Sopko: Nič podobné tu nikdy nebolo, píše sa história, musíme byť trpezliví a zodpovední

Slovensko i ostatné štáty Európy aktuálne bojujú so šíriacim sa koronavírusom a epidémia výrazne zasiahla aj volejbalové kruhy. Slovenská volejbalová federácia rozhodla o ukončení mužskej i ženskej extraligy, pričom majstrovské tituly sezóny 2019/2020 sa neudelia. O momentálnej situácií sa s kapitánom Martinom Sopkom st. zhovárala Jana Palenčarová.

V súčasnosti beží dvojtýždňová športová karanténa, ako si myslíš, že bude vyzerať situácia po jej skončení?

Už sú indície a oficiálne vyjadrenia kompetentných, že to bude pokračovať. Otázka znie, či to budú dni, týždne, alebo mesiace. Nič podobné a v takom rozsahu tu nikdy nebolo. Prežívame obdobie, ktoré bude mať vplyv na naše životy a zapíše sa do histórie.

Zažil si podobnú situáciu v minulosti?

Nikdy. Presunuté zápasy tu boli, ale nikdy nie zrušenie súťaže. Ak to preženiem, tak tu máme taký „vojnový“ stav, ktorý naozaj nezažili ani naši rodičia. Možno ich rodičia. Je to situácia, na ktorú sme neboli pripravení a teraz sa s tým musíme vysporiadať. Spolieham sa na to, že opatrenia boli prijaté v dostatočnom predstihu. Všetci musíme byť trpezliví, nešíriť paniku a byť zodpovední k sebe a ostatným.

Rozhodnutie o ukončení súťaží prišlo v rozbehnutom play-off. Ako hodnotíš vývoj tohtoročnej základnej časti a nadstavby?

Nemáme za sebou ideálnu sezónu. V konečnom dôsledku je šieste miesto, ktoré sme obsadili reálnym obrazom toho, na čo sme mali v tomto roku. Gratulujem Prievidzi k prvému miestu, aj keď v play-off sa ešte mohlo zomlieť kadečo. Vyraďovačka je stále nevyspytateľná a Košice, Komárno aj Svidník boli veľmi vyrovnané družstvá. Som rád, že federácia sa rozhodla tituly neudeliť a nemáme vo volejbale situáciu ako v hokeji. Bol to veľmi nešťastný športový ťah určiť v epidemiologickej situácií šampióna a odovzdať trofej Banskej Bystrici, ale bohužiaľ stalo sa.

Tak, ako si povedal, vedenie súťaže napokon majstra nevyhlásilo, no konečné poradie stanovilo. Prešov skončil na šiestom mieste za Myjavou a pred Nitrou. Je umiestnenie z pohľadu Prešova spravodlivé? 

Určite áno. Je to tak, ako má byť. Keď sa pozriem, ako sa to rodilo od základnej časti, cez nadstavbu a play off, tak je to zaslúžené poradie. Prievidza titul nedostane, ale je právom na prvom mieste. Rovnako napríklad tretie Komárno, ktoré sa od zápasu k zápasu zlepšovalo. Odohrali sme vyrovnané partie v tajbrejkoch proti Košiciam i Svidníku, ale Myjava nás niekoľkokrát v sezóne porazila. Herne nám to proti súperovi z Kopaníc nevyhovovalo.

Rozhodnutie o ukončení extraligy prišlo v čase začatia pandémie. Je to podľa Teba správne rozhodnutie? Nebolo lepšie počkať a odohrať súťaž neskôr?

V priebehu prvých dní mi vŕtalo hlavou, či to nebolo unáhlené rozhodnutie, ale s odstupom času a vývojom situácie to hodnotím, ako najlepšie možné rozhodnutie. Zdravie hráčov a fanúšikov je prvoradé. 

Vzhľadom na okolnosti, ako momentálne vyzerá Tvoj pracovný deň?

Sme s manželkou a dcérami na chalupe v blízkosti Tatier. Užívame si vzájomnú prítomnosť. Momentálne sa výrazne ochladilo, nasnežilo, ale verím, že sa počasie zlepší a budeme môcť vybehnúť aspoň na dvor. Keď je slniečko, tak sa snažím maximálne hýbať a zatiaľ si vystačím bez špeciálneho posilňovacieho náčinia.

https://www.facebook.com/svf.sk/posts/3114775958554040

V blízkej budúcnosti sa v klube určite začnete zaoberať otázkou budovania kádra pre novú sezónu 2020-21. Na čom plánujete stavať?

Aktuálna situácia s koronavírusom určite zasiahne budúcu sezónu. Trúfnem si povedať, že ak bolo náročné zohnať partnerov a peniaze na sezónu, tak teraz to bude o to náročnejšie. Pandémia bude mať dopad na ekonomiku a jej pokles. Uvidíme. Všetko sa bude odvíjať od rozpočtu. Máme šikovných mladíkov, ale súboj o vyššie priečky si žiada profesionálov. Dúfam, že už čoskoro si budeme môcť s funkcionármi sadnúť osobne a prebrať budúcnosť. Chcem, aby sme sa o rok umiestnili vyššie. Vraciame sa do Športovej haly PU, kde som zažil všetky najväčšie úspechy prešovského volejbalu, bolo by krásne si ešte niektoré z nich zopakovať.

Čo by si odkázal spoluhráčom, fanúšikom, ktorí sú doma?

Čo sledujem na internete, tak každý vyvára, pečie… Verím, že keď pominie pandémia, tak nebudeme mať všetci pri prvom stretnutí +10kg na váhe. 😀 Ale nie, srandujem. Chcel by som odkázať všetkým nech rešpektujú nariadenia krízového štábu. Musíme ochrániť rizikové skupiny – starších ľudí. Nosme rúška, buďme doma, ale hýbme sa, samozrejme v rámci možností.  

Slovenská volejbalová federácia (SVF) rozhodla v piatok 13. marca po konzultácii s extraligovými klubmi o predčasnom ukončení všetkých súťaží v súťažnom ročníku 2019/2020. Dôvodom je aktuálna situácia v súvislosti so šírením nového typu koronavírusu, pre ktorú vláda SR tiež vyhlásila mimoriadnu situáciu v krajine. S ohľadom na rozdelenie miesteniek do európskych pohárových súťaží 2020/2021 určila SVF konečné poradie v Edymax extralige mužov a parfems.sk extralige žien na základe umiestnenia po nadstavbovej časti, majstrovské tituly sa však v tomto ročníku neudelia.

Foto: Andrej Schlank, Daniel Koháni a klub

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy