Prešov aj Nitra vedú v semifinále 2:0

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov a VK Bystrina SPU Nitra sú krok od finále extraligy mužov. Úradujúci majstri otočili duel na palubovke VK Spartak UJS VKP Komárno z 0:2 na 3:2 a ujali sa v repríze minuloročného finále vedenia 2:0. V druhom semifinále vyhrala Nitra v Košiciach 3:1, keď domáci znížili z 0:2 na 1:2 a vo štvrtok sete viedli 23:20, ale napokon dramatickú koncovku pre seba uchmatli zverenci trénera Mareka Kardoša. Tretie zápasy sú na programe v stredu v Prešove a v Nitre.

Spartak UJS VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 2:3 (22, 19, -12, -17, -11)
stav série 0:2

126 min, rozhodovali: Juráček a Sarka, 250 divákov.
Komárno: Pělucha 7, Hollý 2, Hrušík 20, Tarabus 0, Rehák 19, Kišš 13, libero T. Patúc (Hinduliak 0, Horník 2, Demčák 9, Nociar 0). Tréner: D. Oravec.
Prešov: Halaj 5, M. Sopko st. 19, Macko 8, Rajduga 9, Drobňák 17, Červeň 6, liberá T. Lampart a Pavlinský (Digaňa 2, Brilla 1, Peleščák 0). Tréner: Ľ. Šalata.

Prvý set sa lámal už v jeho úvode, keď od stavu 1:2 pri podaní Hrušíka domáci otočili na 7:2. Tento náskok si udržovali aj neskôr, viedli 12:5 a neskôr rekordne aj 16:6, no potom sa k slovu dostali aj hostia. Tí najprv znížili na 17:13 z domáceho pohľadu a pri podaní Sopka dokonca vyrovnali na 18:18. Komárno si však prvý set ustrážilo, keď ušlo na 21:19 a tento náskok mu stačil na jeho zisk.

Komárno držalo súpera na uzde aj v druhom sete. Po kvalitnej hre viedlo 7:5 a pri technickom oddychovom čase 12:8. Mierny náskok si domáci držali, za stavu 19:14 však Prešov začal opäť mohutne doťahovať. Upravil na 20:18, ale záver tohto dejstva si zverenci Daniela Oravca opäť postrážili a napokon viedli po dvoch setoch trochu senzačne 2:0.

Hoci Komárňania zázračným zákrokom boli v hre aj v treťom sete, keď bol stav ešte 5:6, Prešovčania však odišli na 12:7 a od tohto momentu diktovali tempo hry oni. Keď bolo v tomto dejstve už 20:10, bolo jasné, že sa bude hrať aj štvrtý set, keď ten tretí poľahky hostia dotiahli do víťazného konca.

Zverenci Ľuboslava Šalatu zachytili úvod štvrtého setu a od stavu 4:1 a aj pri 10:6 si mierny a potrebný náskok držali. Prakticky počas celého setu hostia vyhrávali v priemere štvorbodovým rozdielom a definitíva padla za stavu 16:12. Vtedy východniari získali ďalšie dva body a bolo jasné, že na juhu Slovenska budú diváci svedkami tajbrejku.

V ňom sa Prešovu podaril úvodný náskok v pomere 5:3, ktorý však Komárňania zmazali na 5:5. Hostia odišli na dva body ešte dvakrát, naposledy sa Komárnu podarilo vyrovnať z 9:11 na 11:11. Prišiel však komárňanský smeč mimo ihriska, následná lopta zadarmo Prešovu a po štvrtýkrát už hostia dvojbodový náskok z rúk nepustili. Po dokonalom obrate sa tak úradujúci majster vo veľmi zaujímavom a dramatickom dueli ujal vedenia 2:0 v sérii o postup do finále.

Daniel Oravec (tréner  Spartak UJS VKP Komárno): „Od prvého setu sme začali nátlakovou hrou, dobre sme podávali, no našou ľahkovážnosťou sme dovolili súperovi dotiahnuť sa. Druhý set sme uhrali našou bojovnosťou a myslím si, že to bolo z našej strany dobrý volejbal. No od tretieho setu súper tlačil servisom, naopak, my sme na servise poľavili. Súper množstvo lôpt pochytal a boli sme mäkkí v útočnej činnosti, tým pádom Prešov vyhral ľahko tretí aj štvrtý set. V piatom sete bola koncovka vyrovnaná, bolo to 11:11, urobili sme nezmyselné chyby, náš hráč sa vyhodí do autu a druhý prehodí súperovi ľahkú loptu. Škoda tohto zápasu, chýbalo málo a Prešov by sme porazili a zdvihli by sme sa hlavne psychicky. Ideme však do Prešova pokúsiť sa o predĺženie tejto semifinálovej série. “

Ľuboslav Šalata (tréner VK MIRAD PU Prešov): „Je to pre nás veľmi cenné víťazstvo na súperovej palubovke, kde sa nám nikdy nehralo ľahko. Domáci mali vynikajúci vstup do zápasu, kde ich servisom potiahol Hrušík a neskôr Rehák. My sme mali obrovský problém s prihrávkou a vývoj prvého setu zdramatizovali až naši striedajúci hráči, ktorí trošku rozhodili súpera. Druhý set bol opäť v prospech domácich, kvalitný výkon podali na servise i bloku. Nevedeli sme sa chytiť v žiadnej hernej činnosti, haprovala nám súhra s nahrávačom a ťažko sme sa presadzovali v útoku. Od tretieho setu sme sa rozbehli, vrátili sme sa k našej typickej hre, kde sme boli dominantní na servise a aj v útoku, postupne sme preberali iniciatívu a vo štvrtom sete to pokračovalo. Tajbrejk bol vyvrcholením našej snahy o dokonalý obrat v stretnutí, aj keď sme v ňom stratili trikrát dvojbodový náskok.“