Staronový Vlk v Prešovskom košiari :)

Staronový Vlk v košiari

jaroslav vlk

 

Prešovskí volejbalisti budú do novej extraligovej sezóny nastupovať pod taktovkou nového kormidelníka. Skôr by sa však hodil výraz – staronového – lebo šarišské družstvo s ním už malo tú česť. Pod jeho vedením totiž v sezóne 2004/05 získalo nielen 1. miesto v Slovenskom pohári, ale aj majstrovský titul. Trénerom bol vtedy Jaroslav Vlk, ktorý sa znova vracia do Prešova.

Trénerská kariéra Jaroslava Vlka (55) nadviazala na jeho aktívne hráčske účinkovanie doma aj v zahraničí. Volejbalové začiatky absolvoval v rodnej Prievidzi, kde hral do juniorského veku. V osemnástich rokoch odišiel na vojenčinu, počas ktorej hral v českej 2. volejbalovej lige v drese armádneho družstva Dukla Rakovník.

Hráč

Po základnej vojenskej službe získal prvý volejbalový angažmán v tíme Pozemných stavieb Žilina. Tu v rokoch 1983-92 so svojim družstvom pôsobil nielen v slovenskej lige, ale v roku 1985 sa Žilina dostala aj do ligy federálnej. Jaroslav Vlk tu zažil dovtedy najväčší hráčsky úspech, keď sa jeho klub stal vicemajstrom Československa. Na finálovú sériu proti Olympu Praha vtedy v Žiline chodilo pozerať až 3000 ľudí a na finále ich prišlo zhruba 5 500.

Zo Žiliny 33-ročný Jaroslav odišiel na svoje prvé zahraničné pôsobisko v Portugalskom Castello da Maya. Tu sa však nezdržal dlho a po ročnom účinkovaní sa znova vrátil do Žiliny, aby tu odohral ešte 2 roky. V roku 1994 bol v ankete Najlepší volejbalista Slovenska vyhodnotený ako tretí najlepší. Otvorilo mu to cestu do Grécka, kam v tom istom roku odišiel na rok hrať ako legionár. Po návrate do Žiliny, kde zostal až do roku 1999, sa pomaličky presunul na trénerskú dráhu. Najprv ako asistent trénera, neskôr ako hrajúci tréner. V rokoch 1999-2001 už ako hlavný kormidelník priviedol Spartak Myjavu k dvom bronzovým medailám. Jednu sezónu kormidloval vo Zvolene a potom prvýkrát prišiel do Prešova.

Prešovský titul

Do extraligovej sezóny 2004/05 vstupovalo Prešovská vtedajšia Slávia dobre postavená.  Kouč Jaroslav Vlk sa mohol oprieť o skúsených hráčov Martina Sopka, Michala Červeň, či Kamila Feňa. Ligu prešli len so štyrmi prehrami a vo finálovej sérii s VKP Bratislava vyhrali 4:2. Jaroslav Vlk na tú dobu spomína veľmi rád: „Aj keď favoritom bol VKP Bratislava, domáce zápasy sme zdolávali bravúrne. Rozhodla sila kolektívu, ktorý pracoval ako hodinky. Finálové zápasy s VKP mali iskru. Bol to môj prvý trénerský titul a moje pocity boli neopísateľné. Prvé víťazstvo to bolo nielen pre mňa, ale aj pre prešovský mužský volejbal a navždy aj ostane.“

V spomínanej sezóne Prešovčania okrem majstrovského titulu získali aj Slovenský pohár. Úspešný prešovský kormidelník sa v tejto sezóne stal najlepším trénerom Slovenska.

Po Prešovskom double odišiel Vlk na dva a pol roka k nášmu severnému susedovi. V 1. poľskej lige v Spalskom centre výchovy kádrov pracoval s mladými volejbalistami, ktorí cez prvú ligu prechádzali do líg vyšších. Pôsobil aj v klube Bielsko Bialej. Pre názornú predstavu o úrovni poľského volejbalu možno bude stačiť poznámka, že poľské druholigové mužstvá majú kvalitu na úrovni našich špičkových extraligových klubov…

Klubmi a reprezentáciami

V roku 2007 prišla Jaroslavovi Vlkovi zaujímavá ponuka z Brna. Deprimovaný domáci klub bol v tom čase v českej extralige zo siedmimi prehrami na poslednom mieste. Brnenské družstvo sa však pod jeho vedením dostalo do play-off. „Vo štvrťfinále sme vyradili Ostravu, ktorá mala v tíme amerických hráčov i českých reprezentantov a zúčastnila sa osem-finálových súbojov Champions League. V boji o tretie miesto sme podľahli Opave. Boli sme však vďační aj za 4. miesto, lebo v danej chvíli to bolo maximum, čo sa dalo dosiahnuť,“ doplnil nastávajúci prešovský kormidelník. Počas pôsobenia v Brne stihol na bratislavskej FTVŠ absolvovať trénerské štúdium IV. triedy v špecializácii volejbal. Dve sezóny 2010/12 Vlk strávil aj v Žilinskom ženskom volejbale a ďalšie dve potom vo Svidníku. Tu vybudoval družstvo, ktoré permanentne útočilo na extraligové priečky: 2012/13 3. miesto v extralige, 2. miesto v Slovenskom a v extraligovej sezóne 2013/14 získalo 3. priečku. V roku 2012 bol Jaroslav Vlk znova ocenený v ankete Najlepší tréner

Slovenska, kde obsadil 3. miesto. Rok predtým to bolo miesto druhé. Uplynulé dve sezóny viedol ženské juniorské extraligové družstvo COP Nitra a pôsobil aj ako reprezentačný tréner junioriek. V reprezentácii má už niekoľkonásobné skúsenosti. Pod jeho taktovkou hrali reprezentační kadeti na MS v Alžírsku a trénoval aj juniorov na MS v Kazani.

Tímu verí

Predchádzajúci tréner Ľuboslav Šalata nastavil kvalitu hry prešovského družstva vysoko a extraligové pôsobenie VK MIRAD PU Prešov tomu aj zodpovedá. Nový tréner chce na túto cestu nadviazať. „Káder je stabilizovaný,“ pripomenul Jaroslav Vlk. „Do extraligy nastúpime s malým doplnením, ale v stanovenej výsledkovej ceste chceme znova pokračovať na vrchol extraligy a úspech chceme dosiahnuť aj v Slovenskom pohári.“ Nový tréner prinesie do tréningovej činnosti vlastné postupy a metódy. Pre hráčom to znamená rozmanitosť, ktorá im dá viac skúseností a viac impulzov. „Družstvo vie čo chce, sú tu poctiví volejbaloví „driči“. Káder je obohatený mladými hráčmi, ktorí sa môžu stať novými hviezdami prešovského volejbalu. V budúcnosti treba počítať s odchodom skúsených hráčov, ktorých limituje vek a extraliga je z roka na rok náročnejšia. Preto je veľmi potrebné myslieť na kádrové zázemie už dnes. Nastávajúca liga bude zaujímavá a vyrovnaná, tímu však verím. Všetci sa na ňu tešíme,“ ukončil kouč, ktorý VK MIRADPU Prešov začne na extraligu pripravovať od začiatku augusta. Zároveň bude šéftrénerom juniorského družstva, aby malo rovnaké koncepcie tréningu a prípravy ako A mužstvo. V prípade potreby tak budú mladí hráči môcť hneď nastúpiť do tréningovej schémy extraligového tímu.