Humennému sme podľahli 3:1
Humennému sme podľahli

V extralige mužov boli v sobotu na programe dva zápasy. V skupine o 1.-6. miesto vyhrali volejbalisti ŠK Chemes Humenné v 2. kole nad VK Mirad PU Prešov 3:1. Hostia vyhrali prvý set, ale potom dominovali domáci, univerzál Mikolaj Sarnecki zaznamenal 28 bodov. Humenné ma zatiaľ plný počet šesť bodov, Prešov je bez bodu.

V nedeľu je na programe posledný duel kola medzi Prievidzou a Myjavou. V skupine o 7.-9. miesto vyhrala posledná VKM Stará Ľubovňa nad COP Trenčín 3:1. Ľubovnianci sa tak na predposledné Komárno dotiahli na rozdiel piatich bodov a stále živia nádej na predposledné miesto, ktoré zaručuje účasť play-off a zároveň aj vyhnutie sa baráži o održanie sa v extralige.

Skupina o 1. – 6. miesto – 2. kolo: ŠK Chemes Humenné – VK Mirad PU Prešov 3:1 (-20, 21, 19, 20)

101 min, rozhodovali: Mokrý a Höger, 550 divákov.

Humenné: De Amo 3, Sarnecki 28, Jakubov 10, M. Mizerák 2, Javorčík 3, Joščák 7, libero Szymczak (Pavelka 0, Mlynarčík 1, J. Hriňák 0, Beňa 3, Benčič 0). Tréner: R. Vlkolinský.

Prešov: S. Lampart 1, Lux 13, Hudák 15, Macko 6, Digaňa 12, Faron 9, libero T. Lampart (Pavlinský 1, Závacký 0). Tréner: Ľ. Šalata.

Úvodný set stretnutia svojím priebehom zaskočil nejedného volejbalového fanúšika. Prešovskí hráči svojím tvrdým servisom narobili domácim veľké problémy na prihrávke a pri prvom technickom oddychovom čase viedli 6:8. Hostia svoje vedenie postupne zväčšovali (13:16, 15:20), na čo domáci tréner Richard Vlkolinský reagoval štvornásobným striedaním. Rozbehnutých hostí sa však domácim nepodarilo zastaviť a prvý set tak prehrali 20:25.

Do druhého dejstva už nastúpili domáci volejbalisti ako vymenení. Set otvoril tvrdým smečom Mikolaj Sarnecki. K poľskému univerzálovi sa pridal ďalšími dvoma smečmi Jakub Joščák a Miroslav Jakubov. Na prvý technický oddychový čas družstvá odchádzali za stavu 8:5. Hráči ŠK Chemes pokračovali v zlepšenom výkone aj naďalej a svoje vedenie zvyšovali 16:12 i 23:16. Za tohto stavu sa hosťom podarilo získať viacero lôpt a podaním Macka sa dostali späť do zápasu (21:23).  No obrat sa nekonal a druhý set napokon zakončil priamym bodom z podania Milan Javorčík.

Tretí set sa podarilo vyhrať domácim, ktorí tak otočili vývoj zápasu na svoju stranu. Podobne ako v druhom sete získali vedenie v úvode zápasu 8:5. Set odohrali v pohodlnom vedení (16:11, 20:14) a to aj napriek veľkému množstvu pokazených podaní, keď sa v 3. sete nedarilo Milanovi Mizerákovi, Jakubovi Joščákovi ani Mirovi Jakubovi. Spoluhráčom však ziskom viacerých bodov pomohol Mikolaj Sarnecki.

Záverečný set bol svojím priebehom najvyrovnanejší. Po prvom technickom oddychovom čase viedli o jeden bod domáci (8:7), no pri druhom sa skóre otočilo a viedli hostia (15:16). Záver stretnutia však už patril skúsenejším Chemesákom, ktorí za stavu 21:20 získali štyri lopty v rade a zápas vyhrali 3:1.

Richard Vlkolinský (tréner ŠK Chemes Humenné): „Prešovčania, čo sa týka útočiacich smečiarov, sú veľmi dobre vybavení. Na ich striedanie úderov a smerov bolo veľmi ťažké reagovať a tak sme v obrane potom boli často na iných miestach ako bolo potrebné. Prešov to robil veľmi umne a my sme museli byť veľmi trpezliví a vrátiť to súperovi rovnakou mincou – útokom. No a potom buď prídu chyby na ich strane, alebo to niečím zlomíme, čo sa aj stalo.“

Ľuboš Šalata (tréner VK MIRAD PU Prešov): „V každom prípade sme dnes hrali s favoritom nie len tohto zápasu, ale myslím že aj celej súťaže. Išli sme do zápasu s tým, že nemáme čo stratiť a každý získaný set, alebo bod je pre nás vzácny, lebo v zložení v akom teraz hráme, si na viac trúfať nemôžme. Veľmi dobre sme hrali v prvom sete, keď sme dokázali vytvoriť tlak servisom. No to nám vydržalo len ten jeden set a potom sme už neboli schopní účinne ubližovať súperovi.“

Erik Digaňa (VK MIRAD PU Prešov): „V Prešove budujeme nový kolektív, sme dobrá partia, takže sme aj súdržný. Naše výkony robili problémy ostatným už aj v základnej časti a chceli sme aj dnes potrápiť Humenčanov. Nevyšlo nám to, no verím, že sa nám to môže podariť vo finále Slovenského pohára.“

Miroslav Jakubov (ŠK Chemes Humenné): „V prvom sete sme urobili pár chýb, keď sme v poli nepochytali ľahké lopty, no poučili sme sa z toho a v ostatných setoch sme už hrali disciplinovanejšie. Ulievky za bloky sme si pekne pozbierali a následne sme ich aj zložili, takže to nás nakoplo a už to išlo.“

(text a hlasy: Monika Fecenková, nasehumenne.sk).