V Prešove sa v sobotu (9. novembra) stretlo vyše 300 priaznivcov volejbalu na východniarskom derby, v ktorom sa proti sebe postavili družstvá VK MIRAD PU Prešov a TJ Slávia Svidník. Atmosféra bola nabitá emóciami, čo sa podpísalo aj na dramatickom vývoji päťsetovej bitky o zisk troch bodov v poradí 8. kole slovenskej Edymax extraligy mužov.

V zápase si zahrali aj odchovanci Svidníka Mário Oleárnik a Michal Ščerba, ktorý momentálne obliekajú dresy Prešova.

V prvom sete ťahali za kratší koniec domáci Prešovčania. Po nevydarených podaniach na obidvoch stranách ihriska, sa útokom stredom presadil blokár hostí Matušovský, ktorý neskôr pridal aj prvé eso zápasu. Za stavu 6:2 si zobral tréner domácich Erik Digaňa oddychový čas, ktorý sa ukázal ako správny taktický ťah. Následné podanie Matušovského skončilo v aute. Po ďalšej chybe Svidníka zlepšili podanie Mikovčík, aj poľský legionár Śnieźek a stav setu sa po Oleárnikovej technickej ulievke takmer vyrovnal (10:9). V druhej polovici setu Prešovčanom vychádzali najmä rýchle útoky stredom siete. Sopko si pripísal prvé eso v  zápase a opäť priblížil stav Prešovčanov na rozdiel jednej lopty (14:13). Záver pomerne vyrovnaného setu domáci nezvládli a po vlastných chybách na podaní a v útoku sa Svidníčania vzdialili na rozdiel štyroch bodov. Fedorenkov smeč po čiare ukončil prvý set v prospech hostí 25:21.

Druhý set sa obe družstvá ťahali bod po bode do stavu 5:5. Svidníčania sa rozohrali a herne jednoznačne prevalcovali domácich. Počas setu sa zranil blokár hostí Matušovský, ktorého vystriedal mladý Kandráč. Napriek vyradeniu hráča základnej zostavy svoj náskok Svidníčania navýšili na rozdiel siedmich bodov (24:17). Katarenko využil až tretí setbal a set ukončil stavom 25:19.

Pokazené podania boli slabinou oboch družstiev počas tretieho setu. Až tretina (10) podaní v priebehu setu skončila v sieti alebo v aute. Hostia výrazne zlepšili obranu na sieti, ktorá u Prešovčanov, naopak, absentovala. Za stavu 15:14 pre domácich, podávajúci Ščerba odtlačil sériou ťažkých podaní hostí od siete, a poslal Prešovčanov do vedenia 20:14.  V závere setu Sopko esom premenil hneď prvý setbal a domáci ho vyhrali 25:20.

V štvrtom sete družstvá predviedli dlhšie výmeny, ktoré sa darilo lepšie zakončovať hosťom. Domácich potrápili v poli najmä útoky Fedorenka s Pietrzakom, ku ktorým sa pridal aj stredom úspešný Marjov. V závere setu Sniežek pomohol esom domácim, ktorý zlepšili aj obranu na sieti a dostali sa do vedenia 24:20. Sopko následne zablokoval  Federenka a poslal obe družstvá do piateho setu.

Svidníčania v piatom sete výrazne dominovali. Domáci sa nevyhli množstvu vlastných chýb, ktoré ich stáli začiatok setu. Ščerba za stavu 4:11 zablokoval Pietrzaka ale dohnať sedembodový rozdiel sa už Prešovčanom nepodarilo. Marjov premenil druhý mečbal a Svidník po päťsetovej dráme zvíťazil 3:2.

S bilanciou 6-2 a 17 bodmi je Svidník na štvrtom mieste, Prešov (3-5, 11) je siedmy. Prešov tradične ťahal kapitán a najskúsenejší hráč Martin Sopko st., ktorý zaznamenal 23 bodov (4 esá, 4 bloky), za hostí bodoval najviac poľský univerzál Lukasz Pietrzak (26 b., 1 eso, 3 bloky). Najužitočnejším hráčom zápasu (MVP) sa stal ukrajinský smečiar hostí Dmytro Fedorenko, ktorý si pripísal 18 bodov.

VK MIRAD PU PREŠOV – TJ SLÁVIA SVIDNÍK 2:3 (-21, -19, 20, 20, -7)

Prešov: Ščerba 10, Faron 4, Oleárnik 1, M. Sopko st. 23, Mikovčík 9, Šniežek 18, libero T. Lampart (Jurko 1, Hudák 1). Tréner: E. Digaňa.
Svidník: J. Hriňák 5, Tatarenko 8, Matušovský 6, Pietrzak 26, Fedorenko 18, Marjov 8, libero S. Paňko (R. Vitko 0, Kandráč 4). Tréner: P. Tholt.

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Ja už neviem, s kým musíme nastúpiť. Každý má svojich démonov a problém je, že si nevieme prejsť cez svoje osobnosti. My hľadáme stále chyby tam, kde asi nie sú. Viete, prvá prehra by mala nakopnúť, druhá prehra nejak zmobilizovať. My už však máme za sebou toľko prehier, že sa chlapci dostávajú do kŕču. To je už vec, ktorú si každý osobne musí prebrať v hlave, ujasniť a pripraviť sa na ďalší zápas. Sezóna ešte negraduje, ale my musíme podniknúť kroky, aby sa to zlepšilo. Každý od seba.“

Peter Tholt, tréner Svidníka: „Prvé dva sety sme zaslúžene vyhrali, aj keď nám v prvom škrípal servis. V druhom sete sa nám zranil Matušovský, tak sme to nemali kým nahradiť. Mám pocit, že v tej chvíli si chalani trochu prestali veriť, že sa to dá vyhrať aj bez neho. V tajbrejku sa zomkli a mám pocit, že sme dobre odservovali. Základ sme položili servisom. Ďakujem chalanom, že to nakoniec zvládli.“

MVP: Dmytro Fedorenko (Svidník)
Počet divákov:  298 divákov

Rozhodovali: Jana Niklová, Miloslav Smolko

TEXT: Nicol Marcinková

NAPÍSALI O NÁS:

Nasledujúce zápasy v rámci 9. a 10. kola Edymax extraligy odohráme na palubovkách súperov. Vo štvrtok (14.11.2019) o 19:00 hod. cestujeme za hviezdami nabitým družstvom VK Spartak UJS Komárno. Na západe Slovenska rovno zostaneme, lebo hneď v sobotu (16.11.2019) o 18:00 hod. si zmeriame sily s húževnatým tímom TJ Spartak Myjava. Fandiť z pohodlia domova, alebo kdekoľvek na mobilnom zariadení môžete online prostredníctvom webu www.tvcom.cz alebo aplikácie TVCOM.

Na domácom ihrisku sa vidíme až v SOBOTU (23.11.2019) so začiatkom o 17:00 hod. O body zabojujeme proti VKP Bystrina SPU Nitra. Srdečne pozývame fandiť!

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy