Hlavným trénerom opäť Erik Digaňa

Po ročnej „prestávke“ sa na stoličku hlavného trénera vracia známa tvár prešovského mužského volejbalu. Erik Digaňa prijal ponuku vedenia klubu a v sezóne 2021/2022 opäť povedie A-mužstvo. Čo zavážilo pri rozhodovaní, ako bude vyzerať hráčsky káder a realizačný tím a aké ciele si staro-nový tréner stanovil zisťovala v rozhovore Jana Peregrinová.

Erik, vitaj späť! Vraciaš sa z miesta asistenta a trénera mládeže opäť ku kormidlu extraligového družstva. Bolo to ťažké rozhodovanie?

Všetci vedia, že v budúcnosti sa chcem primárne zameriavať na mladšie kategórie, pretože si stále myslím, že je to miesto, kde slovenský volejbal najviac „tlačí päta“. Vedenie klubu ma oslovilo a po diskusii a schválení mojej úžasnej manželky som sa rozhodol, že idem do toho. Medzi hlavné dôvody, prečo som na túto funkciu kývol je aj pokračujúca spolupráca s Marekom Kardošom. Síce na diaľku, ale aspoň tak.

Takže s trénerom Kardošom ste si sadli?

Trúfnem si povedať, že Marek je momentálne jeden z najlepších volejbalových trénerov v našich zemepisných šírkach. Pred poslednou sezónou sme si nastavili veľa vecí, ktoré potrebujeme, aby fungovali ďalej. Ideme filozofiou mladších hráčov, ktorí sú perspektívny pre reprezentáciu. Chceme ich maximálne rozvinúť po všetkých stránkach. Potrebujú dokončiť školu a ísť reprezentovať aj našu prácu do zahraničia. Ďalší dôvod prečo budem trénerom mužov sú štyria chlapci, ktorí boli zaradení do Ačka a sprevádzajú ma od začiatku mojej trénerskej kariéry.  Tam je asi najväčšia motivácia, prečo som nakoniec musel zase trochu skrátiť môj čas s rodinkou.

Môžeš prezradiť hráčske príchody a odchody nasledujúceho ročníka súťaže?

Hráčsky káder sa trochu zmení. Niektoré mená sme už zverejnili. Čoskoro pribudnú ďalšie. Nechcem to konkretizovať, sledujte klubové sociálne siete. Priorita bude pripraviť hráčov, ktorých čaká vrchol o tri roky. Budeme mať opäť výbornú zmes starších skúsených hráčov ku začínajúcim reprezentantom až po mládežníckych volejbalistov. V realizačnom tíme pokračuje štatistik Martin Dobiaš, ktorý mňa a asistenta odbremení od množstva práce. Momentálne neexistujú kvalitné mužstvá bez dobrého štatistu, ktorý pomáha po taktickej stránke. Martin sa maximum naučil od Mareka a podľa môjho názoru je najlepší na Slovensku. Ďalšia dôležitá vec, je silová a fyzická pripravenosť hráčov. Aktuálny trend sily, výbušnosti svetového volejbalu sa pohybuje úplne inde a aj preto som rád, že sa nám podarila spolupráca s Gabrielom Harčarikom, z posilňovne Prestige, ktorý patrí medzi top trénerov na Slovensku. Gabo využíva najmodernejšie prístroje a metódy v tréning. Jeho úlohou bude pripraviť chalanov po fyzickej stránke. Do svojej opatery dostane skupinku „nádejí“, kde bude mať voľnú ruku a čas, aby ich pripravil na spomínaný vrchol nášho cyklu.

Kedy začína letná príprava?

S chalanmi sa stretneme už v závere júla. Tradične začneme fyziologickom stránkou a diagnostikou u nášho partnera v Nemocnici AGEL Košice-Šaca. Máme prisľúbenú aj spoluprácu s našou alma mater, Prešovskou univerzitou a Fakultou športu. S Paľom Čechom chceme spustiť diagnostiku, ako vplýva tréning na našich hráčov. Budú mať k dispozícii výsledky ich práce, ktorá sa bude pravidelne kontrolovať, aby sme vedeli promptne zareagovať na ich rozvoj a individualizovali súvislosti. Na túto spoluprácu sa opäť veľmi teším, pretože je to ďalší posun k vrcholovým tímom v Európe. Tento prístup na Slovensku využívajú špičkové hokejové a futbalové tímy. Ďalší bonus je, že vyzberané data budú slúžiť v publikáciách a vieme pomôcť aj iným trénerom na Slovensku. Od augusta už začne tvrdá príprava pod dohľadom našich šikovných fyzioterapeutiek Paulíny Palenčarovej a Slávky Salamonovej.

Na čo sa môžu fanúšikovia tešiť v novej sezóne?

Myslím, že nás čaká zaujímavá sezóna a teším sa, že budem môcť zužitkovať nové veci, ktoré som sa naučil od Mareka Kardoša, za čo mu aj touto cestou ďakujem. Verím, že mu nebude vadiť, keď ho budem počas sezóny častejšie „otravovať“, pretože ja mám rád kombináciu vedomosti, skúsenosti a tých ma Marek neúrekom. Dúfam, že sa na jeseň ukľudní pandemická situácia a nenaplnia sa očakávania 3. vlny. Naši fanúšikovia sú zodpovední, verím, že sa dali zaočkovať, aby sme ich mohli privítať na tribúne Športovej haly Prešovskej univerzity. Chceme sa v extralige prezentovať moderným volejbalom s bojovným prístupom, ku ktorému najviac pomôže práve osobná podpora fanúšikov z publika.

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na FacebookuInstagrameYouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy