Tréner Digaňa bojoval s dilemou, ako to dopadlo?

Mladší žiaci VK Mirad Gymnázium Konštantínova hostili v nedeľu (22.4.2018) predposledný turnaj Majstrovstiev SR žiakov. Oblasť Východ mala na programe zápasy 16. až 20. kola 4-kového volejbalu a náš výber A mal na dosah postup na finálový turnaj MS. To, čo sa napokon na ihrisku odohralo asi očakával len málokto. Okrem oboch našich výberov (A a B) sa turnaja zúčastnili žiaci zo Svidníka a Starej Ľubovne. Z dôvodu obmedzeného počtu účastníkov, mali tentokrát voľno chlapci z VK Junior 2012 Poprad. 

 

Turnaj sa pre chalanov z áčka začal zápasom proti stále sa zlepšujúcej Starej Ľubovni, ktorý vyhrali po vyrovnanej hre 2:0. V druhom vyzvalo áčko svojich kamarátov z B výberu. Asi málokto čakal, že sa obaja aktéri postarajú o poriadnu zápletku. Za stavu 1:0 zrazu béčko začalo vyhrávať. Hralo výborne, s bojovnosťou, chuťou a vychádzalo im všetko. Tréner Erik Digaňa do hry nezasiahol a po napínavom dueli sa z víťazstva po tajbrejku 13:15 a výsledku 1:2 prekvapivo tešilo béčko. 

Áčko následne nezvládlo ani dobre rozbehnutý zápas so Svidníkom. Prvý set vyhrali jednoznačne a viedli aj v tom druhom, ale Svidník prestriedal a na ihrisko sa dostali chlapci nižšieho vzrastu. Tí v poli pochytali všetky lopty a počkali si na útočne chyby vysokých rovesníkov z Prešova. Zápas skončil po tajbrejku 2:1 v prospech Svidníčanov.  

Chlapci z béčka pred vyhratým zápasom s áčkom zdolali Starú Ľubovňu 2:0 a potrápili aj Svidník, ktorý vyhral až po tajbrejku 2:1.

Tréner Erik Digaňa hodnotí emotívne momenty: „Máme za sebou turnaj, ktorý potvrdil moje slová z úvodu sezóny, že som v 4-kovom volejbale vytvoril dva tímy (Prešov A a Prešov B), ktoré majú síce rôzne štýly hry, ale sú nesmierne vyrovnané. Pre mňa žiaľ dnes nastala veľmi ťažká situácia a ja stále verím, že sme si pod sebou doslova nepodpílili konár. Spoliehal som sa na posledné dva turnaje, kde som chcel hrať v základných zostavách. Počas sezóny ma zranenia a absencie chalanov nútili meniť zostavy hlavne v áčku, ale to musia riešiť všetci tréneri. Nato sa vyhovárať nebudem. Kedže však máme dostatok detí, ktoré potrebujú hrať, určite mi to trochu sťažilo priebeh sezóny. Keď som chcel s áčkom postúpiť na MS, musel som posledné dva turnaje a zápasy s ostatnými vyhrať 2:0, respektíve zahrať tajbrejk so Svidníkom a s Popradom by sme si to rozdali o postup na posledný turnaj. Čo som však nečakal, je dnešný výkon tímu Prešov B. Vo vzájomnom zápase s áčkom za stavu 1:0 sa začalo béčku dariť a vyhrával. Ako tréner som stál pred ťažkým rozhodnutím a po vnútornom súboji s mojím egom som napokon nevstúpil do priebehu zápasu. Nech béčko bez zásahov do zostavy a iných veci ukáže svoj potenciál. Nakoniec, aj chlapci z áčka si potrebovali uvedomiť ťarchu zápasu a bolo zaujímave pozorovať, ako sa s tým vysporiadajú. Áčkári jeden moment nezvládli a nakoniec prehrali tajbrejk 15:13. Béčko vlastne“ukradlo“body áčku.“

Nebolo to jednoduché trénerské rozhodnutie, ale ani s odstupom niekoľkých dní ho tréner neľutuje: „Pre mňa osobne to bola vyhrotená situácia, ale snažil som sa zachovať správne. Určite sa nájde veľa ľudí, podľa ktorých som vzniknutú situáciu riešil zle a amatérský. Je to uhol pohľadu. Ja som za volejbalovú výchovu a nie za driapanie sa po výsledkoch bez ohľadu na chalanov. Na jednej strane som mal obrovskú radosť, ale na krajíčku aj slzy. Pevne verím, že všetci chlapci si z tohto momentu sezóny zoberú ponaučenie. Družstvo môže celý rok vyhrávať a jedno zakopnutie nakoniec rozhodne sezónu. Potom prišiel ešte nešťastný zápas so Svidníkom, v ktorom áčko už získalo set a vyhrávalo aj v druhom. Svidník nato reagoval taktickým prestriedaním a ukázal odvážnejšiu hru v koncovke. Druhá prehra po  tajbrejku pravdepodobne znamená, že chlapci, ktorí minulý rok vyhrali MS Základných škol a následne skončili tretí na MS v MINI-volejbale sa asi nezúčastnia majstrovstiev. Pokúsim sa zabojovať, aby boli MS u nás v Prešove a chlapci mali možnosť zabojovať o medaily. Trúfnem si povedať, že jeden tím, zložený z kombinácie áčka a bečka by bol zárukou medaily, ale to predbieham. Uvidíme, čo na to funkcionári súťaže.“

Nominácia Prešov A: Horanič, Falat, Verčimák, Belej, Baricca.

Nominácia Prešov B: Anderko, Orečný, Marcinko, Barna, Rogoň, Janiček. 

Výsledky zápasov Prešova na 4-kovom turnaji:
Prešov A – Prešov B – 1:2   
Prešov A – Svidník  – 1:2
Prešov A – Stará Ľubovňa – 2:0
Prešov B – Svidník  – 1:2
Prešov B – Stará Ľubovňa – 2:0

Konečné poradie na 4-kovom turnaji:
1. Svidník
2. Prešov B
3. Prešov A
4. Stará Ľubovňa

Najbližšie čaká mladších žiakov 6-kový turnaj a to posledný v tejto sezóne. Chalani z oboch 3-kových výberov budú v tíme pomiešaní a preto sa na tento turnaj môžeme špeciálne tešiť.  Srdečne vás pozývame fandiť v sobotu (5.5.) o 9:00 hod. na Gymnázium Konštantínova v Prešove, nech vidíme, ako sa hráči prejavia pod tlakom publika. Momentálne figurujú na priebežnom 1. mieste tabuľky z východného Slovenska, ktoré ako vieme, patrí medzi najkvalitnejšiu časť Slovenska v mládežníckom volejbale. 

Zdroj a foto: Tréner Erik Digaňa

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy