PRED ŠTARTOM EXTRALIGY – všetko dôležité pohromade

V sobotu (2.10.2021) sa úvodným zápasom 2. kola v Komárne pre nás začne jubilejný 30. ročník slovenskej volejbalovej extraligy mužov. Zápas je na programe o 19:00 hod. a my vás srdečne pozývame fandiť online z pohodlia domova. Pred prvým podaním novej sezóny 2021/2022 si krátko zhrnieme príchody, odchody a aktuality.

Do mužskej časti súťaže vstupuje sedmička účastníkov. Okrem nášho tímu to budú mužstvá VKP Bratislava, Rieker UJS Komárno, VK Prievidza, VO TJ Spartak Myjava, ŠŠ volejbal Trenčín a TJ Slávia Svidník. Ukončenie pôsobenia ohlásil v závere uplynulej sezóny klub VK KDS Šport Košice.

Skladba nového prešovského hráčskeho kádra nebola jednoduchá, ale prebiehala plynulo. „Po víťazstve Slovenského pohára a extraligovom bronze sa skončil angažmán poľskému univerzálovi Łukaszovi Szarekovi, blokárovi z Brazílie Mudovi a do Belgicka sa vrátil smečiar Juraj Drobňák. Zmluvné vzťahy ukončili blokár Ľuboš Macko a nahrávač Boris Velička,“ vyratúva odchody manažér Marián Palenčar a jedným dychom predstavuje nových hráčov. „Po výbornej spolupráci s reprezentačným trénerom Marekom Kardošom povedie v sezóne 2021/2022 A-mužstvo staro-nový kouč Erik Digaňa. V letnej príprave sa mu hlásilo hneď trio nováčikov, smečiar Lukáš Smolej, blokár Ján Jendrejčák a reprezentačný univerzál Patrik Lamanec. Do najvyššej súťaže plánujeme tento rok zapojiť ďalších mladých, ambicióznych hráčov z kadetskej kategórie. Konkrétne to bude Róbert Pijaček, Pavol Anderko, Alexander Verčimák, Eduard Kolpák, Martin Falat, Patrik Goliáš, Alexander Marcinko a syn prešovskej legendy a menovec Michal Červeň ml. Chceme, aby dostali šancu a uvidíme, ako sa s ňou popasujú fyzicky aj mentálne.“ uzavrel generálny manažér.

SÚPISKA VK MIRAD UNIPO Prešov 2021/2022
Nahrávači: Peter Porubský, Alex Timko, Alexander Verčimák, Róbert Pijaček
Smečiari: Martin Sopko st., Michal Ščerba, Lukáš Smolej, Michal Hudák, Matúš Suchanič, Patrik Goliáš, Pavol Anderko
Blokári: Ivo Mikovčík, Ján Jendrejčák, Tomáš Šiket, Michal Červeň ml., Eduard Kolpák
Univerzáli: Patrik Lamanec, Vincent Rzyman
Liberá: Tomáš Lampart, Lukáš Brilla, Martin Falat, Alexander Marcinko
Tréner: Erik Digaňa
Asistent: Martin Dobiaš

– príchody: Patrik Lamanec, Ján Jendrejčák, Lukáš Smolej (všetci Košice), Alexander Verčimák, Róbert Pijaček, Patrik Goliáš, Pavol Anderko, Michal Červeň ml., Eduard Kolpák, Martin Falat, Alexander Marcinko (všetci z mládeže)
– odchody: Lukasz Szarek (Poľ., Toruň/Poľ.), Rodrigo „Mudo“ Moraes (Braz., Kazincbarcika/Maď.), Juraj Drobňák (Belgicko), Ľuboš Macko (Svidník), Boris Velička.

Po sezóne, ktorej zápasy mohli diváci vidieť len prostredníctvom livestreamov a záznamov pozorne sledujeme aktuálny vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku. S ohľadom na zhoršujúci sa stav v nemocniciach a vysoké počty infikovaných a hospitalizovaných pacientov v okrese Prešov sme zvážili aj odporúčania vedenia Prešovskej univerzity v Prešove ako majiteľa a správcu športoviska. Podľa platného Covid Automatu sprístupníme čo najväčšiu kapacitu tribúny a preto prvé domáce zápasy odohráme v režime len pre ZAOČKOVANĚ OSOBY. Vstup do športovej haly bude podmienený preukázaním sa mobilnou aplikáciou COVID PASS alebo iným dokladom preukazujúcim absolvovanie očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Vždy aktuálne protipandemické opatrenia a podmienky vstupu do objektu športovej haly budeme zverejňovať pred každým domácim zápasom individuálne. Novinkou budú živé televízne prenosy na TV JOJ Šport.

Držať palce našim chlapcom môžete v sobotu (2.10.2021) online cez modul SVF. Hneď v stredu (6.10.2021) o 18:00 hod. je na programe prvý domáci zápas. V dohrávke 1. kola privítame tradičného východniarskeho rivala TJ Slávia Svidník. Spoločne fandime VK MIRAD UNIPO Prešooov do tohooo!

Vstupné na domáce zápasy sezóny 2021/2022:
DOSPELÍ 4,00 €
DETI OD 10 ROKOV, ŠTUDENTI ISIC, ITIC, ZŤP 2,00 €
DETI DO 10 ROKOV ZADARMO

PERMANENTKA na všetky domáce zápasy 100,00 €

Prehľad najdôležitejších zmien v ostatných kluboch extraligy

TRÉNERI

Na svojich stoličkách zostali kormidelník majstrovského Komárna Robin Pělucha, ktorý v tejto sezóne utvorí v klube tandem s asistentom pri mužskej reprezentácii Gabrielom Chochoľakom, kouč vicemajstra z Myjavy Martin Pipa a tréner Prievidze Rostislav Chudík.

S extraligou sa po dlhých a úspešných rokoch rozlúčil Richard Vlkolinský, ktorý z Košíc zamieril na lavičku mužov Ostravy.

Po dlhom pôsobení v zahraničí (naposledy ženy KP Brno) si Matúš Kalný odkrúti extraligovú premiéru vo VKP Bratislava, kde nahradil Jaroslava Noseka. Petra Tholta, ktorý bude pôsobiť pri mládeži, zastúpi na lavičke Svidníka Rastislav Paňko. V Trenčíne bude po odchode Petra Kalného do štruktúr VKP opäť hlavným trénerom Ivan Hiadlovský.

PRÍCHODY, ODCHODY, OSOBNOSTI

Najväčšiu rybu v prestupových vodách ulovilo majstrovské Komárno, ktorého drese si oblečie štvornásobný Volejbalista roka s bohatými skúsenosťami z Talianska a Poľska Emanuel Kohút, dlhoročný reprezentačný blokár sa do extraligy vracia po 14 rokoch. Káder udržala pohromade aj Myjava, ktorá namiesto Mareka Ludhu priviedla z tímu svojho finálového súpera reprezentanta Filipa Mačuhu. Do Slávie sa vracia aj Martin Sopko ml., tím však opustili poľský bombardér Lukasz Pietrzak aj Michal Petráš, ktorý zamieril do talianskej Serie A3.

Vo VKP budú po odchode z Košíc pôsobiť Samuel Goč a Pavol Kurej, z Komárna prišiel Ján Tarabus. „Policajti“ sa rozlúčili s reprezentačným liberom Ľubošom Nemcom, Matejom Hukelom aj Marekom Gergelym, ktorý odišiel do rakúskeho Aich/Dob.

Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na ďalšie zaujímavé a dobre známe mená – v Komárne pokračujú František Ogručák, Peter Mlynarčík aj rekordéri v počte domácich majstrovských titulov (7) Matej Kubš s Petrom Kašperom, v tíme VKP rekordér v počte reprezentačných štartov (251) Juraj Zaťko s Ľubošom Kostolánim a v Prievidzi bude hrajúcim asistentom trénera Milan Javorčík.

Spomedzi účastníkov nedávneho šampionátu EuroVolley sa okrem Goča a Mačuhu predstavia v extralige aj Patrik Pokopec, Michal Zeman (obaja Myjava) a Martin Turis (Komárno).

LEGIONÁRI

Na súpiskách sú pred štartom sezóny len dvaja. „Policajtov“ z Bratislavy posilnil prvý Afričan v histórii extraligy, smečiar z Beninu Daouda Yacoubou, ktorý v minulosti hrával aj v Turecku či Katare. Po sezóne vo francúzskom Avignone sa do Svidníka vracia ukrajinský smečiar Dmytro Fedorenko.

RIEKER UJS KOMÁRNO
nahrávači: Maroš Kasperkevič, Matúš Jalovecký
smečiari: František Ogurčák, Matej Kubš, Juraj Rak, János Sánta
blokári: Emanuel Kohút, Peter Kašper, Balázs Forró
univerzáli: Peter Mlynarčík, Ádám Százvai
liberá: Martin Turis, Simon Pati-Nagy
tréner: Robin Pělucha, asistent: Gabriel Chochoľak

– príchody: Emanuel Kohút (Katovice/Poľ.)
– odchody: Filip Mačuha (Myjava), Ján Tarabus (VKP Bratislava)

TJ SPARTAK MYJAVA
nahrávači: Peter Barták, Dominik Valo
smečiari: Patrik Pokopec, Erik Watzka, Matúš Šíma, Šimon Rzyman
blokári: Filip Mačuha, Michal Zeman, Andrej Pollák, Ondrej Zeman
univerzáli: Matúš Konc, Tobias Viskup
liberá: Ľuboš Ochodnický, Samuel Paňko
tréner: Martin Pipa

– príchody: Filip Mačuha (Komárno)
– odchody: Marek Ludha (pláž. volejbal)

VKP BRATISLAVA
nahrávači: Juraj Zaťko, Samuel Goč, Bruno Pavličko, Július Kováčik
smečiari: Daouda Yacoubou (Benin), Marek Malina, Michal Trubač, Adrián Vančo, Pavel Ehrenwald, Šimon Červenák
blokári: Radoslav Prešinský, Ján Tarabus, Andrej Billich
univerzáli: Ľuboš Kostoláni, Samuel Jurík
liberá: Pavol Kurej, Bartolomej Jakubík
tréner: Matúš Kalný, asistenti: Peter Kalný, Juraj Tiňo

– príchody: Daouda Yacoubou (Benin, Alanya/Tur.) Samuel Goč, Pavol Kurej (obaja Košice), Ján Tarabus (Komárno), Samuel Jurík (Nitra)
– odchody: Marek Gergely (Aich-Dob/Rak.), Matej Hukel, Boris Demeter, Tomáš Hollý, Milan Marinič (všetci koniec kariéry), Filip Kraisl (VK Nové Mesto nad Váhom), Ľuboš Nemec

TJ SLÁVIA SVIDNÍK
nahrávači: Radovan Vitko, Juraj Jurko, Ľuboš Skasko, Roland Magera
smečiari: Dmytro Fedorenko (Ukr.), Martin Sopko ml., Šimon Gula, Erik Gulák, Branislav Skasko
blokári: Ľuboš Macko, Daniel Šellong, Patrik Marjov, Adrián Kurtiš
univerzáli: Šimon Kozák, Bazil Horňák
liberá: Marián Vitko, Branislav Paňko, Adam Králik
tréner: Rastislav Paňko, asistent: Peter Mihálik

– príchody: Ľuboš Macko (Prešov), Martin Sopko ml. (Košice), Dmytro Fedorenko (Ukr., Avignon/Fr.), Ľuboš Skasko, Roland Magera, Adrián Kurtiš, Adam Králik (všetci z mládeže)
– odchody: Lukasz Pietrzak (Poľ., Poľsko), Michal Petráš (Casarano/Tal.), Tibor Matušovský (koniec kariéry)

VK OSMOS PRIEVIDZA
nahrávači: Patrik Kudra, Jakub Gombarčík, Daniel Mečiar
smečiari: Milan Javorčík, Jakub Hukel, Jakub Brzáč, Milan Macko
blokári: Patrik Šimko, Viliam Fejt
univerzáli: Martin Kudra, Michal Kilian (v riešení)
liberá: Matúš Krajčo, Dominik Hrubina
tréner: Rostislav Chudík, hrajúci asistent: Milan Javorčík

– príchody: Jakub Hukel (Prata di Pordenone/Tal.), Daniel Mečiar (po pauze)
– odchody: Andrij Čmirjov (Ukr., Amber Klaipeda/Lit.), Filip Štepánek (ukončenie kariéry), Tomáš Badáň (ŠŠ Trenčín)

ŠŠ TRENČÍN
nahrávači: Lukáš Hlaváč, Ivo Rosina, Alex Belička
smečiari: Adrián Petruf, Kristián Murgaš, Martin Rendla, Matej Sýkora, Pavel Haluška, Matej Gábor
blokári: Miroslav Baslar, Samuel Kudla, Tomáš Badáň, Mário Varhaník
univerzáli: Branislav Belej, Šimon Spišský
libero: Richard Volčko
tréner: Ivan Hiadlovský, asistent: Róbert Hupka

– príchody: Tomáš Badáň (Prievidza), Alex Belička, Šimon Spišský (obaja Junior 2012 Poprad), Matej Sýkora (Tatran Banská Bystrica), Mário Varhaník (z mládeže)
– odchody: Jakub Martinák (štúdium), Ján Ružbaský (Junior 2012 Poprad)

Zdroj: svf.sk
Foto: FB VK Spartak UJS Komárno a klubový archív

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na FacebookuInstagrameYouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy