PLAY OFF začína 12.03.2014 18:00 doma

Prešov si zmeria sily s Prievidzou. Súboj štvrtého s piatym sľubuje vyrovnanú bitku

 

Do poslednej chvíle nepoznali svojho súpera v play-off. Až v záverečnom kole 2. časti extraligy mužov sa rozhodovalo o pozíciách na druhej až štvrtej priečke a volejbaloví priaznivci s napätím očakávali ako sa tímy zrovnajú do konečnej tabuľky. Nakoniec na štvrtej pozícii skončil Prešov a vo štvrťfinálovej sérii na tri víťazné zápasy sa stretne s piatou Prievidzou. Úvodný duel je na programe už dnes o 18:00 v Prešove.

Ako napovedá tabuľkové postavenie a ako to tradične býva v play-off súbojoch tabuľkovo najbližšie umiestnených súperov, očakáva sa vyrovnaný súboj dvoch vyspelých tímov. V ďalších štvrťfinálových sériách sa stretnú Humenné (1.) – Komárno (8.), Svidník (2.) – COP Trenčín (7.) a Myjava (3.) – Nitra (6.). Myjava začína svoju sériu už dnes, Svidník sa v priamom prenose na Slovak Sporte stretne s Trenčínom vo štvrtok, Humenčania sú momentálne na Final Four Stredoeurópskej ligy a play-off extraligy štartujú v sobotu 15. marca.

Šalata: Chceme využiť výhodu domáceho prostredia

Prešov obsadil v 1. časti extraligy obsadil 2. miesto, cez Nitru sa prebojoval na záverečný turnaj Final Four Slovenského pohára, kde získal striebro a zatiaľ patrí k príjemným prekvapením súťaže. V play-off sa stretne s Prievidzou. „Narazíme na zdatného súpera, ktorý disponuje veľkou kvalitou a skúsenosťami. Ich najnebezpečnejšie zbrane sú účelný servis od troch kľúčových hráčov. Musíme sa vysporiadať s príjmom podania a následne spoľahlivo útočiť. Prievidza má dvoch veľmi kvalitne útočiacich hráčov Pineruu a Hrušíka, ktorých musíme ustrážiť a ubrániť a tadiaľ vedie cesta k úspechu,“ povedal tréner Prešovčanov Ľuboslav Šalata.

Šarišania skončili v tabuľke o stupienok vyššie a tak sériu začínajú v stredu na domácej palubovke. „Chceme využiť výhodu domáceho prostredia, čo nám vyžrebovanie umožňuje. Ideme do vyraďovačky s jasným cieľom prejsť cez tohto súpera,“ dodal Šalata. Prešovčania by po striebre v Slovenskom pohári radi uspeli aj v extralige.

Prešovčanov delil krok od toho, aby skončili po 2. časti extraligy na treťom mieste a stretli by sa s Nitrou. V poslednom kole viedli doma s Myjavou 2:0 na sety a 24:18, ale nedotiahli set do víťazného konca a nakoniec vyhrali až v tajbrejku. Dva body im nestačili na to, aby poskočili na tretiu priečku, potrebovali tri. „Bolo to zlyhanie. Chvíľku sme si to rozobrali, ale to čo bolo už neopravíme a treba sa pozerať dopredu a na najbližšieho súpera. Najbližší zápas je ten najťažší. Záver tretieho setu nám nevyšiel, už sa k tomu nechcem vracať, je to za nami,“ priblížil kouč Prešovčanov.

K play-off patria aj rôzne rituály, tým najklasickejším je neholenie sa. Šalata zatiaľ nevie, čo jeho zverenci chystajú, ale návrhu zo šatne sa brániť nebude. „Chlapci sa mali dohodnúť na rituáloch. Zatiaľ neviem o ničom, ale keď tím niečo vymyslí, tak sa pridám. Každý má svoju vlastnú prípravu, play-off je špecifická súťaž a  rozhodujú detaily. Celú sezónu sa prezentujeme kolektívnym poňatím hry, v tom je naša sila a spolieham sa na to aj v play-off,“ povedal na záver Šalata.

Hiadlovský: Šance vidím 50 na 50

Prievidžanov trápili v druhej polovici sezóny zranenia a choroby. Najskôr si natrhol lýtko nahrávač Michal Sládeček, potom mal s rovnakým svalom problém venezuelský univerzál Kervin Pinerua. Obaja sú však už v poriadku a „Kohúti“ vletia do play-off v plnej sile. „Som rád, že sme sa zdravotne stabilizovali. Až v poslednom kole sme proti Nitre nastúpili po troch týždňoch v kompletnom zložení,“ povzdychol si tréner Prievidze Ivan Hiadlovský.

Extraligový nováčik sa od pondelka svedomito pripravuje na historicky prvú účasť v play-off. „Absolvovali sme tri tréningy a v stredu okolo obeda odchádzame do Prešova. Stretneme sa s kvalitným súperom, ktorý má vyrovnaný tím na všetkých postoch. Prešovčania nemajú v tíme výrazné individuality, ale sú vyrovnaní na smeči aj na bloku a majú tak kvalitu homogénne rozloženú po celej šírke siete, čo je ťažko brániteľné. Počas sezóny nemali veľké výkyvy a udržiavajú si stabilnú výkonnosť. Musíme byť koncentrovaní od začiatku do konca, len tak môžeme byť úspešní,“ dodal kouč Hiadlovský.

Prievidza mala istú pozíciu už pred posledným kolom, ale meno svojho súpera do play-off spoznala až v sobotu večer. „Sledoval som vývoj zápasov, ale bolo mi jedno koho dostaneme do play-off. Nakoniec to vyšlo na Prešov a pripravujeme sa na tohto súpera. Veľmi by ma potešilo, keby sme prvý zápas vonku vyhrali a získali by sme tým výhodu na našu stranu. Šance vidím 50 na 50 a samozrejme verím, že to dokážeme,“ pokračoval skúsený tréner.

V základnej časti sa obaja súperi stretli štyrikrát, z toho tri zápasy vyhral Prešov. „Okrem prvého zápasu boli ďalšie vyrovnané. V Prešove sme to mali rozohraté na 3:1, ale prehrali sme 2:3, naposledy sme doma prehrali, ale chýbal nám Pinerua. V plnej sile sme s nimi hrali vyrovnané zápasy a verím, že máme šancu,“ dodal Hiadlovský.

Ani on zatiaľ nespozoroval zvláštny rituál pred play-off. „Uvidím či chlapci niečo vymyslia. Nie som veľkým zástancom rituálov, ale keď to bude v rámci normy, tak mi to nevadí. Zatiaľ som nič nezaregistroval, jedine Hrušík sa začal česať ako Hamšík,“ smial sa tréner Prievidze.

VK PU MIRAD PREŠOV (4.) – VK PRIEVIDZA (5.)

Termíny zápasov:

streda 12. marca o 18:00: Prešov – Prievidza

sobota 12. marca o 18:00: Prievidza – Prešov (live na Huste.tv)

streda 19. marca o 18:00: Prešov – Prievidza

prípadne: nedeľa 23. marca o 18:00 Prievidza – Prešov

streda 26. marca o 18:00: Prešov – Prievidza.

VZÁJOMNÉ ZÁPASY V TEJTO SEZÓNE

1. časť: 6. kolo – 2. 11. 2013: Prešov – Prievidza 3:0 (18, 12, 23)

13. kolo – 15. 12. 2013: Prievidza – Prešov 3:0 (21, 24, 25)

2. časť:

3. kolo – 25. 1. 2014: Prešov – Prievidza 3:2 (-20, 10, -21, 26, 13)

8. kolo – 1. 3. 2014: Prievidza – Prešov 1:3 (20, -23, -22, -17)

Štatistické naj:

PREŠOV:

najviac bodov: Michal Hudák 307

najviac blokov: Ľuboš Macko 63

najviac es: Hudák 30

PRIEVIDZA:

najviac bodov: Kervin Pinerua 390

najviac blokov: Marián Hrušík 44

najviac es: Pinerua 40

zdroj: WWW.SVF.SK