Ján Halaj ukončil profesionálnu kariéru, volejbalu nehovorí definitívne nie

Ján Halaj narodil sa v roku 1991 vo Vranove nad Topľou.  Volejbalu sa venoval od svojich žiackych čias. V Prešove hral v kategórii mladších a starších dorastencov, bol aj v striebornom seniorskom tíme Prešova v sezóne 2009/2010. Neskôr pôsobil vo VKP Bratislava, v Myjave, Ostrave. Niekoľkokrát štartoval v seniorskej reprezentácií Slovenskej republiky a bol kmeňovým hráčom VKP.

Od roku 2015 hosťoval na pozícií nahrávača vo VK MIRAD PU Prešov, s ktorým dvakrát získal Slovenský pohár, trikrát extraligové striebro a raz bronz. Po sezóne 2016/2017 sa rozhodol ukončiť svoju volejbalovú kariéru. Pred definitívnym odchodom sme sa na krátky okamih stretli a položili mu zopár otázok.

Rozhodol si sa, na volejbalové pomery skoro, ukončiť profesionálnu kariéru. Bolo toto rozhodnutie dlhodobo naplánované, alebo spontánne?

JH: Nič podobné som dlhodobo neplánoval a ani spontánnosť nehrala žiadnu rolu. Ukončenie mojej volejbalovej kariéry sa týka najmä zdravotného stavu. Začiatkom mája som absolvoval operáciu a doktori mi neodporúčali ďalej pokračovať v profesionálnej dráhe športovca. Zdravie je pre mňa prvoradé, takže všetky alternatívny išli bokom. Musím sa však priznať, že už teraz mi volejbal chýba.

Obhliadnime sa za tvojou kariérou, kde sú tie najväčšie míľniky? 

JH: Začal by som jednoznačne mojím prvým seniorským kovom, práve v Prešove. Boli sme vtedy nováčikom extraligy a vybojovali sme striebro. Bol to prvý významný moment, ktorý mi utkvel hlboko v pamäti. Druhým, pre mňa cenným, je zisk Českého pohára v drese Ostravy. Neprežívali sme vtedy dobrý rok a ani tím samotný neočakával, že sa niečo také môže podariť. Nesmierne sme si to vtedy užívali. Ďalším je účasť v seniorskej reprezentácii. Je to sen každého športovca a som rád, že som si vyskúšal volejbal aj na tejto úrovni. Vážim si tiež zisky Slovenského pohára pre Prešov. Boli to parádne chvíle. Cením si samozrejme všetky úspechy a uchovávam si v pamäti emócie, ktoré som prežíval.

 

Ukončil si štúdium na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove. Čo bude teraz robiť Mgr. Ján Halaj?

JH: Popri profesionálnom volejbale bolo mojou prioritou mať aj vysokoškolské vzdelanie, čo sa mi podarilo. Keďže volejbal už hrať nemôžem a niečím sa živiť musím, tak som sa opäť presťahoval do Bratislavy. Od júla pracujem na účtovníckej pozícií v medzinárodnej spoločnosti, ktorá má veľmi široké pole pôsobnosti. Som súčasťou tímu, ktorý má na starosti autobatérie a mnoho iných vecí.

Neláka ťa volejbal prostredníctvom trénerstva?

Na trénersky post nemám potrebné vzdelanie. Chcel som okolo volejbalu ďalej fungovať na iných pozíciách, ale osud to zariadil inak. Momentálne si po niekoľkých rokoch užívam voľné víkendy. Nikdy však nehovorím nikdy. Ktovie, či sa raz neobjavím aj v trénerskej pozícií.

Aké sú podľa teba šance VK MIRAD PU Prešov na umiestnenie v nasledujúcej sezóne?

JH: Predpokladám, že ako každý rok, si bude VK MIRAD klásť len tie najvyššie ciele. Družstvo Prešova to ťahá v podobnom zložení kádra už dlhší čas a stále má veľkú šancu biť sa o vrchné priečky ligy. Nebude to mať určite jednoduché. Zatiaľ nie sú k dispozícií informácie o definitívnom zložení ostatných tímov. Škoda, že sa do ligy neprihlásilo Komárno. Napriek tomu, že mali poslednú sezónu slabšiu, si myslím, že volejbal sa tešil v Komárne veľkému záujmu.  Za najväčších konkurentov Prešova považujem jednoznačne Prievidzu a Nitru. Tieto dva kluby budú opäť disponovať kvalitným kádrom a nenechám si ujsť ich vzájomné zápasy. Teším sa na novú sezónu a zápasy Prešova budem pozorne sledovať. Zaujíma ma, ako sa bude chalanom dariť a budem držať palce, aby sa im podarilo naplniť predsezónne ciele.

 

Aké spomienky Ti zostanú na klub VK MIRAD PU Prešov?

Mám krásne spomienky na všetky kluby, v ktorých som pôsobil. Vďaka volejbalu som spoznal množstvo výborných ľudí, získal kopec kamarátov a precestoval mnohé krajiny. Každý klub mi dal niečo iné. Prešov predsa len bude navždy mojou ,,srdcovkou”. V tomto meste som strávil 6 krásnych rokov, na ktoré budem v dobrom spomínať.

Ďakujeme za rozhovor, želáme Janovi pevné zdravie a držíme mu palce v novej profesii!

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku a Instagrame. Sledujte, lajkujte, zdieľajte… ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #miradarmy #vkmiradpuprešov #volejbalvpresove