Prešov zdolal Chemes 3:1 a natiahol skvelú víťaznú sériu na 20 zápasov

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov pokračujú vo víťaznom ťažení. Zverenci trénera Ľuboslava Šalatu zdolali v 2. kole 2. časti extraligy mužov v skupine o 1.-6. miesto ŠK Chemes Spišská Nová Ves 3:1 a natiahli víťaznú sériu na 20 zápasov. Od začiatku sezóny ešte neprehrali Prešovčania ani jeden duel a jednoznačne vedú ligový pelotón s 51 bodmi a pomerom setov 60:15.

Podobné víťazné ťaženie v extralige naposledy zaznamenali volejbalisti VK Cityfarma Nové Mesto nad Váhom, ktorí v sezóne 2006/2007 vyhrali prvých 29 zápasov sezóny a prvýkrát okúsili prehru až v semifinále play off 28. marca. Prešovská séria je o to cennejšia, že v tejto sezóne pôsobia v extraligy všetky tímy, kým v minulosti hralo Humenné v prvej časti súťaže Stredoeurópsku ligu.

V ďalšom zápase skupiny 1.-6. prehral Spartak Myjava doma s VK Prievidza 0:3. „Kopaničiari“ prehrali sedem zápasov v rade, naposledy sa tešili z triumfu pred viac ako mesiacom 15. novembra, keď zdolali doma Svidník. Od odchodu nahrávača Michala Sládečka do Poľska vyhrali zverenci trénera Martina Májeka len jeden set a prehrali päť duelov za sebou.

V 2. kole skupiny o 7.-10. miesto vyhrali volejbalisti VK Ekonóm SPU Nitra nad VK KDS Šport Košice 3:1 a vďaka piatemu víťazstvo v sezóne predbehli svojho dnešného súpera v tabuľke.

Extraliga pokračuje po Novom roku. Prvé zápasy sú na programe 10. januára. Okrem extraligy sa bude bojovať aj o Slovenský pohár. Isté miesto na Final Four (31. 1. – 1. 2. 2015 v Spišskej Novej Vsi) majú momentálne prvé dva tímy extraligy Prešov a Komárno, vo štvrťfinále budú o postup na finálový turnaj bojovať ďalšie štyri tímy. Tretia Prievidza sa stretne v dvojzápase so šiestym Trenčínom a štvrtý Chemes vyzve piatu Myjavu. Prvé stretnutie sa odohrá u horšie umiestneného a druhé u lepšie umiestneného. V prípade rovnosti súčtu bodov rozhodne o postupujúcom zlatý set, ktorý sa odohrá bezprostredne po skončení druhého stretnutia v skrátenej forme do 15.
Víťazi týchto dvojstretnutí postupujú do Final Four.

Extraliga mužov:
Skupina o 1. – 6. miesto – 2. kolo:

VK MIRAD PU Prešov – ŠK Chemes Spišská Nová Ves 3:1 (23, 17, -24, 22) – štatistika
107 min, rozhodovali: Daruľa a Malík, 600 divákov.
Prešov: Feňo 1, Lux 10, Červeň 8, Hudák 13, Macko 7, Digaňa 15, liberá T. Lampart a Pavlinský (Faron 8, Závacký 0, Rajduga 2). Tréner: Ľ. Šalata.
Chemes: J. Hriňák 1, Mlynarčík 22, Javorčík 17, Mizerák 7, Pavelka 9, Kašper 0, libero Boldy (Bališin 5, Leškanič 1, Soták 0). Tréner: R. Vlkolinský.

Volejbalisti ŠK Chemes majú za sebou náročných 8 dní, počas ktorých sa tešili z postupu do osemfinále Challenge Cupu, dvakrát prehrali v nadstavbovej časti extraligy i zatrénovali si v telocvični humenského gymnázia. Neustále cestovanie i zmena rytmu zanechali stopy aj na sobotňajšom výkone hráčov v Prešove. V ťažkom zápase sa musel tréner Vlkolinský zaobísť bez smečiara Jakubova, ktorému sa na piatkovom tréningu pritrafilo zranenie v hornej časti tela.

Úvodný set stretnutia bol vyrovnaný a obe družstva sa postupne prestriedali vo vedení. Rozhodovalo sa až v koncovke, kde mali viac šťastia domáci volejbalisti a po smeči Červeňa vyhrávali 1:0. Priebežné vedenie Prešovčanov nakoplo a počas druhého dejstva jasne diktovali tempo. Postupne si vypracovali až osem bodový náskok – 20:12, ktorý udržali až do konca setu.

Scenár druhého setu sa zopakoval aj v treťom. Domáci volejbalisti si pohodlne vypracovali vedenie o osem bodov – 20:12, avšak set prekvapujúco nedotiahli do víťazného konca. V závere exceloval šiestimi úspešnými útokmi Mlynarčík a o posledný bod sa postaral úspešným blokom Bališin.

Následne sa chemesáci, hnaní svojimi humenskými fanúšikmi, ešte pokúsili o prekvapenie. V štvrtom dejstve viedli neustále až do druhého technického oddychového času, 16:15. Následne však Prešovčania tromi úspešným bodmi Luxa otočili skóre na svoju stranu a získané vedenie už nepustili. Štvrtý set vyhrali 25:22, celý zápas 3:1 a tešili sa tak z dvadsiateho víťazstva v rade. /text: nasehumenne.sk, celý link na článok aj s fotkami: https://www.nasehumenne.sk/spravy/sport/1276-volejbal-chemesaci-nestacili-na-presovcanov-ani-v-tretom-zapase-sezony-prehrali-1-3/

Ľuboslav Šalata VK Mirad PU Prešov: „Dnes sme boli dva a pol setu lepším tímom, ktorý s prehľadom kontroloval vývoj zápasu. Nezvládnutou koncovkou tretieho setu, kde sme doplatili na nedôrazný útok sme naštartovali súpera k možnému obratu v zápase, ale zlepšeným výkonom v závere štvrtého setu sme nepripustili dramatickejšiu zápletku. Museli sme sa vysporiadať  s neúčasťou Juraja Drobňáka, ktorý chýbal pre zranenie, ale hráči alternáciu na jeho poste to nakoniec zvládli.“

Richard Vlkolinský ŠK Chemes SNV: „Prešov bol jasne lepší…“