Mesto Prešov ocenilo Martina Sopka st.

Mesto Prešov počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenilo najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali mesto doma i v zahraničí. V desiatke najlepších športovcov bez určenia si cenu prevzal náš kapitán Martin Sopko st.

Oceňovanie najlepších športovcov má v Prešove dlhoročnú tradíciu. Slávnostným večerom sprevádzal prítomných známy moderátor, športový komentátor a prešovský rodák Marcel Merčiak.

Večer svojimi vystúpeniami divákom spríjemnili študenti Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove atanečníci zo športovo-tanečného klubu GRIMMY. Novinkou bol pole dance v podaní Ingrid Kardoheli.

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2019

Igor Čupryna – hádzaná, Tatran Prešov: Rodák z ukrajinskej Odesy si túto poctu vyslúžil druhý raz v rade za svoje výkony v najprestížnejších európskych i domácich súťažiach. V zápasoch Ligy majstrov, nadnárodnej SEHA Gazprom ligy, extraligy a Slovenskom pohári sa prezentoval stabilne spoľahlivými výkonmi. Viacerými extra efektnými a úspešnými zákrokmi si vyslúžil miestenku na piedestáli vyhlasovaných najlepších a najkrajších zákrokov v jednotlivých zápasoch. Aj preto bol stredobodom záujmu viacerých európskych klubov. On však takýmto lákadlám znovu odolal a s Tatranom predĺžil profesionálny kontrakt do konca nasledujúcej sezóny. V úspešnom roku 2019 získal Igor Čupryna aj štátne občianstvo Slovenskej republiky, ktorú by mohol čoskoro reprezentovať. Prešov si za miesto svojho domova zvolila jeho rodina – manželka i dve dcérky.

Laureáti bez určenia poradia

Martin Sopko st. – volejbal, VK MIRAD PU Prešov: Kapitán prešovského tímu VK Mirad PU je stále jeho lídrom a v extralige volejbalistov je najlepšie podávajúci hráč a patrí medzi najviac bodujúcich hráčov. Je veľkou oporou tímu i podporou a príkladom pre mladých prešovských volejbalistov. Martin Sopko má charizmu, je veľkým lokálpatriotom, vyniká pracovitosťou, húževnatosťou. Tridsiateho januára oslávil tridsiate ôsme narodeniny. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným lauerátom tejto ankety.

Kristína Bobovčáková – pretláčanie rukou, AWK Prešov: V roku 2019 sa prvýkrát v kariére predstavila na majstrovstvách Európy v pretláčaní rukou. Osemnásťročná Kristína vo veľmi ťažkej kategórii do 21 rokov a nad 70 kg ľavou rukou získala bronzovú medailu. Poctivá príprava pod vedením trénera Gabriela Harčarika priniesla veľký progres a skvelý výsledok. Úspešnú premiéru mala i na svetovom šampionáte. V septembri oslávila devätnáste narodeniny a na majstrovstvách sveta si dala pekný darček – v kategórii do 21 rokov a nad 80 kg si vybojovala dve bronzové medaily. Medailové pozície dosiahla aj na majstrovstvách Slovenska v kategóriách žien a junioriek a v ligových zápoleniach.

Igor Drotár – motorizmus, Drotár autošport: Slovenská motoristická legenda aj vo veku šesťdesiatpäť rokov stále preteká a dosahuje úspechy na významných domácich i zahraničných súťažiach v pretekoch automobilov do vrchu (PAV), v klasických rely súťažiach aj v rely šprinte. V roku 2019 obsadil na medzinárodných majstrovstvách Slovenska PAV v absolútnom poradí druhé miesto. Ako najlepší Slovák za českým jazdcom skončil prvý. Na medzinárodných majstrovstvách SR v rely mu so Škodou Fabia R5 v absolútnom poradí patrilo piate miesto, zo slovenských pretekárov skončil druhý za M. Kočim. Na medzinárodnom Pražskom rely šprinte bol absolútne ôsmy, zo Slovákov druhý najrýchlejší. Na pretekoch Stretnutie európskych majstrov v Sosnovej pri Mladej Boleslavi obsadil v konkurencii osemdesiatich súťažiacich piate miesto. Je viacnásobným laureátom ankety o najúspešnejších športovcov mesta Prešov.

Matej Falat – alpské lyžovanie, SAK Drienica Lysá, AK TJ Slávia PU Prešov: Dlhoročný reprezentant v alpskom lyžovaní sa na majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v Aare pričinil o piate miesto Slovenska v tímovej súťaži. Stal sa majstrom Slovenska v slalome, v obrovskom slalome získal striebornú medailu. Na podujatí Far East Cup v Južnom Sachalinsku obsadil v slalome tretie a piate miesto, v obrovskom slalome skončil jedenásty, na pretekoch FIS v Elizovo (Rusko) bol prvý v slalome. Na šampionáte Ruska v slalome dosiahol štvrtú priečku.

Martin Kapraľ – malý futbal – TO-DAY Hydrokres Prešov: Zubný technik hrá futbal, futsal a malý futbal. S futbalom začal v Tatrane Prešov – hral v ňom vo všetkých mládežníckych kategóriách až po juniorku. V malom futbale sa vypracoval na slovenskú brankársku jednotku. Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v malom futbale v Austrálii. Svojimi výkonmi sa pričinil o postup Slovenska do štvrťfinále – v ňom prehralo s Brazíliou 1:2.

Marek Karlík – kickboxing, Kickboxing klub Panter Prešov: V dramatickom finále na 23. majstrovstvách sveta v kickboxingu WAKO v Antalyi obhájil titul majstra sveta z roku 2017 v disciplíne kicklight do 74 kg. Karlík je viacnásobným lauerátom ankety o najúspešnešjích športovcov mesta Prešov, za rok 2018 bol ocenený aj ako najlepší prešovský športovec – akademik.

Lívia Klučková – hádzaná, ŠŠK Prešov: Lívia je odchovankyňou šurianskej hádzanej. Svoj talent neskôr rozvíjala v Šali. Po prestupe do Prešova sa vrátila na post strednej spojky. Hráčka s citom pre prihrávky spoluhráčkam je však aj obávanou strelkyňou. V spoločnej slovensko-českej MOL lige 2018/19 zažiarila vo viacerých stretnutiach. V treťom semifinálovom stretnutí play-off proti svojmu bývalému klubu však priam excelovala. Trinástimi gólmi Šaľu doslova zostrelila. Prešov postúpil do finále o majstra Slovenska a aj jej pričinením získal historické druhé miesto.

Januš Lapajne – hádzaná, Tatran Prešov: Do Tatrana Prešov prišiel v októbri 2017. Stredná, prípadne aj ľavá spojka Tatrana zaujala hrou aj zostavovateľov mužskej slovinskej reprezentácie. Stodeväťdesiatdva centimetrov vysoký, pohyblivý hráč s prekvapujúcou strelou rôznymi spôsobmi neraz nebojácne vniká do obrany súperov. V tíme slovenského šampióna sa tento inteligentný športovec stal užitočným a ceneným hráčom.

Kamila Novotná – športová streľba, ŠSK ŠKP Prešov: Je slovenskou rekordérkou vo všetkých olympijských disciplínach v malokalibrovej a vzduchovej puške v kategórii žien a junioriek. Juniorská reprezentantka Slovenska získala titul dorasteneckej majsterky Slovenska v disciplíne VzPu 40 a juniorskej majsterky Slovenska v disciplíne malokalibrovka ŠpMa 3×40. Vo vekovej kategórii do 21 rokov je najlepšia strelkyňa na Slovensku. Vyhrala Národnú ligu mládeže, je na čele reprezentačného rebríčka junioriek v disciplíne ŠpMa 3×40. Reprezentovala na majstrovstvách Európy v Chorvátsku.

Lukáš Urban – hádzaná, Tatran Prešov: Jeden z najväčších talentov prešovskej i slovenskej hádzanej sa vypracoval na jedného z dôležitých hráčov pätnásťnásobného majstra Slovenska. Odchovanec prešovského Tatrana si na svoje konto pripísal už siedmy mužský majstrovský titul. Lukáš Urban, ktorý je využiteľný na všetkých troch pozíciách spojkového radu, sa výrazne pričinil o úspechy Tatrana v európskych i slovenských súťažiach. Jeho hádzanárske kvality sú známe aj za hranicami našej krajiny a tak nečudo, že aj on je na lane klubov z hádzanársky najvyspelejších európskych krajín.

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov dospelých za rok 2019

Tatran Prešov – hádzaná muži: Tak ako v predošlých rokoch, aj v minulom roku najúspešnejší slovenský hádzanársky klub žal úspech za úspechom. Tatran získal jubilejný pätnásty titul majstra republiky. Dobre si počínaj aj v skupinovej fáze Ligy majstrov, v ktorej prešovskí hádzanári získali rekordných sedemnásť bodov. Žiaľ, k postupu z C-skupiny LM im napokon v konečnom účtovaní chýbal jediný strelený gól. Povestný krôčik chýbal Prešovu po dobrom ročníku aj k účasti vo Final Four nadnárodnej SEHA Gazprom ligy.

Kolektívy dospelých bez určenia poradia

ŠŠK Prešov – hádzaná ženy:
Futsalisti FK Ekoprim Prešov U20
Armwrestling AWK Prešov

Najúspešnejšie mládežnícke kolektívy mesta Prešov za rok 2019

Laureáti bez určenia poradia:
– staršie a mladšie dorastenky ŠŠK Prešov, majsterky Slovenska,
– mladší a starší dorastenci Tatrana Prešov, zlatí a strieborní na majstrovstvách republiky,
– tanečno-športový klub Grimmy Prešov.

Najúspešnejší akademik mesta Prešov za rok 2019

Jakub Tomáš – taekwondo, ŠK Ge – Baek Prešov Taekwondo: Študent Fakulty športu Prešovskej univerzity reprezentuje Slovensko v disciplínách športový boj do 70 kg a v súborných cvičeniach do II. danu. Štartoval na ME 2019, prvenstvá vybojoval v Slovenskom pohári.

Objav roka

Ján Sciranka – plavec, Diamond Swimming Club Prešov

Mládežnícke talenty

Diana Mária Vargová – hádzaná, ŠŠK Prešov
Bruno Rešovský – vodné pólo, TJ Slávia PU Prešov

Zvláštne ceny

Ján Leško: V predošlom roku oslávil sedemdesiatiny a pripomenul si aj päťdesiaty, z toho tridsiaty rok profesionálnej kariéry športového novinára. Od roku 1989 sa podieľal na organizovaní ankiet vyhlasovania najúspešnejších športovcov a kolektívov mesta.

Vladimír Varga: Dlhoročný futbalový funkcionár, ktorý už ako dvadsaťšesťročný zaujal vysokú pozíciu v slovenskom futbale. Dlhé roky bol prezidentom futbalového klubu Tatran Prešov. V súčasnosti je licenčným futbalovým agentom, ktorý v minulom roku slávil svoje sedemdesiatiny.

Sieň slávy prešovského športu

Yvetta Paulovičová-Polláková – basketbalistka: Do Siene slávy prešovského športu bola uvedená Yvetta Paulovičová-Polláková (nar. v roku 1953). Najlepšia basketbalistka v histórii prešovského ženského basketbalu. Hrala za Sláviu VŠ Prešov, v ženskej reprezentácii Československa odohrala 286 stretnutí, bola aj juniorskou reprezentantkou Československa. S družstvom Československa dosiahla na olympijských hrách v roku 1976 v Montreale 4. miesto. Z majstrovstiev sveta má striebornú (1971) a bronzovú medailu (1975), z európskych šampionátov má dve strieborné (1974, 1976) a jednu bronzovú medailu (1972). Svojimi výkonmi sa pričinila o to, že družstvo Slávie VŠ Strojstav Prešov dosiahlo v prvej československej basketbalovej lige žien 1973/74 historický úspech. Obsadilo v nej štvrté miesto a stalo sa majstrom Slovenska. V rokoch 1971, 1974, 1975, 1976 sa stala najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu. V roku 1975 bola vyhlásená za najlepšiu basketbalistku Slovenska. Bol jej udelený titul zaslúžilá majsterka športu.

Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/c/22320181/cupryna-je-opat-najlepsi-obhajil-triumf-v-ankete.html

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy