Mesto Prešov za rok 2016 ocenilo náš klub aj kapitána

Históriou dýchajúca sála PKO Čierny orol v stredu (18.01.2017) podvečer hostila už 56. ročník slávnostného odovzdávania cien pre Najúspešnejších športovcov a športové kolektívy mesta Prešov za rok 2016. Medzi pozvaných na tento galavečer organizátori zaradili aj zástupcov nášho volejbalového klubu čo veštilo príjemné „starosti“.

Podujatie sa začalo v tónoch saxofónovej verzie piesne Nothing´s gonna change my love for you v podaní Mária „GAPU“ Garberu, na ktorú plynulo nadviazal moderátor večera Marcel Merčiak. Trefne úvodom spomenul, že touto piesňou sa dá zachytiť aj fakt, že určite neexistuje nič, čo môže zmeniť cit, ktorí viaže profesionálnych športovcov k disciplínam, v ktorých pôsobia, čomu sa s istotou nedá oponovať.

Krátkym príhovorom vítala športovcov, funkcionárov klubov a hostí aj primátorka Andrea Turčanová. Poďakovala sa za významné reprezentovanie mesta na regionálnej, slovenskej, európskej aj svetovej úrovni.

To už v pozadí zaznievali fanfáry a oceňovanie sa začalo najúspešnejšími kolektívami mesta Prešov v kategórií mládeže bez určenia poradia, kde si svojej ceny prevzali Športovo-strelecký klub Polície Prešov, starší žiaci hádzanárskeho Tatrana Prešov a TJ Slávia PU Prešov, konkrétne kolektívy vodného póla a gymnastického aerobiku.
Po nich nasledovalo vyhodnotenie kolektívov dospelých. Na 3. mieste sa umiestnili hokejistky ŽHK 2000 Šarišanka Prešov. V jasnej konkurencii sa nášmu volejbalovému klubu podarilo obhájiť skvelé minuloročné 2. miesto, ktorú si rúk zástupcov mesta prevzal generálny manažér Marián Palenčar. Cenu pre najúspešnejší profesionálny kolektív si s jasnou dominanciou odniesli zaslúžene hádzanári Tatrana Prešov.

V kategórií mládežníckych talentov roka si cenu prevzala mladá bedmintonová nádej Mia Tarcalová (Prešovská bedmintonová akadémia) a tiež sympatický Manuel Laci, člen Karate klubu Junior Prešov a zároveň účastník unikátneho projektu JUNIORKO, ktorý dáva šancu mladým športovým karate nádejam z Detského domova. Tento špeciálny prístup k výchove športovej mládeže zo sociálne znevýhodnených skupín si všimlo aj mesto, ktoré sa práve preto rozhodlo udeliť Zvláštnu cenu mesta pre Karate klub Junior Prešov. Členovia klubu pre preberaní ocenenia apelovali na ostatné zúčastnené športové celky, aby pri výchove mládeže nezabúdali na tieto sociálne skupiny. Objavom roka sa stal biatlonista Matej Baloga (FoxTeam klub Biatlon Prešov).

Svoje hlasy mohla tento rok po prvýkrát vo verejnom internetovom hlasovaní odovzdať aj laická verejnosť. Tá si vybrala za svoju víťazku karatistku Luciu Langošovú (Karate klub Junior Prešov).

Minulý ročník priniesol krásny zážitok v podobe najvyššieho ocenenia jednotlivcov pre nášho hráča Martina Sopka. Vďaka jeho úspechom v najvyššej volejbalovej Extra lige aj v slovenskej reprezentácií bola prerušená šnúra víťazstiev hádzanárov v tejto kategórií na pôde mesta Prešov. Medzi ocenenými jednotlivcami bol vtedy aj Marcel Lux. Tušili sme, že víťazstvo Slovenského pohára v ročníku 2015/2016 stačiť asi nebude, ale aj tak bol náš kapitán ocenený medzi desiatimi úspešnými športovcami-jednotlivcami bez konkrétneho zaradenia. Cenu si prevzal s vďakou a pokorou jemu vlastnou. Do ďalšieho pôsobenia si želal najmä pevné zdravie a minimum zranení. Okrem neho si cenu prevzali Igor Drotár (motorizmus – Rally systém Slovakia Prešov), Petra Jurčová (hokej – ŽHK 2000 Šarišanka Prešov), Marek Karlík (kickbox – Kickboxing klub Panter Prešov), Viktória Kažíková (kickbox – Kickboxing klub Panter Prešov), Jakub Lazorík (športová gymnastika – TJ Sokol ŠSG POLY-TRADE), Klaudia Líšková (pretláčanie rukou – AWK Prešov), Jozef Talian (futbal – 1. FC Tatran Prešov) a Lukáš Urban (hádzaná – Tatran Prešov).

Udeľovanie cien sa striedalo s kultúrnym programom plným spevu, tanca i športových výkonov gymnastiek a tanečníčok pole dance. Marcel Merčiak ako sprievodca večerom zostal verný svojej povesti „chodiacej encyklopédie“ a víťazov v jednotlivých kategóriách sa pýtal na uplynulý rok, súperov aj ambície do nasledujúceho obdobia.

Víťazom a najúspešnejším športovcom mesta Prešov za rok 2016 sa stal hráč hádzanárskeho Tatrana Prešov a novozámocký odchovanec Oliver Rábek. Do siene slávy prešovského športu bol uvedený legendárny hádzanár Karol Lukošík.