Nitra vyhrala siedmy zápas v Prešove 3:1 Prešov získal v extralige 2015/2016 STRIEBRO

Nitra vyhrala siedmy zápas v Prešove 3:1 a získala historický titul

Volejbalisti VK Bystrina SPU Nitra sa stali majstrami slovenskej extraligy v sezóne 2015-16 a získali prvý titul v histórii klubu. V rozhodujúcom siedmom zápase skvelej finálovej série vyhrala Nitra na palubovke obhajcu titulu VK MIRAD PU Prešov 3:1 a v celej sérii triumfovali 4:3 na zápasy. Stále tak platí, že od roku 2003 nikto neobhájil titul a od roku 2005 nezískal nikto „double“.

7. zápas finále extraligy mužov:
VK MIRAD PU Prešov – VK Bystrina SPU Nitra 1:3 (-20, -22, 23, -23) – konečný stav série 3:4, Nitra získala titul
Zápas trval: 114 minút. Rozhodovali: Mokrý a Porvazník, 1000 divákov.
Prešov: Halaj, M. Sopko st., Rajduga, Červeň, Drobňák, Mikovčík, libero T. Lampart (Hudák). Tréner: Ľ. Šalata.
Nitra: Zaťko, Szarek, Malina, Ludha, Kubš, Kašper, libero Turis (Porubský, J. Hukel). Tréner: M. Kardoš.

V zaplnenej prešovskej hale sa domáci dostali do rýchleho vedenia 3:0, ale Nitra náskok zmazala a pokračovalo sa za stavu 5:5. Po ese Szareka vyhrávali hostia 7:5 a potešili svojich fanúšikov na tribúne. Po Ludhovom ese bolo už 14:10 pre Bystrinu. Nitra mala v prvom sete navrch, robila menej chýb a v závere viedla už 19:13. Prešov zabojoval a po krásnom zákroku veľkého blokára Červeňa v poli a útoku Sopka znížil na 16:19. Následne sa však hostia prezentovali pekným blokom a do koncovky išli s komfortným náskokom 21:16. Záver Nitra zvládla a prvý set ukončil útokom Kubš – 20:25.

Nitra pokračovala v dobrom výkone aj v druhom sete a po Zaťkovom bloku a Malinovom ese viedla 7:4. Domáci znížili na rozdiel jedného bodu po Drobňákovom útoku na bezblok a o chvíľu už bolo vyrovnané 9:9. Hala ožila. Na technickom timeoute mala mierne navrch Nitra – 12:11. Hostia pritlačili v obrane a po Zaťkovom bloku priblížili misky váh na svoju stranu – 14:17. Nitra si udržiavala náskok až do koncovky a po Malinovom útoku bolo 20:17. Prešov ešte vykresal nádej po Červeňovom útoku stredom a znížil na 21:22. Po timeoute zasmečovali hostia do autu a bolo vyrovnané 22:22. Záver však bol v réžii Nitranov, ktorí vyhrali druhý set 25:22 a dostali sa do vedenia 2:0.

Domáci sa nevzdávali a v úvode tretieho setu si vypracovali náskok 6:4. Nitra vďaka dobrej obrane na sieti vyrovnala na 7:7, lenže po bloku Sopka viedli domáci opäť o dva body – 10:8. Boj o titul pokračoval ďalej a v polovici setu bolo skóre vyrovnané 13:13. Publikom verilo v obrat svojich miláčikov, ktorí sa čoraz lepšie presadzovali v útoku a po Sopkovom tvrdom smeči bolo 16:14. Nitra však pri Kubšovom servise otočila na 17:16 vo svoj prospech a priblížila sa k víťazstvu. Potom však z ťažkej lopty bodoval Sopko, blokom sa blysol Mikovčík a domáci viedli 19:18. V závere bodoval odvážne z kontry Rajduga a Prešov išiel do vedenia 21:19. Nitra sa však z brejku dostala a po Zaťkovom bloku bolo vyrovnané 22:22. K setbalu sa napokon dostali ako prví domáci a po bloku Mikovčíka ho hneď využili. Prešov vyhral druhý set 25:23 a znížil na 1:2.

Štvrtý set začali domáci parádne – výborný servis Drobňák, blok Červeň a bolo 2:0. Nitra však reagovala bleskovo a otočila na 3:2. Po útoku Kašpera viedli hostia 8:6. Hostia bodovali ďalej a pri servise Szareka si vypracovali už štvorbodový náskok 10:6. Na technickom timeoute bolo 12:8 pre hostí. Nitra potom po dvoch esách Ludhu odskočila na 19:12 a mierila za titulom. V závere ešte Prešov pri Červeňovom servise znížil z 19:24 na 23:24, ale posledné slovo v zápase aj v celej sezóne mal Kubš a rozpútal nitrianske oslavy.

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Nádejali sme sa, že po zmŕtvychvstaní v Nitre dokážeme v domácom prostredí zvíťaziť a získať titul, bohužiaľ sme bojovali s vlastnou hlavou a vlastnými chybami na servise aj v útoku. Nitra svojou trpezlivou hrou a vynikajúcou obranou nás dostávala pod tlak a neustále sme doťahovali náskok. V treťom sete sme to v závere zvrátili, ale naďalej bojovali sme s vlastnými chybami. V závere ešte svitla nádej, ale je škoda, že sme začali o výsledok bojovať až za stavu 19:24. Vo finále sa stretli dva vyrovnané tímy, ktoré vo vyrovnanej extralige počas celej sezóny dominovali. Nitra v závere súťaže vychytila super formu, nás zrážali zranenia. Pre extraligu je len dobré, že finálová séria vyvrcholila do siedmeho zápasu a opäť sa potvrdilo, že je ťažké titul získať a ešte ťažšie obhájiť. Na to v akom sme boli stave nemôžem chlapcom nič povedať, bojovali ako sa dalo, ale nestačilo to a Nitra získala titul zaslúžene.“

Marek Kardoš, tréner Nitry: „Veľmi dobre sme prihrávali, vychádzal nám prvý útok a dobre sme bránili v poli, v tom bol medzi najväčší rozdiel. Nerobili sme chyby a čakali sme na svoju príležitosť. V prvých dvoch setoch sme mali jasne navrch, potom sme zbytočne zariskovali a prehrali sme o jeden bod. Štvrtý set to bola exhibícia až na ten záver, keď jeden hráč kopil jednu chybu za druhou lebo chcel byť hviezda, ale potom to zobral do vlastných rúk Maťo Kubš a zariadil pre nás titul. Som veľmi rád, že sme hneď v prvej sezóne získali majstrovský titul, ale užijeme si päť minút slávy a ideme pripravovať novú sezónu.“