V sobotu sa začína semifinále

 

V sobotu sa začína semifinále

Volejbaloví priaznivci sa od soboty môžu tešiť aj na štart semifinálových sérií extraligy mužov. Do bojov o medaily sa prebojovali štyri najlepšie tímy po 2. časti extraligy a vo štvrťfinále sa nezrodilo žiadne prekvapenie. Medzi štyrmi najlepšími tímami sú až tri tímy z východu Humenné, Svídník a Prešov, jediným zástupcom zo západného Slovenska je Spartak VKP Myjava. Semifinále sa hrá na tri víťazné zápasy.

ŠK CHEMES HUMENNÉ (1.) – VK MIRAD PU PREŠOV (4.)

Vzájomná bilancia v tejto sezóne: 3:1 (d), 1:3 (v) v 2. časti extraligy, 3:0 vo finále Slovenského pohára Cesta do semifinále: Humenné – Komárno 3:0, Prešov – Prievidza 3:0

Termíny zápasov:

1. zápas: 29. 3.: Humenné – Prešov (18:00) 2. zápas:

 2. zápas  2. 4.: Prešov – Humenné (18:00)

3. zápas:  5. 4.: Humenné – Prešov (18:00)

prípadne:

4. zápas:  9. 4.: Prešov – Humenné (18:00)

5. zápas: 12. 4.: Humenné – Prešov (18:00)

V repríze finále extraligy zo sezóny 2009/2010 a finále Slovenského pohára z tejto sezóny sa stretnú vicemajstri z uplynulého ročníka ŠK Chemes Humenné vo východniarskom derby s VK  MIRAD PU Prešov.

Favoritom série sú Humenčania, ktorí to potvrdili začiatkom februára aj v domácom finále pohára víťazstvom 3:0. Chemesáci vo štvrťfinále prešli hladko cez Komárno, Prešov v súboji štvrtého s piatym poslal do bojov o 5.-8. miesto Prievidzu po troch víťazstvách. „Je to najbojovnejšie družstvo celej extraligy. Svoje prednosti dokáže využiť na maximum a svoje slabiny dokáže schovať za svoju bojovnosť, ktorá v tom tíme vládne. Prešov dokáže z nemožných lôpt vyťažiť a stále sa tam bojuje. Takže to mužstvo je emocionálne dosť vysoko. To je momentálne rozdiel medzi nimi a nami a v tomto smere máme ešte my čo robiť,“ povedal na adresu Prešova tréner Humenného Richard Vlkolinský pre nasehumenne.sk.

Humenčania v tejto sezóne obohatili klubovú vitrínu o zlato zo spomínaného Slovenského pohára a pridali k nemu aj historický bronz zo Stredoeurópskej ligy. Sezónu by radi zakončili štvrtým titulom majstra Slovenska. „Blížime sa k tretiemu vrcholu sezóny, musíme sa pozdvihnúť emotívne,“ povedal Vlkolinský po štvrťfinále s Komárnom pre klubový web vkchemes.sk a dodal: „Je potrebné skonsolidovať sily fyzické i psychické, aby sme zahrali čo najlepšie. Prešov nemá čo stratiť, môže svoju hru odstreliť. Len náš koncentrovaný prístup mu v tom môže zabrániť.“

Po postupe cez štvrťfinále s Prievidzou si volejbalisti VK Mirad PU Prešov dopriali tri dni odpočinku a už od pondelka sa zodpovedne pripravujú na svojho zajtrajšieho semifinálového súpera ŠK Chemes Humenné. Šarišania si uvedomujú, že favoritom je Humenné a oni môžu len prekvapiť. „Vieme, s kým máme dočinenia,“ potvrdil kormidelník prešovského tímu Ľuboslav Šalata pre Denník Korzár. Prešovčania majú dobrú sezónu, v Slovenskom pohári získali striebro a vo štvrťfinále prešli hladko cez Prievidzu.

Šalatovi zverenci si robia zálusk na medailu, ale pred semifinále nemajú veľké oči, aj keď už svojho súpera v tejto sezóne raz zdolali. „Humenné je favoritom v celej súťaži, nielen tohto semifinále. My v semifinále nemáme čo stratiť, môžeme hrať uvoľnene a verím, že práve tento fakt nám rozviaže krídla a náš výkon pozdvihne. Menšie skúsenosti našich hráčov nahradíme veľkou bojovnosťou aj maximálnou túžbou po víťazstve a budeme sa snažiť favorita prekvapiť,“ dodal Šalata. Prešov určite nie je úplne bez šancí. Raz sa mu už nad Humenným po veľmi dobrom výkone v domácom prostredí vyhrať podarilo v pomere 3:1. Ďalšie vzájomné zápasy v tejto sezóne, ktoré sa hrali na humenskej palubovke, skončili víťazstvom domácich v pomere 3:1 v nadstavbovej časti a 3:0 vo finále Slovenského pohára. „Určite sa pokúsime prekvapiť,“ sľubuje prešovský tréner Šalata.

VK SLÁVIA SVIDNÍK (2.) – SPARTAK VKP MYJAVA (3.)

Vzájomná bilancia v tejto sezóne: 3:1 (d), 3:1 (v) v 1. časti extraligy, 1:3 (v), 3:2 (d) v 2. časti extraligy Cesta do semifinále: Svidník – Trenčín 3:0, Myjava – Nitra 3:0

Termíny zápasov:

1. zápas: 29. 3.: Svidník – Myjava (17:00)

2. zápas:  3. 4.: Myjava – Svidník (18:30 – live na Slovak Sport TV)

3. zápas:  5. 4.: Svidník – Myjava (17:00)

prípadne:

4. zápas:  9. 4.: Myjava – Svidník (18:00)

5. zápas: 12. 4.: Svidník – Myjava (17:00)

V druhom semifinále medzi Svidníkom a Myjavou sa očakáva tuhý boj. Víťaz 1. časti extraligy a druhý tím po 2. časti Svidník vyhral vo štvrťfinále nad mladíkmi z COP Trenčín 3:0 na zápasy a rovnako hladko zvládla sériu aj Myjava, keď vyradila Nitru. Pre oba kluby bude postup do finále historickou udalosťou a tak o motiváciu niet núdze.

Volejbalisti Slávie Svidník si proti COP Trenčín splnili postupový cieľ tak, ako si predsavzali – v troch zápasoch a pomerom setov 9:1. Víťaz základnej časti už v prvom štvrťfinálovom vystúpení vyslal súperovi jasný odkaz, že s úlohou favorita mať problém nebude. Keď Svidníčania vyhrali aj pod hradom Matúša Čáka, tréner Peter Kalný zdôraznil, že doma budú chcieť jeho zverenci urobiť posledný krok, aby čas do začiatku semifinále využili efektívnejšie, ako cestovaním na Považie a späť. Hoci Trenčania podali v poslednom meraní síl najlepší výkon a súperovi vzali prvý set, hráči Slávie z nastúpenej cesty neuhli. „Našim cieľom bolo nehrať viac ako tri zápasy a som rád, že sme to splnili. V dvoch zápasoch sme dominovali, v treťom sme súperovi dovolili priebeh trošku zdramatizovať, pretože sme neboli dostatočne trpezliví… Play off však nikdy nie je jednoduché, a zvlášť keď ste v ňom favoritom, ale ideme podľa plánu ďalej a to je dôležité,“ poznamenal pre www.vkslaviasvidnik.sk na margo štvrťfinálovej série tréner Slávie Svidník Peter Kalný.

Vo štvrtok zápasovo menej vyťažovaní hráči odohrali prípravný duel so Starou Ľubovňou a zároveň mužstvo pokračovalo v štandardnom tréningovom zaťažení. „Trénovali sme inak, ako keby sme mali ešte v sobotu hrať v Trenčíne. Okrem toho dostali chlapci počas víkendu voľno. Z druhej polovice nadstavbovej časti máme za sebou aj dvojkolá a teda chceli sme si trochu oddýchnuť,“ dodal P. Kalný. V semifinále si Svidník skríži volejbalové zbrane so Spartakom VKP Myjava. V súčte základnej a nadstavbovej časti má Slávia bilanciu 3:1 a rovnako pripomenieme, že bronzy v rokoch 2011 a 2013 získala v sérii práve s týmto súperom. Obidva tímy teraz stoja pred historickým klubovým medzníkom, ktorým by bol premiérový postup do finále, čím je povedané všetko… „Každý duel bude ťažký! Odohrali sme proti sebe dosť stretnutí, preto veľmi dobre vieme o svojich silných, aj slabých stránkach. Zápasy s Myjavou nebudú o nejakom veľkom momente prekvapenia, úspech bude vo väčšej miere závisieť v prvom rade od toho, ako sa hráči vysporiadajú s tlakom,“ zdôraznil P. Kalný.

Volejbalisti Spartaka VKP zvládli štvrťfinále takisto v najkratšom možno čase a tak mali na prípravu viac ako týždeň. „Neriešili sme žiadne zápasy, pripravovali sme sa v bežnom rytme ako počas normálnej sezóny,“ povedal tréner jediného semifinalistu zo západného Slovenska Martin Májek, ktorý očakáva náročnú sériu so Svidníkom. „Máme s nimi negatívnu bilanciu, aj keď posledný zápas, ktorý sme vo Svidníku prehrali 2:3 bol z našej strany vcelku solídny a pár zaváhaní nás pripravilo a lepší výsledok. Svidník začína doma, je to pre nich veľká výhoda, pretože majú mohutnú podporu divákov a zápasy u nich sú špecifické. V búrlivej atmosfére sa hrá dobre aj súperovi, každý tím to vybičuje v dobrému výkonu, ale tlak domáceho publika je veľmi silný a hrá sa tam ťažko,“ dodal Májek. Obaja súperi sa stretli v tejto sezóne štyrikrát a poznajú sa dobre. „Myslím, že sa nemáme čím prekvapiť a bude záležať na momentálne forme, na tom, ako dokážu družstvá splniť taktické pokyny a rozhodnúť môžu individuálne výkony hráčov,“ pokračoval kouč myjavského klubu.

Ani Svidník, ani Spartak VKP ešte vo finále nehral, ale v Májekovom tíme je viacero hráčov, ktorí atmosféru finále a aj to, ako chutí majstrovský titul zažilo v bývalom VKP Bratislava. O niečo vás skúseností tak má myjavský tím. „Bodaj by tie skúsenosti pomohli a rozhodli. Myslím si však, že už od tej doby, keď chalani naposledy finále hrali, uplynul nejaký čas… Tieto veci sa nezabúdajú, ale družstvo je inak zložené a neviem či to bude rozhodovať. Svidník ma aj v tejto sezóne veľkú túžbu sa prvýkrát prebojovať do finále a ich ambície sú veľké. My máme svoje ambície a pokúsime sa ich naplniť. Očakávam veľký boj,“ dodal Májek, ktorý má k dispozícii kompletný káder.

Zdroj: Filip Hudec, SVF, Denník Korzár, vkchemes.sk, vkslaviasvidnik.sk, nasehumenne.sk

http://www.svf.sk/Default.aspx?CatID=667&NewsID=8467