HOT NEWS: Nový trénerom mužov bude skúsený MAREK KARDOŠ

Horúca volejbalová novinka. Do Prešova mieri reprezentačný tréner. V sezóne 2020/2021 bude kategóriu mužov viesť skúsený tréner Marek Kardoš. Dvojnásobný tréner roka a kouč slovenského národného tímu má na svojom konte dva extraligové tituly a jeden maďarský. Bohatá je aj jeho hráčska kariéra. Bezprostredne po podpise zmluvy sa zhovárala Jana Palenčarová.

Vitajte do #miradfamily 🙂 Prečo ste sa rozhodli viesť v novej sezóne práve Prešov?

Je to veľmi jednoduché. Lebo má najvyššie ambície. Ale spojilo sa viacero okolností. Vzhľadom na situáciu, ktorá sa deje naokolo, chcel som sa kvôli deťom vrátiť na Slovensko. Zároveň chcem byť bližšie k slovenskej reprezentácií. Prešov je tiež bližšie k maďarskej akadémií v Kazincbarcike, ktorú mám na starosti, čiže všetko sa to prepojilo. Vedenie prešovského klubu má oslovilo s reálnou víziou a dohodli sme sa.

Bude náročné skĺbiť reprezentačné povinnosti s klubovými?

Bude to náročné, ale dá sa to zvládnuť. Zatiaľ nemáme na Slovensku také podmienky, aby sme finančne pokryli profesionálneho trénera, tak to riešime takto, čiastočným úväzkom a teda funkcie sú podelené medzi klubom a federáciou. V reprezentácií nastáva výmena generácií, čiže je veľmi vhodné, že budem pôsobiť v slovenskej extralige.

Podpis zmluvy o spolupráci potvrdili tréner Marek Kardoš a generálny manažér VK MIRAD PU Prešov Marián Palenčar aj podaním rúk.

Aké sú teda ambície Prešova. Čo očakávate od sezóny 2020/2021?

Keďže som súčasťou Správnej rady Slovenskej volejbalovej federácie, tak zatiaľ nikto nevieme, ako bude tá nasledujúca sezóna vyzerať. Otázok je viacero. Koľko klubov a v akom rozsahu táto pandémia zasiahla? Koľko sa ich prihlási do extraligy? V každom prípade to môže byť aj katastrofický scenár a bude potrebné to nejakým spôsobom zachrániť. Predpokladám, že dostane väčší priestor mládež, čo by bolo fajn. Ja dúfam, že sa extraliga čím skôr reštartne. Už minulý rok to bolo veľmi dobre vyrovnané, keď 7 tímov bolo na približne rovnakej úrovni a každý mohol s každým prehrať. Tento rok to určite takto nebude. Myslím si, že sa vykryštalizujú 2-3 celky, ktoré nájdu životaschopnosť a budú hrať o tie najvyššie priečky a jedným z nich bude Prešov. Takto to bude podľa môjho názoru.

V akom štádiu je skladba prešovského kádra pre nasledujúci ročník? Môžete prezradiť konkrétnejšie mená?

Zatiaľ nemôžem povedať nič viac. Čo môžem prezradiť, tak to bude trošičku iný mančaft, ktorý sa určite posilní. Nechajte sa prekvapiť.

Ďakujeme za vyjadrenia a držíme palce!

FOTO: Branislav Ulbrich

Kto je MAREK KARDOŠ?

Štyridsaťšesťročný Kardoš je momentálne trénerom slovenskej mužskej reprezentácie. Trénerskú stoličku obsadil v decembri minulého roka po Andrejovi Kravárikovi. Už v minulosti pôsobil v realizačnom tíme slovenskej reprezentácie. Od decembra 2013 do júla 2015 bol asistentom Flavia Gulinelliho. Bývalý úspešný nahrávač, ktorý v drese Slovenska odohral 130 zápasov a štartoval na dvoch majstrovstvách Európy (1997, 2001), nastúpil na profesionálnu trénerskú dráhu v roku 2010, keď viedol poľský tím AZS Čenstochová a získal s ním v roku 2012 európsky pohár Challenge Cup. V rokoch 2016 – 2018 viedol v slovenskej extralige tím VKP Bystrina SPU Nitra a počas troch sezón doviedol klub spod Zobora k dvom majstrovským titulom (2016, 2017), čo mu tiež vynieslo dvakrát honor Tréner roka (2016, 2017). Od leta 2018 je trénerom maďarského klubu VRC Kazincbarcika, s ktorým získal hneď vo svojej prvej sezóne domáci titul.

Na snímke slovenský volejbalový reprezentant Martin Sopko st. (vpravo) cvičí stabilitu s asistentom trénera Marekom Kardošom v posilovni počas prvého dňa sústredenia slovenskej volejbalovej reprezentácie pred kvalifikačným turnajom o postup na majstrovstvá sveta v Poprade 21. decembra 2013. FOTO TASR – Oliver Ondráš – Slovenská volejbalová reprezentácia kvalifikácia turnaj MS

Kardoš ako hráč začínal s volejbalom vo VKP Bratislava, na Slovensku pôsobil aj v Petrocheme Dubová a Matadore Púchov. V zahraničí hral vo Francúzsku za Nice a Rennes, v Rakúsku si obliekal dres Aon hotVolleys Viedeň a presadil sa aj v kvalitnej poľskej lige, keď pôsobil v Mostostal Azoty Kedzierzyn-Kožle a Čenstochovej, kde po sezóne 2009/2010 ukončil hráčsku kariéru a stal sa trénerom zeleno-bielych. Rodák z Bratislavy získal v drese VKP šesť majstrovských titulov, dvakrát sa stal šampiónom Poľska s Kedzierzynom-Kožle (2002, 2003), s ktorým si dvakrát zahral aj vo Final Four Ligy majstrov (2002, 4. miesto a 2003, 3. miesto).

Foto a profil: svf.sk

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy