Do prvej štvorky patríme!

 

V Kristových rokoch v podstate prežíva svoju tretiu hráčsku etapu v Prešove. V roku 2005 s ním získal majstrovský titul, počas druhej mu v baráži pomohol k návratu medzi elitu a teraz túži Prešovčanom v najvyššej súťaži znova pomôcť k medaile. Prvý raz v histórii máme v tejto sezóne možnosť hodnotiť našu volejbalovú extraligu aj zásluhou štatistických výstupov na internete. V prestížnom rebríčku najviac bodujúcich hráčov kraľuje po základnej časti práve Peter Tholt.

„Pohľad do individuálynch štatistík síce teší, ale keďže sme s mužstvom nesplnili čiastkový cieľ a nedostali sme sa do nadstavbovej skupiny o 1. až 4. miesto, nemôžem byť spokojný. Do prvej štvorky však patríme a urobíme všetko pre to, aby sme si miesto v nej v play-off vybojovali,“ poznamenal rodák zo Starej Ľubovne.

Okrem rodného mesta si v extralige zahral za všetky tímy z východu republiky – Prešov, Humenné i Svidník. K najvyššej súťaži prvý raz pričuchol v Dubovej, kam ho ako juniorského reprezentanta v roku 1997 odporučil tréner Tibor Štrajánek. „Klub so skúsenými domáci hráčmi i ukrajinskými legionármi v kádri v tom čase prežíval úspešnú éru, ktorá vyvrcholila v roku 2001 majstrovským titulom. V tom čase som sa však do zápasovej dvanástky nevmestil, finále som sledoval z hľadiska. Viac príležitostí som dostával v béčku v Brezne. Cítil som, že potrebujem hrať a tak som odišiel do Prešova, kde som vyštudoval telesnú výchovu a diaľkovo aj volejbalové trénerstvo,“ spomína.

Na Horehroní mu prischla i prezývka „Káčer“. „Na jeden tréning som si zabudol trenírky a tak som musel trénovať v požičaných. Tie mi boli obtiahnuté, spoluhráč Dušan Lipták povedal, že mám zadok ako káčer a to sa ujalo,“ smeje sa. V Dubovej bol zo všetkých hráčov najmladší a odkrútil si „vojenskú“ výchovu – nosil vodu, staval sieť.

Dnes je v prešovskom tíme už v inej pozícii. „Veľmi rád spomínam aj na rok 2005, keď sme sa stali majstrami Slovenska. V Prešove sa vtedy vyprofilovala skvelá partia hráčov, po titule sa hráči rozutekali do zahraničia,“ pokračuje. V roku 2008 získal zlato i s Humenným. „V play-off som si však vážne zranil koleno. Bol som čerstvo po operácii a tak som na finálové zápasy do Nového Mesta nad Váhom s tímom necestoval. Keď sa spoluhráči vracali domov z Považia, riaditeľ klubu Ján Grosiar mi zlatú medailu doniesol na ubytovňu o šiestej ráno,“ dodáva.

Koleno ho vyradilo z hry na takmer celú ďalšiu sezónu. V jej závere v baráži pomohol znova Prešovu, so Svidníkom v roku 2011 získal pre klub historický bronz. V druhej polovici minulej sezóny opäť hosťoval v Prešove, kam pred touto definitívne prestúpil. Spolu so spoluhráčom Petrom Beňom trónia na čele rebríčka najviac bodujúcich hráčov. „Do nadstavbovej prvej štvorky sme nepostúpili o jediný prehratý set. Netreba však plakať nad rozliatym mliekom. Teraz nám v druhej skupine možno budú chýbať lepšie zápasy, ale od októbra hráme stále lepšie, preto si aj veríme. Do play-off si však musíme udržať dobrú formu,“ zdôraznil. Zaujímavosťou je, že býva vo Svidníku, kde je trénerom v Centre talentovanej mládeže (CTM).

TRÉNER ŠALATA O THOLTOVI „Peter má útočný potenciál a pre mužstvo je prínosom. Udržuje si svoj štandard. Vie byť nebezpečný v útoku, ale darí sa mu aj na bloku. Cíti dôveru spoluhráčov i trénera, svojimi výkonmi ju spláca a je rešpektovaný hráč. V rebríčku najviac bodujúcich hráčov figurujú po základnej časti najvyššie aj s naším smečiarom Petrom Beňom. Očakávam, že túto pozíciu potvrdia i v play-off, kde sa bude lámať chlieb.“

KTO JE PETER THOLT

NAJLEPŠÍ V ŠTATISTIKÁCH

Zdroj: Denník Šport, PAVOL KUBIŠ