Zaujímavosti a súpisky

Po tom, ako vlani tesne pred štartom extraligy volejbalistov z nej odhlásil svoje seniorské „áčko“ jedenásťnásobný majster VKP Bratislava a jeho najskúsenejší hráči figurovali na súpiske spoločného tímu Spartaku VKP Bratislava, mala najvyššia súťaž mužov po dlhšom čase iba deviatich účastníkov. Spolupráca VKP a Myjavy pokračuje aj v tejto sezóne, v ktorej sa však objavia hneď dvaja nováčikovia Komárno a Prievidza, a tak sa aj v základnej časti predstaví párny počet osem tímov.

Rovnako ako vlani VK Chemes Humenné i Volley Team UNICEF Bratislava budú účinkovať v stredoeurópskej lige (MEL), ktorá sa začne 9. októbra. Do najvyššej slovenskej sútaže sa pripoja až v januárovej nadstavbe.

ÚČASTNÍCI

V extralige volejbalistov bude v sezóne 2013/14 hrať desať tímov: Volley Team UNICEF Bratislava, ŠK Chemes Humenné, VK Slávia Svidník, TJ Spartak VKP Myjava, VK Mirad PU Prešov, VK Ekonóm SPU, Nitra, VKM Stará Ľubovňa, COP Trenčín, TJ Stavbár Prievidza a VK Spartak Komárno. Z najvyššej súťaže pôvodne vypadla Žilina, nováčikmi sú Prievidza a Komárno.

SYSTÉM SÚŤAŽE

● ZÁKLADNÁ ČASŤ: Osem mužstiev sa stretne od 28. septembra do 21. decembra v štrnástich kolách systémom každý s každým doma a vonku. Hracím dňom bude sobota a v dvoch termínoch aj nedeľa.

● NADSTAVBOVÁ ČASŤ: Po základnej časti utvoria prvé štyri tímy spolu s účastníkmi MEL Humenným a Volley Teamom Bratislava skupinu o 1. – 6. miesto. V nej sa stretnú od 11. januára 2014 do 8. marca. Výsledky z prvej časti súťaže sa im nezapočítavajú. Čísla 1 a 5 budú pridelené tímom z MEL na základe ich výsledkov zo vzájomných duelov odohratých do 23. decembra 2013. Skupinu o 7. – 10. miesto odohrajú rovnakým systémom od 4. januára do 8. marca, do tabuľky sa im započítajú aj výsledky z prvej časti.

● PLAY-OFF: Zúčastní sa na ňom osem najlepších tímov v troch kolách. Štvrťfinálová séria sa začne 2. marca, majstra spoznáme najneskôr 3. mája.

● PRELÍNACIA SÚŤAŽ: Z extraligy vypadne mužstvo na 10. mieste po druhej časti súťaže. Deviaty tím odohrá prelínaciu súťaž o účasť v extralige 2014/15 s dvoma víťazmi skupín I. ligy.

OBHAJCA TITULU

Volley Team UNICEF Bratislava v minulej sezóne získal double, keď vyhral Slovenský pohár a vo finále play-off zdolal ŠK Chemes Humenné 4:2 na víťazstvá. Zo zlatého kádra však nezostal v tíme kameň na kameni. Klub trápia finančné problémy a do zahraničia zdupkali takmer všetci jeho hráči vrátane reprezentantov Mateja Patáka a Petra Kašpera, nahrávača Končála či smečiara T. Halandu. Angažmán vo Francúzsku si hľadal aj Milan Hriňák, podľa posledných informácií však momentálne trénuje s Volley Teamom. Univerzál Matej Hukel sa bez súhlasu klubu pripravuje vo Viedni s hotVolleysom.

ZMENY

Na lavičkách mužských extraligistov hneď po sérii o bronz skončili tréner bronzového Svidníka Jaroslav Vlk a kormidelník štvrtého VKP Myjava Vladimír Sirvoň. Ich miesta zaujali skúsený Peter Kalný vo Svidníku a predstaviteľ mladšej trénerskej generácie Martin Májek na Myjave. Na lavičke nováčika z Prievidze sa do najvyššej súťaže vracia niekdajší tréner Dubovej a Trenčína Ivan Hiadlovský.

V extralige mužov sme zaznamenali príliv legionárov. Najviac ich ku nám smerovalo z Poľska – hneď šesť. Okrem už spomínaného zemetrasenia v kádri majstra k najzaujímavejším prestupom patrí návrat smečiara Petra Beňu z Prešova do Humenného, odchod univerzála Jána Leškaniča z Humenného na Myjavu, nahrávača Stanislava Sotáka z Humenného do Svidníka, nahrávača Kamila Feňa zo Svidníka do Starej Ľubovne.

Z dvojice nováčikov získalo zvučnejšie domáce posily Komárno, zhodou okolností práve z Prievidze prišli univerzál Boris Demeter a nahrávač Juraj Tomášik. Prievidžania však aktuálne angažovali prvého Venezuelčana v našej najvyššej súťaži Kervina Pineru. Dvadsaťdvaročný rodák z Caracasu môže hrať na poste smečiara i univerzála, v Európe začínal pred dvoma rokmi v Turecku a v minulej sezóne pôsobil v Matere v talianskej Serii A2, kde bol spoluhráčom Slováka Petra Januška.

FAVORITI

Po ústupe VKP Bratislava zo scény budeme s napätím očakávať, aký osud stihne aj druhý bratislavský tím zapísaným na listine majstrov Volley Team. Jeho súpiska sa postupne zapĺňa, uvidíme, či mu vydrží dych a dokáže zabojovať o obhajobu titulu. Česť západu by mali hájiť najmä Myjavčania. Humenčania získali tri majstrovské tituly vždy v párnych rokoch a taký bude aj ten budúci. Dá sa očakávať tvrdá bitka o návrat pohára na východ Slovenska, okrem Humenného však môže do hry vstúpiť aj Svidník. Víťaz extraligy mužov získa aj prémiu 3000 eur, druhý 2000 a tretí 1000 eur.

OTÁZKY PRED SEZÓNOU

VOLLEY TEAM UNICEF BRATISLAVA (1.)

VK CHEMES HUMENNÉ (2.)

VK SLÁVIA SVIDNÍK (3.)

SPARTAK VKP MYJAVA (4.)

VK MIRAD PU PREŠOV (5.)

VK EKONÓM SPU NITRA (6.)

VKM STARÁ ĽUBOVŇA (7.)

COP TRENČÍN (8.)

VK SPARTAK KOMÁRNO (N)

STAVBÁR PRIEVIDZA (N)

ZDROJ: www.svf.sk