Mesto Prešov ocenilo klub, Martina Sopka st. a Iva Mikovčíka

Už po 61. krát boli v Prešove ocenení najlepší športovci, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo ďalšie výnimočné meno.

„Súčasná situácia je pre športový svet veľmi náročná. Pandémia ochorenia COVID-19 už viac ako dva roky ruší zápasy, sťažuje tréningy, negatívne ovplyvňuje finančnú situáciu a ochudobňuje fanúšikov o športové zážitky. Ani táto ťažká situácia sa však pre mnohých z vás nestala prekážkou a i napriek náročným podmienkam sa naďalej venujete športu a zúčastňujete sa mnohých súťaží. Hovorí sa, že ak máme okolo seba rodinu, priateľov a ľudí, ktorí nás podporujú a veria v naše schopnosti, máme polovicu úspechu. Moje poďakovanie preto patrí aj všetkým vám, ktorí športovcov podporujete, trénujete a motivujete na ceste k dosiahnutiu cieľov, rovnako aj členom realizačných tímov a všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na rozvoji talentov a ich zviditeľňovaní,“ prihovorila sa prítomným primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Najúspešnejší športovec mesta Prešov za rok 2021Marek Karlík – kickboxing (Kickboxing klub Panter Prešov)

Najúspešnejší jednotlivci (bez určenia poradia) – Cena za športovú reprezentáciu mesta Prešov za rok 2021
Marcos Vinicios Colodeti (hádzaná – Tatran Prešov)
Tomáš Rečičár (hádzaná, Tatran Prešov)
Martin Sopko (volejbal, VK Mirad UNIPO Prešov)

Legenda a kapitán extraligových volejbalistov VK Mirad UNIPO Prešov, smečiar Martin Sopko st. (nar. 30. januára 1982), je stále veľkou oporou tímu. Aj volejbalové súťaže v roku 2021 poznamenala pandémia a neobišla ani prešovský tím. Chlapci v náročnej covidovej sezóne išli na doraz, v extralige získali bronz a vyhrali Slovenský pohár – Trofej Štefana Pipu. Martin Sopko, pedagóg v Spojenej škole na ul. Ľudmily Podjavorinskej, je oporou družstva a príkladom mladším volejbalistom. S Prešovom bol majster Slovenska v rokoch 2005 a 2015, víťazom Slovenského pohára v rokoch 2005, 2016, 2017 a 2021, s tímom Al Nasr Dubaj majster Spojených arabských emirátov v roku 2013. S reprezentáciou Slovenska víťaz Európskej ligy 2008 a 2011, hral na majstrovstvách Európy 2007, 2009 a 2011 (piate miesto). Dres Slovenska obliekol v 193 zápasoch. Bol aj kapitán slovenskej volejbalovej reprezentácie. Presadil sa aj v extralige v Poľsku (Kedzierzyn Kozle, Vroclav, Bydgoszcz) a Turecku (Galatasaray Istanbul). V roku 2015 sa stal najúspešnejším športovcom mesta Prešov – v histórii tejto ankety od roku 1961 vystúpil na najvyšší piedestál ako prvý volejbalista. Je viacnásobným laureátom tejto ankety.


Ivo Mikovčík (volejbal, VK Mirad UNIPO Prešov)

Ivo Mikovčík (nar. v roku 1994) je dlhoročnou oporou extraligových volejbalistov VK Mirad UNIPO Prešov. Za prešovský klub hrá od roku 2014. Patrí medzi najlepších blokárov volejbalovej extraligy. V drese Prešova sa tešil z titulu majstra Slovenska v roku 2015 a z troch triumfov v Slovenskom pohári. V ročníku 2020/21 sa podieľal na zisku bronzovej medaily v extralige a víťazstve v Slovenskom pohári. Vyniká bojovnosťou a húževnatosťou. Absolvent Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity je hasič, záchranár a školiteľ prvej pomoci.


Lucia Fecková (kickboxing – Kickboxing klub Panter Prešov)
Róberta Kotuličová (volejbal – VK Prešov)
Mária Sofia Pucherová, Nikita Lysak (krasokorčuľovanie, tance na ľade – Skating Sports Prešov
Matúš Balun (Kynologický klub Re-spect Team)
Patrik Juhas (armwrestling – AWK Prešov)
Miroslava Potocká (kickboxing – Kickboxing klub Panter Prešov)

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2021Tatran Prešov (hádzaná, muži)

Najúspešnejší kolektív mesta Prešov v kategórii dospelých za rok 2021 – bez určenia poradia

VK Mirad UNIPO Prešov (volejbal – muži)

Aj v extralige volejbalistov ročníka 2020/21 siahal VK Mirad UNIPO Prešov pod vedením trénera Mareka Kardoša vysoko. Prešov skončil v extralige tretí, tešil sa však z triumfu v Slovenskom pohári – Trofeji Štefana Pipu. Prešovčania vyhrali pohárovú súťaž štvrtý raz, predtým v Slovenskom pohári zvíťazili v rokoch 2005, 2016 a 2017. V historickom rebríčku pohárovej súťaže sa Prešov zaradil na druhé miesto za osemnásobného víťaza VKP Bratislava. V lete 2021 sa staronovým trénerom volejbalistov stal Erik Digaňa. Volejbalisti VK Mirad UNIPO Prešov patria v základnej časti ročníka 2021/22 medzi lídrov extraligovej súťaže.

Najúspešnejšie kolektívy mesta Prešov v kategórii mládeže za rok 2021 – bez určenia poradia

1.FC Tatran Prešov (futbal – dievčatá)
Diamond Swimming Club Prešov (plávanie)
Tanečno športový klub GRIMMY
Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov

Mládežnícky talent roka – Kamila Novotná (športová streľba, Športovo-strelecký klub ŠKP Prešov), Aila Sosa (armwrestling – AWK Prešov)

Zvláštna cena mesta Prešov – Klub slovenských turistov ZVL Prešov

SIEŇ SLÁVY PREŠOVSKÉHO ŠPORTUPaedDr. Igor Novák (10. 4. 1948 – 13. 11. 2006)

Vynikajúci futbalista a tréner, jedna z najvýraznejších osobností v histórii prešovského futbalu.
Jeho srdce ako hráča a trénera patrilo Prešovu. Mal talent, vynikal húževnatosťou, bol tvorca hry, v prvej lige patril medzi najtechnickejších hráčov. V prvej československej lige odohral 170 zápasov a dal v nich 25 gólov. V Tatrane Prešov zažil najväčšiu radosť v ročníku 1972/73 – Prešovčania v ňom druhý raz vystúpili na strieborný piedestál medzi československou elitou. Hral i v Pohári UEFA. V závere hráčskej kariéry hral za Bohemians Praha. V rokoch 1972 až 1974 šesťkrát reprezentoval Československo, v zápase s Anglickom v roku 1973 dal gól skvelému brankárovi Shiltonovi. V olympijskom tíme odohral päť zápasov a pričinil sa o postup Československa na olympijské hry v roku 1980 v Moskve. V Tatrane Prešov bol úspešný tréner mládeže, podieľal sa na výchove viacerých kvalitných hráčov, reprezentantov. V ročníku 1991/92 sa so staršími dorastencami tešil z titulu majstra Československa a Slovenska. S mužstvom Tatrana Prešov sa v jeseni 1994 prebojoval do druhého kola Pohára víťazov pohárov. Ako tréner pôsobil aj v Ománe a Katare, v prvoligových kluboch v Bardejove, Ružomberku a Banskej Bystrici. Naposledy trénoval v Giraltovciach. Nová športová hala v tomto meste dostala jeho meno. Veľký kus práce urobil aj v združení bývalých futbalistov Internacionál Tatran Prešov. Igor Novák bol v prestížnej ankete športového týždenníka Stadión Futbalista roka raz tretí. Štyrikrát – v rokoch 1972, 1973, 1977, 1978 – sa stal najúspešnejším športovcom Prešovského okresu. Bol v desiatke najlepších prešovských športovcov dvadsiateho storočia. V roku 2011 mu bola in memoriam udelená futbalová Cena fair play MUDr. Ivana Chodáka.

Zdroj a foto: FB Mesto Prešov Oficiálna stránka a Viktor Zamborský

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na FacebookuInstagrameYouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy