Volley Team začal veľkolepo a skončil po slovensky

Úradujúci slovenský majster skončil. Klubu hrozí pokuta, ktorú bude možno musieť zaplatiť Slovenská volejbalová federácia.

 
sm-1212-022f-volley_rw-r542-st_ir3-_t600

BRATISLAVA. Veľké ambície, veľký rozpočet, reči o Lige  majstrov, na slovenské pomery výborní hráči a dokonca tréner Emanuele  Zanini. To boli začiatky Volley Teamu Bratislava. Už v prvej sezóne 2011/2012  bol klub druhý v lige a vyhral Slovenský pohár. Ten obhájil aj v poslednom  ročníku, keď oslavoval premiérovo titul.

Vedenie klubu chcelo vyzerať dobre aj pred médiami, preto oficiálne  podporovali podľa vzoru FC Barcelona fond UNICEF.

Detský fond tento rok z názvu klubu zmizol a postupne sa začali vytrácať aj  ostatné veci. V zákulisí sa povrávalo, že vedenie si robí všade dlhy. Preto v  januári 2013 odišiel Zanini, po pol roku v klube a postupne sa rozpŕchli aj  hráči. Napriek tomu sa vedeniu podarilo udržať solídny káder, ktorý vyhral  premiérovo ligu.

Pred touto sezónou ohlásil Volley Team opäť ambiciózny plán. Tituly na  Slovensku chcel zopakovať a okrem toho sa prihlásil do Stredoeurópskej ligy a  Pohára CEV.

Prvý problém prišiel už v novembri, keď pri tíme skončila nová prezidentka  Klaudia Novanská, ktorá vydržala vo vedení len mesiac.

Zanini sa súdi dodnes

Zanini sa s klubom dodnes súdi. Talian tvrdí, že mu nevyplatili celú mzdu,  ktorú mal zarobiť podľa zmluvy. „Stále mi dlhujú. Rieši to môj slovenský  právnik. Je mi ľúto aj ostatných, ktorí majú s týmito ľuďmi stále problémy,“ hovoril bývalý tréner našej reprezentácie v novembri pre Plus jeden deň.

Bratislavský tím začal ročník aj s legionármi z Poľska, zo Srbska, z Čiernej  hory a Grécka. Postupne sa súpiska zužovala. V Pohári CEV vypadol s bulharským Gabrovom  a automaticky mal štartovať vo Vyzývacom pohári s estónskym Pärnom. Nezohnali  však dostatok peňazí na mzdy a odlet na prvý zápas, ktorý sa mal hrať vo štvrtok.

„VOLLEY TEAM Bratislava oznamuje, že napriek obrovskej snahe udržať existenciu klubu, dňom 11. 12. 2013 z interných dôvodov končí činnosť a  odhlasuje sa zo súťaží,“ uviedol klub v oficiálnom stanovisku. Reálne to  znamená, že dostane od európskej volejbalovej federácie pokutu desaťtisíc eur a  trojročný zákaz štartu v európskych pohároch.

„Podľa pravidiel dostanú pokutu 10­tisíc eur, ktorá sa môže zvýšiť za  rozhodcov a letenky na Slovensko, ktoré estónskemu klubu prepadli,“ povedal SME športový riaditeľ Slovenskej volejbalovej federácie Marek Prokeš.

Pokuta hrozí federácii

Ak Volley Team vyhlási bankrot, pokutu bude musieť zaplatiť federácia. Tá  nezvolila najlepšiu taktiku, keď povolila hrať zadlženému klubu v európskych  pohároch. „Oni poslali prihlášku do pohárov v máji. Dali garancie, že všetko  zvládnu. Len tak z ničoho nič sme im to nemohli zakázať,“ dodal Prokeš. Nezaplatenie pokuty by mohlo ohroziť aj štart volejbalistov v januárovej  kvalifikácii o majstrovstvá sveta v Poprade.

Šéf Volley Teamu Ladislav Hampl včera nezdvíhal telefón, nakoniec reagoval  len SMS správou. „Nebudem sa vyjadrovať k situácii. Nevidím v tom zmysel.“ Tréner Branko Pistovič mal vypnutý telefón.

Trojica cudzincov zo Srbska, z Čiernej Hory, Grécka, slovenský reprezetant  Matej Kubš a mladíci Karoľ s Pavlíkom si hľadajú nové kluby. Posledné dva týždne  už aj tak netrénovali.

„V utorok večer mi prišiel e­mail od vedenia, že tím končí a ďakujú nám  za spoluprácu. Mrzí ma to, ale klub si dával nereálne ciele,“ povedal SME Kubš, ktorý priznáva, že klub mu dlhuje len jednu výplatu. „Aktuálnu výplatu mi  dlhujú, z minulosti mám všetko vyplatené. Neviem, ako sú na tom ostatní.“

Nemali základy

Volley Team kritizoval ešte cez leto blokár Richard Nemec, ktorý v tíme  hrával a dosť mu pomohol v začiatkoch. „Upozorňoval som, že treba budovať základy a tím, ktorý vznikne o tri, štyri, päť rokov, nedá sa skrátka vyskočiť na tretie poschodie bez základov. Musíte začať od drobných vecí. Mali veľké oči  a skončilo sa to po slovensky,“ hovoril ešte cez leto jeden z našich najlepších  volejbalistov v histórii.

ZDROJ: http://sport.sme.sk/c/7035698/volley-team-zacal-velkolepo-a-skoncil-po-slovensky.html