Vynovený Prešov hlási útok na titul

Autorom článku je Daniel Dedina a článok bol súčasťou vydania Prešovského Korzára.
Zdroj: https://sport.sme.sk/c/22496269/ako-sa-vk-mirad-unipo-presov-pripravuje-na-sezonu.html

PREŠOV. Nový názov, nové logo, nový začiatok. Volejbalisti VK MIRAD UNIPO Prešov by po rokoch poklesu radi znova zasadli na slovenský trón.

Už angažovanie trénera slovenskej reprezentácie Mareka Kardoša bolo jasným signálom. Postupne pribudli aj zvučné hráčske posily.

Reprezentačný nahrávač Peter Porubský, skúsený blokár Ľuboš Macko, ktorý sa na palubovky vracia z manažérskej stoličky, či poľský univerzál s gréckym občianstvom Lukasz Szarek. Ten už raz Prešov o titul obral, pred štyrmi rokmi sa z neho v nervydrásajúcej finálovej sérii tešil ako hráč Nitry.

Chcú vyhrať, čo sa dá

„Na slovenské pomery sú podmienky vynikajúce. Máme mix mladých a skúsenejších hráčov. Kvôli reštrikčným opatreniam sme odohrali len jeden prípravný a tri modelované tréningové zápasy. Chalani sú nabudení a fyzicky veľmi dobre pripravení,“ vyzdvihol Kardoš. Hre tímu prospelo aj to, že s ním trénovali ďalší slovenskí reprezentanti, Firkaľ a Paták.

„Chceme vyhrať všetko, čo sa dá a získať majstrovský titul. Uvidíme, nakoľko to bude možné, ale radi by sme pritiahli do hľadiska viac divákov než predtým,“ želá si Kardoš. Systém hry potrebuje jeho družstvo ešte vycibriť, vrcholnou formou by sa malo družstvo prezentovať od januára.

Trénuje aj v práci

Prešovskou legendou je Martin Sopko st. V kariére pokračuje aj vo veku 38 rokov. „Láka ma láska k volejbalu. Prichádzam do najlepšieho veku a nebudem v ňom predsa končiť. Mladí nech si rozprávajú čo chcú. Stačí, že pár dní nemám tréning a už ma to ťahá do haly búchať do lopty. Regenerácia je už samozrejme iná, potrebujem aj oddych,“ pousmial sa bývalý kapitán slovenskej reprezentácie, ktorý volejbal hrával aj v Poľsku, Turecku a arabskom svete.

Na príťaž mu nie je ani civilné zamestnanie. Práve naopak. Aj vďaka nemu sa udržiava v kondícii. „Učím na strednej škole, na starosti mám športovú prípravu zameranú na volejbal. Poobede len zmením oblečenie a idem na tréning. Baví ma to a v športovom živote od rána do večera nevidím dôvod nepokračovať,“ načrtol najlepšie podávajúci hráč extraligy v predčasne ukončenom predchádzajúcom ročníku.

Neodkroja si viac, ako zjedia

Prešovčanov motivuje aj to, že po trojročnom exile sa vracajú do vynovenej haly Prešovskej univerzity, kde zažili svoje najväčšie úspechy. „Bez zázemia, ktoré tu máme, sa nedá hrať. Je to veľmi dôležité. Papierovo to máme našliapnuté dobre, treba to potvrdiť na ihrisku. Z toho, čo som videl v príprave, je mužstvo v perfektnom rozpoložení,“ tvrdí generálny manažér klubu Marián Palenčar.

Sopka teší, že v súčasnom neľahkom období pre šport sa vedenie klubu podujalo na takýto krok. „Kto chce priniesť kvalitu, musí to mať podchytené finančnou silou. Rozbehlo sa to dobre, verím, že to tak bude aj pokračovať,“ zdôraznil.

„Ideme krôčik po krôčiku, nemáme vopred naplnený rozpočet na celú sezónu. Robíme to tak dlhé roky a nikdy si neodkrojíme viac chleba ako dokážeme zjesť. Niečo sa vyplatí hneď, niečo neskôr, ale za dvanásť sezón, čo som v klube, sme nikomu nezostali dlžní,“ vyhlásil Palenčar.

K dvom najvýraznejším personám v tíme doplnil: „S Marekom Kardošom sme kamaráti a veľmi som o neho stál. Martinovi Sopkovi, ktorého považujem za najlepšieho prešovského volejbalistu v histórii, by sme radi dopriali ešte nejakú medailu.“ 

Súperov nebudú biť hlava-nehlava

Nový ročník extraligy štartuje 3. októbra. Bude v ňom účinkovať osem tímov, Prešov otvorí sezónu zápasom na pôde úradujúceho majstra z Prievidze.

„Bratislava ako nový klub je posilnená o skúsených hráčov, chvalabohu, že tam volejbal bude. Škoda neúčasti Nitry, kde som tri a pol roka pôsobil a zázemie je tam vynikajúce. Problémy asi boli veľké. Komárno, Svidník i Košice budú výborné, takisto zohratá Myjava. Ambície piatich-šiestich klubov budú vysoké,“ naznačil Kardoš, ktorého reprezentačné povinnosti znova čakajú od polovice decembra. Národný tím v tom čase odštartuje prípravu na kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy.

„V tomto družstve je veľká kvalita. To však platí aj o iných tímoch, niektoré budú veľmi nebezpečné. Prešov nebude každého mlátiť hlava-nehlava. Určite ale chceme ísť vysoko. Iný cieľ si ani nemôžeme dať,“ uzavrel Sopko.

Text: Daniel Dedina
Foto: Veronika Mihaliková

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy