Galavečer Športovec roka napísal svoju jubilejnú kapitolu. Už po 60. krát boli ocenení najlepší športovci, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudli ďalšie dve výnimočné mená.
V Prešove sa uskutočnil už 60. ročník slávnostného oceňovania najlepších športovcov roka 2020. Slávnostným večerom sprevádzal prítomných známy moderátor, športový komentátor a prešovský rodák Marcel Merčiak.
„Už šesť desaťročí udržiavame v našom meste vzácnu tradíciu, ktorá tvorí športovú históriu Prešova a oceňujeme športovcov, ktorí významným spôsobom reprezentujú naše mesto doma i v zahraničí. A máme byť na čo hrdí. Mnoho úspechov popretkávaných nezlomným odhodlaním a snahou vydať zo seba maximum, svedčí o tom, že ani tento ročník oceňovania Športovec roka nebude iný. Na pozadí výnimočných športových výkonov však chceme oceniť aj ľudskosť, empatiu a tímovú hru, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou športového správania. V športe plnom tvrdej disciplíny a prekonávania vlastných limitov je športové gesto úcty veľmi cenné. Je ozajstnou trofejou víťazstva, ktorá nezapadne prachom, práve naopak, bude symbolom úcty a odvahy ešte mnoho rokov,“ prihovorila sa športovcom primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2020 – Roman Carapkin – hádzaná, Tatran Prešov
Najúspešnejší jednotlivci – Cena za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2020 – bez určenia poradia
Marek Copák (športová streľba – ŠSK Prešov-Solivar)
Lucia Fecková (kickboxing – Kickboxing klub Panter Prešov)
Peter Gurecka (armwrestling – AWK Prešov)
Pedro Souza Pacheco – hádzanár Tatran Prešov
Martin Sopko (volejbal – VK Mirad UNIPO Prešov)
Extraligový matador a kapitán volejbalistov VK Mirad UNIPO Prešov Martin Sopko st. (nar. v roku 1982) je stále veľkou oporou tímu. V Slovenskom pohári skončil Prešov v štvrťfinále po prehrách s Myjavou 2:3 a 2:3. V jesennej časti ročníka 2020/21 sa Martin Sopko st. pričinil o víťazstvo VK Mirad PU Prešov v základnej časti najvyššej súťaže. M. Sopko st. v nej patril medzi najlepšie podávajúcich a najviac bodujúcich hráčov a v extralige sa stal najlepším hráčom mesiaca október a nechýbal ani v ligovom DREAM TEAME. Protihráčmi obávaný servis mu jednoznačne zabezpečil titul najlepšie podávajúceho hráča extraligy. Pedagóg v Spojenej škole na Ul. Ľudmily Podjavorinskej v Prešove je oporou tímu i príkladom mladším prešovským volejbalistom v nasadení, pracovitosti, húževnatosti.
Hral v Prešove, Poľsku (Kedzierzyn Kozle, Vroclav, Bydgoszcz), v Spojených arabských emirátoch (Al Nasr Dubaj) i v Turecku (Galatasaray Istanbul). S Prešovom je dvojnásobným majstrom Slovenska (2005, 2015) a trikrát s mužstvom nad hlavu zdvíhal trofej Slovenského pohára (2005,2016,2017), s tímom Al Nasr Dubaj bol majstrom Spojených arabských emirátov v roku 2013.
Úspešný smečiar reprezentoval Slovensko spolu 193-krát. Na majstrovstvách Európy v rokoch 2007, 2009, 2011 (5. miesto). Je víťazom Európskej ligy 2008 a 2011. Niekoľko rokov bol kapitánom slovenskej volejbalovej reprezentácie. V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.
Najlepší športovec akademik za rok 2020 – Adrián Baran (atletika – MŠK Vranov nad Topľou)
Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2020 – Tatran Prešov – hádzaná muži
Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2020 – bez určenia poradia
AWK Prešov – armwrestling
Kickboxing klub Panter Prešov – kickboxing
HOKEJBAL Prešov – hokejbal
Zvláštna cena mesta Prešov – Miroslav Sopko (futbal), Vladimír Daňo in memoriam (23. 1. 1940 – 4. 1. 2021)
Objav roka – Kristián Kaľuha (atletika – ŠŠK Junior Prešov)
Mládežnícky talent roka – Ján Sciranka (plávanie – Diamond Swimming Club Prešov)
Sieň slávy prešovského športu – Božena Birošová Mažgutová (hádzaná)- (nar. v roku 1959) bola skvelou hádzanárkou ZVL Prešov, krídelníčka, patrila medzi najlepšie strelkyne v prvej československej lige v hádzanej žien. Mala výrazný podiel na tom, že hádzanárky ZVL Prešov sa štyrikrát stali majsterkami Československa – bolo to v ročníkoch 1983/84, 1985/86, 1986/87, 1988/89. V ročníku 1986/87 si zahrala v semifinále Pohára európskych majstrov.
V drese Československa odohrala 215 stretnutí a dala v nich 480 gólov. Na olympijských hrách v roku 1988 v Soule bola s družstvom Československa (ako kapitánka) piata, z majstrovstiev sveta v Holandsku v roku 1986 má striebornú medailu – tiež hrala s kapitánskou páskou a dostala sa do All Stars teamu šampionátu. Hrala i na svetovom šampionáte v roku 1982, Československo v ňom obsadilo piate miesto. V roku 1985 si ako jediná z československých hráčok zahrala za svetový výber hádzanárok proti Hypobanku Viedeň.
Najúspešnejšou športovkyňou Prešovského okresu bola v rokoch 1984 a 1985. V roku 1984 získala titul najlepšej hádzanárky Československa. Bola ocenená v ankete Slovenské hádzanárky dvadsiateho storočia. V roku 2013 ju uviedli do Siene slávy slovenskej hádzanej.
Sieň slávy prešovského športu – Pavol Biroš in memoriam (1. 4. 1953 – 12. 8. 2020) – hral futbal v Tatrane Prešov za starších žiakov a dorastencov. Po maturite odišiel do Prahy študovať právo a prestúpil do pražskej Slavie. V nej pôsobil osem sezón. Odborníci ho hodnotili ako futbalistu s elegantným prejavom, hrajúceho s rozvahou.
Reprezentačný dres Československa obliekol deväťkrát, v olympijskom tíme reprezentoval štyrikrát, v juniorskom deväťkrát. Prvý reprezentačný zápas odohral v roku 1974 v Prahe proti Poľsku. S reprezentáciou bol v Iráne, v roku 1976 hral proti Francúzsku. Bol v mužstve Československa trénerov Václava Ježka a Jozefa Vengloša, ktoré sa v roku 1976 stalo majstrom Európy. K jeho najväčším zápasom v reprezentácii patril súboj so Škótskom v roku 1976. Československo vtedy tento kvalifikačný zápas o postup na majstrovstvá sveta 1978 vyhralo 2:0.
V prvej československej futbalovej lige hral za Sláviu Praha, Lokomotívu Košice a Tatran Prešov, v najvyššej súťaži odohral 214 zápasov, dal v nej jeden gól. V Pohári UEFA hral v šiestich stretnutiach. Tešil sa aj z víťazstva v Československom pohári.
Po vážnom zranení kolena v roku 1979 prestúpil do Lokomotívy Košice a na záver kariéry prišiel do Tatrana Prešov. Po troch náročných operáciách ukončil hráčsku kariéru ako 32-ročný.
Oceňovanie najlepších športovcov má v Prešove dlhoročnú tradíciu. Tá sa začala písať v roku 1961, keď z iniciatívy redaktorov Prešovských novín ich čitatelia predložili svoje prvé návrhy na miesta do rebríčka desiatich najúspešnejších športovcov Prešovského okresu.
V roku 1964 sa spoluorganizátorom ankety stal aj Okresný výbor Československého zväzu telesnej výchovy v Prešove. Po roku 1970 sa slávnostné vyhlasovanie výsledkov ankety stalo významnou športovo-spoločenskou udalosťou. V ankete sa objavili nielen najúspešnejšie družstvá dospelých, ale aj mládeže.
V roku 2011 vznikla Sieň slávy prešovského športu (virtuálna), v decembri 2019 bola na pôde prešovskej radnice otvorená reálna Sieň slávy prešovských športu – bolo do nej uvedených pätnásť osobností.
Zdroj a foto: FB Mesto Prešov Oficiálna stránka
Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy