Začiatky mužského volejbalu v Prešove siahajú do 30-tych rokov 20. storočia, kedy vznikajú prvé volejbalové družstvá. Volejbalisti sa začínajú formovať v TJ Sokol a na stredných školách. Pravidelné športové súťaže boli zriadené v roku 1949. Od tohto roku prešovské družstvá štartovali v krajských majstrovstvách a v 2. Slovenskej národnej lige pod rôznymi názvami: Sokol Sparta Dukla Prešov, KNV Prešov, TJ Slávia Prešov, TJ ZVL Prešov, TJ Tatran Prešov.

Zlomový bol rok 1986, kedy v krajských majstrovstvách štartovali tri družstvá TJ Tatran Prešov, TJ ZVL Prešov a TJ Vukov Prešov. Dobrá práca v Tréningovom stredisku mládeže pri TJ Tatran Prešov produkovala množstvo kvalitných hráčov, ktorí po skončení dorasteneckého veku končili v troch spomínaných kluboch.

Z rozhodnutia vyšších orgánov prioritným družstvom sa stáva TJ Vukov Prešov. Družstvo preberá mládežnícky tréner Michal Kudla. Hneď v sezóne 1986-1987 kolektív Vukova víťazí v krajských majstrovstvách a v kvalifikácii v Prešove historicky postupuje do 1. Slovenskej ligy, ktorá sa po rozdelení republiky premenovala na slovenskú Extraligu.

Prešovské družstvá v týchto súťažiach s výnimkou sezóny 2007-2008 štartujú dodnes. Volejbaloví funkcionári pri finančnom zabezpečovaní družstiev hľadali sponzorov, čo prinieslo zmeny názvu družstva – TJ Vukov Prešov, TJ ZPA Prešov, MŠK VTJ Sokol Prešov.

Pred sezónou 1997-1998 podpísal MŠK VTJ Sokol Prešov dohodu o prechode klubu pod Prešovskú univerzitu (PU) a tak získal štatút akademického družstva. Znamenalo to, že klub našiel domáce prostredie v peknom športovom stánku PU. Jednotlivé družstvá štartujú pod názvom VK PU Prešov a v nasledujúcom období sa vďaka výborným podmienkam zo strany univerzity a funkcionárskemu zázemiu zaraďujú medzi špičkové kolektívy na Slovensku. Klub má v tomto období najväčšiu členskú základňu.

Logo klubu po podpise dohody o prechode pod Prešovskú univerzitu

Zo spolupráce klubu a univerzity vznikli záznamy v podobe Volejbalového magazínu PU:

Pri družstvách mužov pôsobili postupne títo tréneri: Michal Kudla, Richard Vlkolinský, Juraj Hugec, Daniel Oravec, Rastislav Chudík, Jaroslav Vlk a Jozef Bréda. Postupne sa družstvo presadzuje na medailových miestach. V sezóne 2003/2004 pod vedením trénera Richarda Vlkolinského získava VK PU Prešov 3. miesto v Extralige.

Družstvo VK PU Prešov tesne pred zápasom v Poľsku

Nasledujúca sezóna 2004/2005 sa zapísala výrazne do histórie nielen v Prešove, ale aj na Slovensku. Môžeme ju nazvať zlatá. Prešovské družstvá skončili vo všetkých súťažiach na 1. mieste a stali sa Majstrami Slovenska.

MAJSTRI SLOVENSKA A VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA V SEZÓNE 2004/2005:
O tento úspech sa zaslúžili hráči: Martin Sopko st. Michal Červeň, Radovan Škvarek, Roman Ondrušek, Peter Tholt, Milan Gešperik, Roman Špaček, Kamil Feňo, Stanislav Soták, Miroslav Hrivnák, Martin Sopko ml., Viktor Varchola a Peter Váhovský. Masér družstva Vladimír Gábor. Prezident klubu Martin Velecký.

Družstvo mužov vedené trénerom Jaroslavom Vlkom vo finále play-off porazilo VKP Bratislava a stalo sa aj víťazom Slovenského pohára.

Vitrína vo foyer Športovej haly PU sa zaplnila volejbalovými trofejami. Na foto prezident klubu Martin Velecký.

Družstvá juniorov, kadetov a žiakov získali tituly Majstrov Slovenska. Družstvo žiakov zvíťazilo aj vo finále Slovenského pohára. Prevažná väčšina týchto hráčov študovala na Spojenej škole v Prešove (športové triedy) a volejbalové družstvo školy získalo titul Majster stredných škôl na Slovensku. O tieto úspechy sa zaslúžili tréneri: Michal Kudla, František Drobňák a Jaroslav Palička.

Po týchto úspechoch odchádza Jaroslav Vlk a časť hráčov pôsobiť do zahraničia. V klube, vládnu funkcionárske nezhody, prezident Martin Velecký odchádza do Bratislavy, nastávajú finančné problémy a v sezóne 2006-2007 družstvo mužov Extraligu nedohrá, je vylúčené zo súťaže a klub postupne zaniká.

Tréner Jaroslav Vlk so zlatými medailami (vľavo) a hráč Radovan Škarek (vpravo).

Nastáva úpadok volejbalu v Prešove, volejbalisti pokračujú vo volejbalovom oddiele TJ Slávia PU Prešov. Družstvo mužov pod vedením trénera Petra Váhovského štartuje v 1. lige a po víťazstve v tejto súťaži cez kvalifikáciu postupuje po ročnej pauze do Extraligy.

V sezóne 2008-2009 prichádza do družstva mužov tréner Ľuboslav Šalata a pod novým názvom Slávia VK PU Prešov postupuje do finále Extraligy. Po prehrách v play-off s VK Chemes Humenné získava ďalšie cenné umiestnenie na Slovensku – 2. miesto.

Od roku 2009 vstupuje do prešovského volejbalu nový partner, firma MIRAD, s. r. o. Družstvo mužov a mládežnícke kolektívy štartujú pod novým názvom Slávia VK PU MIRAD Prešov, neskôr po jemnej korekcii v názve, sa premenujú na VK MIRAD PU Prešov.

V roku 2011 prichádza do Prešova nový manažér Marián Palenčár. Po udržaní Prešova v baráži Extraligy sa Prešov umiestňuje na deviatom mieste. Príchodom nových hráčov a ustálením pomerov v klube, Prešov ďalšie roky postupne napreduje.

2010/2011 Extraliga 9. miesto: Peter Váhovský, Ján Ogurčák, Tomáš Mačuga, Martin Vokál, Miroslav Hrivnák, Radovan Škvarek, Tomáš Červeňák, Maroš Sopko, Juraj Lacek, Ľudovít Žilka, Pavel Prokipčák, Lukáš Sabol, Erik Digaňa, Marek Mikita, Jozef Novotný.

2011/2012 Extraliga 6. miesto: Peter Beňa, Imrich Boháč, Erik Digaňa, Tomáš Gut, Miroslav Hrivnák, Juraj Lacek, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Lukáš Sabol, Maroš Sopko, Ľuboš Bajcura

Do Športovej haly Prešovskej univerzity si nachádzalo cestu stále viac fanúšikov športu „spod vysokej siete“.

2012/2013 Extraliga 5. miesto: Matej Andráš, Ľuboš Bajcura, Peter Beňa, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Mikalaj Shkliar, Maroš Sopko, Peter Tholt

2013/2014 Extraliga 4. miesto, Slovenský pohár 2. miesto: Matej Andráš, Jakub Gondžúr, Ľuboš Macko, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Kamil Pavlinský,Michal Rajduga, Ľubomír Závacký, Stanislav Lampart.

Majstrovský rok 2015

Udržaním kvality tímu, po príchode opôr, ako Kamil Feňo, Michal Červeň, Martin Sopko st. v sezóne 2014/2015 získal Prešov po „kontroverznej“ prehre s Komárnom 2. miesto v Slovenskom pohári. Veľkými písmenami sa do štatistík volejbalovej histórie zapísala šnúra rekordnej 22-zápasovej neporaziteľnosti. Vo finálovej sérii zdolali Šarišania Komárno hladko 4:0 na zápasy a opätovne získali vytúžený titul Majstrov Slovenska.

2014/2015 MAJSTRI SLOVENSKA, Slovenský pohár 2. miesto: Červeň Michal, Marcel Lux, Kamil Feňo, Matej Faron, Martin Sopko, Michal Hudák, Kamil Pavlinský, Ľuboš Macko, Juraj Drobňák, Ľubomír Závacký, Erik Digaňa, Michal Rajduga, Tomáš Lampart . Tréner: Ľuboslav Šalata.

Sezónu 2015/2016 odštartoval klub v minimálne obmenenej zostave. Bol ochudobnený o zopár hráčov (Hudák hosťovanie Košice, Faron hosťovanie Stará Ľubovňa, Závacky práca v zahraničí), ale obohatený o Vranovčana, hráča VKP Bratislava Jána Halaja. V bojoch v CEV Cupe, Prešovčania porazili favorizovaný ukrajinsky klub Lokomotiv Charkov v zlatom sete. Postúpili do osemfinále pohára, kde prehrali s talianským veľkoklubom Sir Safety Sicoma Perugia, kde pri rekordnej domácej kulise 1300 divákov, podľahli medailistovi Talianskej série A. Klub získal Ocenenia: v ankete Volejbalový klub roka 2015 – kde po rokoch predbehol Slovenskú volejbalovú reprezentáciu. Druhé miesto v ankete športového klubu mesta Prešov, druhé miesto športového klubu Prešovského samosprávneho kraja. Titul najlepšieho športovca vo všetkých kategóriách získal Martin Sopko st., ktorý zároveň získal prvé miesto aj ako volejbalista roka a športovec vo všetkých týchto kategóriách, ako osobnosť. 

Nezabudnuteľné sú momenty z bojov o Slovenský pohár, kedy prešovskí volejbalisti po dvoch striebrach a 11-tich rokoch čakania opäť získali aj túto cennú trofej. Finále v roku 2016 prehrávali už 0:2, ale vďaka kvalite a bojovnosti na pôde súpera napokon zvíťazili 3:2.

VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA 2015: Kamil Feňo, Martin Sopko st., Marcel Lux, Juraj Jurko, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Juraj Drobňák, Michal Červeň, Tomáš Lampart, Ján Halaj, Erik Digaňa. Tréner: Ľuboslav Šalata.

Vo finále extraligy toho istého roku Prešovčania nebojovali len so súperom, ale aj sami so sebou a najmä so zraneniami. Za stavu série 2:3 pre Nitru zabrali a zdolali súpera na jeho domácej palubovke, ale s dychom už nestačili v rozhodujúcom siedmom zápase. Strieborné medaily boli v tomto roku len slabým bolestným na sezónu, ktorej cieľom bolo repete legendárneho double (víťazstvo Slovenského pohára i extraligy v jednej sezóne).

2015/2016 Extraliga 2. miesto – strieborné medaily: Kamil Feňo, Martin Sopko st., Marcel Lux, Juraj Jurko, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Juraj Drobňák, Michal Červeň, Tomáš Lampart, Ján Halaj, Erik Digaňa. Tréner: Ľuboslav Šalata.

Po tesnej prehre vo finálovej sérií extraligy sa po 8 rokoch s prešovským klubom rozlúčil tréner Ľuboslav Šalata a jeho miesto zaujal kouč Jaroslav Vlk, ktorý doviedol Prešovčanov k dovtedy najvýraznejším úspechom (double Slovenský pohár a titul Majstrov Slovenska v sezóne 2004/2005). Prevzal družstvo vo výbornej kondícií a bez výraznejších zmien v kádri si Prešovčania opäť razili cestu k vrcholom oboch súťaží. Vo februári 2016 hladko vybojovali Slovenský pohár, keď vo finále zdolali Nitru 3:1.

VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA 2016: Kamil Feňo, Juraj Jurko, Marcel Lux, Ján Halaj, Martin Sopko st., Michal Hudák, Ivo Mikovčík, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Juraj Drobňák, Michal Červeň, Kamil Pavlinský, Matúš Margicin, Šimon Gula, Tomáš Lampart. Tréner: Jaroslav Vlk

V semifinále play-off extraligy nestačili na družstvo Prievidze a museli sa uspokojiť so súbojmi o bronzové medaily. Tie napokon získali. V sérií zdolali Košičanov 3:2 na zápasy.

2016/2017 Extraliga 3. miesto: Kamil Feňo, Juraj Jurko, Marcel Lux, Ján Halaj, Martin Sopko st., Michal Hudák, Ivo Mikovčík, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Juraj Drobňák, Michal Červeň, Kamil Pavlinský, Matúš Margicin, Šimon Gula, Tomáš Lampart. Tréner: Jaroslav Vlk

V sezóne 2017/2018 sa prešovskí volejbalisti museli nedobrovoľne, ale len dočasne presťahovať zo svojho „svätostánku“ Športovej haly Prešovskej univerzity na palubovku Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej na sídlisku Sekčov. Dôvodom bola rekonštrukcia univerzitného športoviska. Jemným úpravám prešiel aj káder. Odchovanec prešovského volejbalu Marcel Lux podpísal ročnú zmluvu vo Svidníku a na jeho miesto klub angažoval skúseného univerzála a najviac bodujúceho hráča uplynulej sezóny extraligy, Vladimíra Katonu z Myjavy. Najvyššia súťaž sa opäť vyvíjala relatívne priaznivo, ale prvé sklamanie prinieslo hneď štvrťfinále turnaja o Slovenský pohár, z ktorého Prešovčanov po prvom zápase poslali domov prekvapivo Košičania. V semifinále extraligy našli Šarišania premožiteľa v podobe hráčov Nitry (3:2 na zápasy) a opäť sa dostali „len“ do súbojov o bronz. Aj tie im napokon ušli po najtesnejšej prehre proti Svidníku 3:2 na zápasy.

2017/2018 Extraliga 4. miesto, Slovenský pohár – vypadnutie vo štvrťfinále: Kamil Feňo, Juraj Jurko, Vladimír Katona, Martin Sopko st., Michal Hudák, Ivo Mikovčík, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Michal Červeň, Kamil Pavlinský, Matús Margicin, Šimon Gula, Stanislav Lampart, Tomáš Lampart. Tréner: Jaroslav Vlk

Po sezóne 2017/2018 sa s hráčskou kariérou slávnostne rozlúčili: nahrávač Kamil Feňo, nahrávač Stanislav Lampart a univerzál Vladimír Katona. 

Najvýznamnejšou zmenou sezóny 2018/2019 bola výmena na trénerskej stoličke. V ročnom predstihu sa dohodol o svojom odchode z klubu tréner Jaroslav Vlk. Prijal angažmán v českej najvyššej ženskej lige. Vedenie prešovského tímu ponúklo uvoľnenú stoličku bývalému hráčovi a vtedajšiemu trénerovi mládeže Erikovi Digaňovi, ktorý ju prijal. V novej sezóne posilnilo mužstvo o služby zahraničného hráča. Pozície univerzála sa zhostil reprezentant Litvy, Jaroslav Bogdanovič. Na súpiske je trénerovi k dispozícií viacero mladých odchovancov prešovského volejbalu.

Prvý vrchol sezóny priniesol svoje ovocie. Napriek sklamaniu z tesnej finálovej prehry 2:3 proti Košiciam sa prešovský tím tešil zo strieborných medailí na finálovom turnaji o Slovenský pohár v Humennom. Vo štvrťfinále vyradil obhajcu titulu a najväčšieho favorita VK Prievidza 3:2 a v semifinále si poradil s minuloročným vicemajstrom TJ Slávia Svidník 3:1.

2018/2019 Slovenský pohár – strieborné medaily: Horný rad zľava: Ivo Mikovčík, Matej Faron, Kamil Pavlinský, Martin Sopko st., Michal Rajduga, Michal Červeň, Tomáš Šiket, Michal Hudák, Jaroslav Bogdanovič, Vladimír Gábor (masér), Marián Palenčar (generálny manažer), Tomáš Mačička (asistent trénera), Erik Digaňa (tréner). Dolný rad sprava: Pavol Mikolaj (generálny partner), Boris Velička, Lukáš Brilla, Šimon Gula, Juraj Jurko, Tomáš Lampart, Veronika Mihaliková (štatistka), Alex Timko, Milan Kundľa (športový koordinátor).

V Edymax extralige mužov sezóny 2018/2019 obsadilo prešovské družstvo 5. miesto.

Cesta prešovského mládežnického volejbalu

Za všetkými úspechmi v prešovskom volejbale je práca s mládežou. Jej základy položili v roku 1970 tréneri Ján Košťálik a Juraj Hugec. V roku 1975 bolo Prešovu pridelené Tréningové stredisko mládeže (TSM), neskôr Centrum talentovanej mládeže (CTM), dotované zo štátnych prostriedkov. Tieto útvary talentovanej mládeže pôsobili v Prešove do roku 2007. Zánikom VK PU Prešov prechádza CTM do Nitry.

Prvý titul Majstra Slovenska v kategórii juniorov v Prešove získalo družstvo TSM Tatran Prešov v sezóne 1980-1981 pod vedením trénera z povolania Michala Kudlu, ktorý má výrazný podiel pri budovaní systému prípravy mladých talentov vo volejbale za posledné desaťročia. Prešovské mládežnícke hnutie po dnešok vychovalo množstvo volejbalistov, z ktorých najlepší reprezentovali SR na ME a MS juniorov a kadetov a pôsobia v Extraligových družstvách na Slovensku a v zahraničí. Bolo málo sezón, kedy mládežnícke družstva nezískali tituly Majsterov Slovenska a medailové umiestnenia.

V seniorskej reprezentácii pôsobili, alebo pôsobia odchovanci prešovského volejbalu, alebo pôsobili v družstve mužov: Martin Vokál, Martin Repák, Stanislav Vartovník, Roman Ondrušek, Michal Červeň, Martin Sopko st., Martin Sopko ml., Ľuboš Macko, Marcel Lux. Poslední piati reprezentovali Slovensko na Majstrovstvách Európy. Z volejbalového hnutia v Prešove sa vypracoval na medzinárodného volejbalového rozhodcu Štefan Hank, ktorý dlhodobo rozhodoval zápasy v zahraničí.

Poďakovanie za prácu s mládežou v Prešove patrí trénerom: Jánovi Košťálikovi, Jurajovi Hugecovi, Michalovi Kudlovi, Milanovi Ďuričkovi, Milanovi Hrubému, Jaroslavovi Paličkovi, Petrovi Richmanovi, Františkovi Drobňákovi, Martinovi Cihoňovi, Richardovi Vlkolinskému, Marcelovi Onderčovi, Petrovi Váhovskému, Miroslavovi Muličákovi, Tomášovi Lampartovi a Tomášovi Mačičkovi.

Značný podiel na úspechoch mali a majú zanietení funkcionári pri vytváraní podmienok fungovania klubov v jednotlivých obdobiach: Július Kobulský, Marián Frohmann, Ján Kalata, Dušan Čop, Sergej Semanco, Mikuláš Andreánsky, Ján Mladý, Emília Sekelová, Ľuboš Petra, Igor Urban, Igor Gula, Stanislav Čorej, Ľuba Brejová, Martin Cihoň, Milan Kundľa, Marián Palenčár.

Po výraznom poklese počtu volejbalovej mládeže v rokoch 2007-2009 sa klubu VK MIRAD PU Prešov podarilo opätovne postaviť na nohy všetky kategórie volejbalovej mládeže, od mladších žiakov, starších žiakov, cez kadetov, juniorov až po mužov. Prostredníctvom volejbalových krúžkov a športových tried má klub momentálne registrovaných cez 100 mladých volejbalových nádejí. 

Zostavil: Michal Kudla a Marián Palenčár