ROZHOVOR: Kardoš na východe vyberal adeptov do reprezentácie


V máji minulého roka sa z trénera národného tímu Mareka Kardoša, stal zároveň šéfkouč volejbalovej športovej školy v Trenčíne. Netrénuje extraligové družstvo. Jeho hlavnou úlohou v najbližších 2 rokoch je prepojenie centralizovanej prípravy mládeže na mužskú reprezentáciu. Bývalý tréner Prešova v januári zavítal na východ Slovenska. Čo ho sem priviedlo? Ktorí hráči ho prekvapili a aké sú jeho predsavzatia na rok 2022? Dozviete sa v rozhovore Jany Peregrinovej.  

Vitajte pán tréner, aký je účel Vašej návštevy na východe?

Zúčastnil som sa tréningov v Prešove a vo Svidníku. Chcel som vidieť potencionálnych hráčov pre reprezentačné výbery U22 a seniorov pre blížiacu sa Európsku ligu a prípadnú kvalifikáciu na Majstrovstvá Európy.


Pokračujú chlapci v Prešove v individuálnych cieľoch, ktoré si nastavili ešte počas Vášho pôsobenia v klube?

S Erikom Digaňom sme v neustálom kontakte ohľadne vývoja hráčov a toho, kde sa majú zlepšovať. Som nadšený z veľkého progresu na bloku a na podaní u niektorých hráčov, ale ešte stále sú tu individuality s rezervami v štandardnom udržaní hernej formy.


Môžete menovať konkrétne niekoho, kto Vás v progrese za rok a pol prekvapil?

Mišo Ščerba, Peťo Porubský a aj Paťo Lamanec. A herný prejav Sama Goča. Vo Svidníku zase Daniel Šellong  a Erik Gulák. Vidno, že pracujú, a že z nich budú ťahúni svojich družstiev.


Vo Vašej načatej práci s Prešovom pokračuje tréner Digaňa. Ako sa podľa Vás zhostil staronovej pozície hlavného trénera?

Erik má veľký potenciál byť extra trieda v našej brandži. Treba si však uvedomiť, že zadanie v Prešove je urobiť výsledok. Hodnotiť sa bude až po sezóne.


Ako vnímate rozdelenie s asistentom Martinom Dobiášom?

S Martinom som sa nikdy nerozdelil. Aj keď on je momentálne viac v Prešove a ja veľa cestujem a som v Trenčíne, tak sme v neustálom kontakte. Riešime spolu niektoré problémy v športovej škole. Chcem využiť svoje kontakty na akadémie v Poľsku, Maďarsku a ísť systematicky podľa najnovších trendov. Mám pod drobnohľadom aj centrá talentovanej mládeže a tréningové strediská mládeže v rámci budúcnosti systému v reprezentácii.


Môžete prezradiť, ktorých chlapcov z východu ste si vyhliadli pre národný tím?

Z Prešova sú v hľadáčiku šiesti. Viac neprezradím.


Ako by podľa Vás mala vyzerať životospráva dobrého volejbalistu?

O životospráve športovcov sa toho popísalo mnoho. Keď som bol mladý, tak som si myslel, že to, čo som robil je správne. Dnes je to úplne inak. Za pár rokov sa to znovu zmení. Každý volejbalista by sa mal poznať, sledovať, skúšať. Sám by mal vedieť, ktorý typ zdravého štýlu života mu vyhovuje. Základné poučky asi citovať nebudem, v každom prípade v profesionálnom športe je potrebné žiť čo najzdravšie.


Dávate si novoročné predsavzatia?

Súkromné nie a pracovné? Skôr želanie. Chcel by som, aby sa mládež vrátila na športoviská. Vzhľadom na obrovskú dieru, ktorá nám vznikla v súvislosti s koronavírusom, sa obávam obdobia, kedy v športe budeme ťahať za kratší koniec. V okolitých štátoch mládež neustále športuje. My sme žiaľ až po príliš dlhej dobe našli dostatok argumentov na to, aby sme ich dostali naspäť športovať.

Ďakujem za rozhovor a želám všetko dobré v novom roku 2022.


NAJBLIŽŠÍ PROGRAM ZÁPASOV

V 17. kole budú Šarišania oddychovať keďže v najvyššej súťaži proti sebe nastupuje nepárny počet účastníkov. Pri domácom stretnutí sa uvidíme až v sobotu (29.1.2021) o 17:00 hod. v Športovej hale Prešovskej univerzity. Zverenci trénera Erika Digaňu budú v rámci 18. kola hostiť družstvo VK OSMOS Prievidza. Zmena termínov vyhradená.

Pripomíname, že vstup na volejbalové podujatia podlieha vždy aktuálnym opatreniam Vlády SR a Hlavného hygienika SR v súvislosti s pandemickou situáciou ochorenia COVID-19. Ďakujeme, že svojim zodpovedným prístupom chránite svoje zdravie a zdravie hráčov a realizačného tímu. Všetky zápasy je možné sledovať online. Aktuálne epidemiologické pokyny a výsledky zápasov zverejňujeme na klubových sociálnych sieťach.

Foto: M. Slávik, SITA, Veronika Mihaliková
Zdroj: svf.sk

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na FacebookuInstagrameYouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy