Korzar

Volejbalisti Prešova zaberajú naplno, čakajú ich zápasy

Volejbalisti VK Mirad PU Prešov zaberajú v týchto dňoch naplno v kondičnej príprave pred novou extraligovou sezónou. Tréner Ľuboslav Šalata si na ňu prizval i špecialistu Martina Bercela. Teraz čakajú Šarišanov prvé zápasové previerky.
PREŠOV. Príprava prešovských volejbalistov začala 1. augusta a potrvá prakticky až do začiatku ligy. Ostrý štart bude koncom septembra.

Očakáva sa, že súťaž bude silnejšia a vyrovnanejšia než v minulom ročníku. Prešovčania sa predstavia s vynoveným kádrom, o ktorom sme už v Korzári informovali.

Odišli Beňa, Tholt, Škľar, Mikita, skončili Maroš Sopko a Németh a v družstve pribudli Rajduga, S. Lampart, Macko, Zavacký a z juniorky Pavlinský s Gondžúrom.

Prešovčania sa tiež môžu spoľahnúť na publikum. „Pozývame fanúšikov na zápasy, aby prišli v hojnom počte povzbudiť tím, ktorý má predpoklad, že bude perspektívnejší a výrazne ambicióznejší,“ povedal tréner Ľuboslav Šalata, ktorý sa momentálne sústreďuje na letnú prípravu.

„Využívame len domáce prostredie, pretože tu máme vytvorené skutočne všetky podmienky,“ prezradil lodivod, ktorý chce s chlapcami absolvovať 15 prípravných zápasov: „Predsa len je to nový tím, s dvoma novými nahrávačmi a budeme potrebovať väčší priestor na zohrávanie sa.“

Koncom tohto týždňa mieria na sústredenie do Svidníka, v dňoch 6. a 7.  septembra bude na domácej palubovke, v športovej hale PU, kvalitne obsadený medzinárodný turnaj Mirad Cup.

Pripravuje ich kondičný špecialista

Kondičnú prípravu má pod palcom Šalatov spolužiak z bratislavskej fakulty telesnej výchovy a športu, tiež Humenčan, Martin Bercel.

Je to špecialista na atletiku, ktorý ako kondičný tréner pôsobil aj v Humennom. Pod palcom má predsezónnu zaberečku.

„Na začiatku absolvovali funkčné testovanie na katedre, testy nedopadli zle. Na to, že bol začiatok prípravy, boli na tom chlapci v norme, nikto nezaostával. Aj typovo sú veľmi dobrí, rovnomerní. Výkonnostne nie sú veľké rozdiely, tí najmladší trochu zaostávajú v silových parametroch, čo je prirodzené,“ opísal situáciu kondičný tréner, ktorý bude viesť prípravu Prešovčanov až do začiatku ligového ročníka.

Všetko majú poruke

Počas osemtýždňovej prípravy sa najprv zameral na rozvoj všeobecnej vytrvalosti, postupne začínajú prevládať volejbalové tréningové jednotky. Najmenej populárnu časť prípravy už majú teda hráči za sebou.

„Nešli sme do extrémov, lebo vytrvalosť nie je najdôležitejšia vec pri volejbale a chlapci neboli zanedbaní v tomto parametri. Teraz je nosná časť tréningov založená na rozvíjanie anaeróbnej kapacity, budovaní svalovej hmoty. Postupne prechádzame do rozvoja dynamickej sily… Na kondičných tréningoch nie sú žiadne výkyvy. Nie je tam nikto, kto by ten tréning nebral seriózne. Vzájomne sa povzbudzujú, takže ten dobrý tímový duch tam je,“ konkretizoval Bercel, ktorý si pochvaľoval podmienky na prípravu. Všetko je poruke, vrátane lesného výbehu na Kalváriu.

Príprava sa už prehupla  do druhej časti, v ktorej čaká na hráčov VK Mirad PU pilovanie jednotlivých herných činností a získanie zápasovej praxe.