Komárno v obrovskej dráme zdolalo Prešov 3:2 a získalo prvýkrát Slovenský pohár

SP

 

Volejbalisti Spartak VKP Komárno získali do klubovej vitríny prvý Slovenský pohár. V strhujúcom finále v Spišskej Novej Vsi vyhrali zverenci trénera Daniela Oravca lídra extraligy VK MIRAD PU Prešov v päťsetovej bitke 3:2. Prešov druhýkrát za sebou prehral vo finále a nezopakoval tak svoj jediný triumf z roku 2005.

Finále Slovenského pohára mužov – Spišská Nová Ves:
Spartak VKP Komárno – VK MIRAD PU Prešov 3:2  (22, -20, 21, -22, 26)
Zápas trval: Rozhodovali: Vaško a Hodoň, 550 divákov.
Komárno: Hollý, Horník, A. Patúc, Kišš, Pělucha, Hinduliak, libero Ľ. Nemec (Z. Németh, M. Patúc, Demčák, Demeter). Tréner: D. Oravec.
Prešov: Feňo, Lux, Hudák, Červeň, Drobňák, Faron, libero T. Lampart (M. Sopko st., Macko, Rajduga). Tréner: Ľ. Šalata.

Prešov nastúpil bez Sopka v základe. Komárno vstúpilo do zápasu lepšie a pri servise A. Patúca sa dostalo do vedenia 6:1. Po bloku Pěluchu bolo už 9:4. Prešov sa nevedel presadiť cez dobre brániaceho súpera a A. Patúc o bloky získal z kontry ďalší bod – 12:6. Oba tímy predvádzali výborný volejbal s dobrou prihrávkou a vysokou efektivitou smečiarov. Výborne hral Patúc. Do koncovky išiel Spartak VKP s náskokom 19:15. V koncovke znížil Prešov z 20:24 na 22:24, ale set napokon vyhralo Komárno po ulievke Hollého.

V druhom sete viedli Prešovčania po ese Feňa 8:5. Komárno sa dotiahlo ne jeden bod, ale potom Červeň stredom upravil na 13:10. Oba tímy potom pokazili zopár servisov a na druhom technickom timeoute viedli zverenci trénera Šalatu 16:12. Po ese Hudáka zvýšil Prešov na 18:13 a blížil sa k vyrovnaniu. V koncovke znížil Horník z kontry na 17:21 a nasledoval time Prešova. Aj ďalšiu loptu získal Spartak a vykresal nádej na zvrat. Druhý time Prešov. Komárno ubránilo aj ďalšiu loptu a napokon dal Lux aut – 21:19. Na servise stále Demčák. Prešov po dlhom čase otočil a na servis prišiel Sopko, dal eso a Prešov napokon vyhral druhý set 25:20. Vyrovnané 1:1.

V treťom sete viedlo Komárno 5:3, ale Drobňák vyrovnal na 6:6. Pokračoval veľký boj o každú loptu, Drobňák vytĺkol bloky a poslal svoj tím do tesného vedenia 11:10. Potom však blokom kontroval A. Patúc, útokom z kontry Horník a Komárno viedlo 13:11. Komárno pritlačilo a na druhom technickom timeoute viedli 16:12. Prešov jeden brejk zmazal a snažil sa o zvrat v tomto sete. Za stavu 18:21 prišiel na servis opäť Sopko a dal eso. Time Komárno. Ďalšiu loptu Komárno zvládlo a Demčák stredom upravil na 22:19. Komárno napokon vyhralo tretí set 25:21, keď posledné slovo mal Horník a priblížilo sa na set od víťazstva.

Komárno začalo lepšie aj štvrtý set a za stavu 4:1 bral tréner Šalata timeout. Komárno potom viedlo 9:6, ale Lux po dlhej výmene znížil na 8:9. Po timeoute bolo vyrovnané 9:9 a Prešov sa vrátil do hry. Po bloku Macka sa Prešov po dlhom čase dostal do vedenia 11:10. Druhá polovica setu bola veľmi vyrovnaná, ale v koncovka zlomil Prešov odpor súpera pri podaní Červeňa, vyhral set 25:22 a o víťazovi musel rozhodnúť tajbrejk.

Úvod piateho setu bol veľmi vyrovnaný. Prvý brejk si vybojovalo Komárno po šťastnom ese o pásku A. Patúca. Kormáno potom viedlo 9:6, ale Prešov zmazal jeden brejk a dráma pokračovala. Záver tajbrejku priniesol obrovskú drámu, z ktorej napokon vyšlo víťazne Komárno a vyhralo 28:26! Prešovčania sa dvakrát tešili z víťazstva, raz však mal Feňo teč a druhýkrát zrušili rozhodcovia prešovské oslavy pre dotyk v sieti.

Daniel Oravec, tréner Komárna: „Užili sme si krásny volejbalový víkend, 10 setov v dvoch zápasoch. Myslím, že tento zápas a celý turnaj ukázal, že hociktorý z týchto štyroch tímov mohol vyhrať pohár. Samozrejme, že sa tešíme, že sme to boli my, ale myslím, že sme boli šťastnejším tímom. Tajbrejk bol mimoriadne dramatický, Prešov sa už tešil z víťazstva, ale napokon sme to ukončili dobrými blokmi.“

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Bolo vidieť, že sa stretli dve vyrovnané družstvá a zaslúžene postúpili do finále, pretože tu predvádzali skvelú šou. Zápas zákonite musel vynútiť do tajbrejku, pretože bol veľmi vyrovnaný. Súper mal v koncovke možno viac šťastia, neviem… Ja mám pocit, že sme regulárne vyhrali…Takto ukončiť zápas, keď zablokujeme loptu na zem a zapískajú nám po bloku na zem blok v sieti, toto som ešte nevidel na žiadnej úrovni. Ani na tejto, ani na medzinárodnej, ani na regionálnej…Viac k tomu nemám čo povedať.“

Prehľad víťazov SP mužov:

Zdroj: Filip Hudec, SVF