Na MSR v Snow Volleyballe budeme mať opäť želiezka v ohni

Po historicky prvom a mimoriadne úspešnom vlaňajšom šampionáte sa aj tento rok uskutočnia majstrovstvá Slovenska v Snow Volleyballe. 2. ročník sa odohrá v dňoch 2. – 3. marca 2019 a opäť na Štrbskom Plese pod skokanskými mostíkmi.

Volejbal na snehu sa hrá podobnými pravidlami, ako plážový volejbal, akurát s kopačkami na nohách a usiluje sa o to, aby sa zaradil do harmonogramu zimných olympijských hier. Oproti minulému roku sa zmenil súťažný formát, miesto dvojíc budú proti sebe nastupovať trojice. Minuloroční vicemajstri z Prešova Kamil Pavlinský a Jakub Gondžúr sa rozhodli zabojovať o pekné umiestnenie aj tento rok. Vzhľadom na nové pravidlá, hráči povolali do tímu novú posilu. Dvojica sa posilní o Košičana Martina Petra.

Aké ambície majú chalani tento rok? „Určite by sme sa chceli na pódium postaviť aj tento rok. Prihlásilo sa oveľa viac družstiev, ako minulý rok a bude to neúprosné, keďže sa hraje KO systémom. Kto prehrá, v turnaji končí. Nie sme snow profíci. Snow Volleyball berieme ako spestrenie našich volejbalových sezón. Určite sa však ideme pobiť o čo najlepšie umiestnenie.“

Na 2. majstrovstvách Slovenska sa predstaví spolu 12 mužských a 8 ženských trojíc. Turnaj bude rozdelený do dvoch dní, v sobotu základné skupiny a v nedeľu finálové zápasy. Na fanúšikov je pripravená šou na snehu, do rytmu bude hrať DJ a vystúpia aj roztlieskavačky Angels Cheerleaders. Srdečne pozývame všetkých fanúšikov podporiť našich chlapcov, ktorí sa v sobotu predstavia v prvom zápase približne o 12:00 hod.

Harmonogram turnaja na Štrbskom Plese:
Sobota, 2. marca 2019
– slávnostný ceremoniál
– skupinová fáza
– Snow afterpárty

Nedeľa, 3. marca 2019
– semifinále
– finále
– vyhodnotenie víťazov

Vlaňajšími víťazmi sa po napínavom trojsetovom finále stala dvojica Martin Šmahel s Michalom Kollárom, keď sa do poslednej lopty naťahovali o primát práve s našim duom hráčov. Z bronzu sa tešili Peter Kviečinský a Ondrej Hruboška, ktorí si v dueli o tretie miesto poradili s bratmi Tomášom a Jozefom Sekerovcami. V ženskej kategórií vyhrali Lenka Vandáková s Alicou Bertovou. Víťazné mužské i ženské dvojice sa ako národní šampióni predstavili na premiérových majstrovstvách Európy v rakúskom stredisku Wagrain-Kleinarl a Flachau.

Z HISTÓRIE SNOW VOLLEYBALLU: Volejbalové dobrodružstvo na snehu začalo písať svoju históriu v roku 2008 uprostred kopcov v rakúskom stredisku Wagrain. Prvýkrát v histórií zimných športových stredísk bol volejbalový kurt položený v nadmorskej výške 1 850 m.n.m. Premiérová udalosť prilákala stovky zvedavcov. Zmes špičkového športu v chladnom počasí mala úspech a práve tu sa začala formovať do oficiálneho športového odvetvia. Prvým vážnejším míľnikom „nového“ športu bol rok 2011, keď sa z Wagrainu začal rozširovať aj do iných známych rakúskych lyžiarskych stredísk. Volejbal na stehu v tom období uznala Rakúska volejbalová asociácia za oficiálny šport a začala sa budovať základná profesionálna súťaž a štruktúra. Vyústením tejto snahy bolo vytvorenie snehovej volejbalovej tour. Po úspechoch v celom Rakúsku zavítal Snow Volleyball aj do Švajčiarska, Talianska i Česka. Európska volejbalová federácia (CEV) na svojom kongrese 16. októbra 2015 v bulharskej Sofii schválila doplnenie nového odvetvia do oficiálneho kalendára podujatí. Prvýkrát sa volejbal na snehu dostal mimo hranice Európy pred rokom, keď sa turnaj uskutočnil v horskom stredisku Dizin v Iráne. Volejbal na snehu sa dostal do exhibičného programu posledných ZOH v Pjongčangu, kde sa o jeho propagáciu snažili známe volejbalové mená. Snow volleyball by mal byť súčasťou Olympijských hier mládeže v roku 2020 vo švajčiarskom Lausanne. Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) spoločne s Európskou volejbalovou federáciou (CEV) vyvíjajú úsilie, aby sa volejbal na stehu stal čoskoro trvalou súčasťou Zimných olympijských hier.

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy