V 11. kole slovenskej Edymax extraligy sa postaralo družstvo domácich VK Mirad PU Prešov o prekvapivý vývoj zápasu proti VKP Bystrina SPU Nitra. Hostia z Nitry sa doposiaľ mohli pýšiť päťsetovou sériou víťazstiev. V sobotu (23. novembra) narazili na dobre pripravených zverencov trénera Erika Digaňu v Prešove.

Hneď v úvode prvého setu Prešovčania prekvapili sústredenou hrou. Nitra naopak pôsobila nezohrane. Prešovčan Sopko esom z podania poslal domácich do vedenia 5:1. Nitrania Galandák s Kostolánim sa rozohrali a dotiahli stav na rozdiel dvoch bodov (14:12). Hráči predviedli aj dlhšie výmeny, ktoré sa darilo lepšie zakončovať hosťom. Domáci predviedli skvelú obranu na sieti, ktorá im zároveň dopomohla k udržaniu si vedenia počas celého setu, ktorý vyhrali 25:19.

Začiatok druhého setu bol vyrovnanejší. Darilo sa smečiarom na obidvoch stranách. Mikovčík si viackrát postrážil mladého blokára hostí, Jendrejčáka, a nedal mu priestor k zakončeniu. Ten mu to vrátil zablokovaným útokom za stavu 15:17 pre Prešov. Striedajúci Marinič si pripísal prvé body v zápase a pomohol Nitre vyrovnať v závere setu na 20:20. Hráči predviedli napínavú koncovku, v ktorej sa ťahali bod po bode. Po chybe Kyjanicu na podaní nasledoval úspešný útok kapitána domácich Sopka. Za stavu 24:25 sa Kostoláni na bloku dotkol siete a prenechal výhru v druhom sete domácim.

Domáci si udržali dobré tempo aj v treťom sete a viedli 5:3. Nitra na seba nedala dlho čakať a k dobre rozohranému Kostolánimu zabral aj Kyjanica na bloku. Prešovčania stratili náskok po úspešných útokoch Malinu. Prišli vlastné chyby na strane domácich. Sopko to vzal do vlastných rúk a na podaní pritlačil, z čoho vyťažil 2 esá. Blokársky sa presadil Ščerba so Sniezkom. Hostia nám v treťom sete ešte ukázali dobrú obranu na sieti, ktorú sa podarilo prekonať až Sopkovi. Následne opäť prišla séria chýb Prešovčanov a záver setu vyústil do boja o každú loptu. Nitra zlepšila presnosť útokov. Osudným sa im stalo podanie do siete Malinu a Kostolániho útok, ktorý skončil v oute. Prešovský bombardér Sopko (91% úspešnosť v útoku v treťom sete) využil prvý mečbal a esom zakončil zápas v prospech domácich 3:0.

Kapitán Prešova Martin Sopko st. zaznamenal 21 bodov vrátane 5 es a upevnil si pozíciu najlepšie podávajúceho hráča extraligy (29 es). Ivo Mikovčík sa blysol 5 blokmi. Najproduktívnejší hráč súťaže, nitriansky univerzál Ľuboš Kostoláni zaznamenal 18 bodov a ako prvý hráč v tejto sezóne sa dostal cez hranicu 200 bodov (217). Nitra ukončila päťzápasovú sériu víťazstiev, prehrala prvýkrát od 19. októbra. Hráčom duelu (MVP) sa stal prešovský nahrávač Mário Oleárnik.

VK MIRAD PU PREŠOV – VKP BYSTRINA SPU NITRA 3:0 (19, 24, 22)
Rozhodovali: Porvazník a Höger, 173 divákov.

Prešov: Faron 2, Oleárnik 4, M. Sopko st. 21, Mikovčík 9, Šniežek 12, Ščerba 12, libero T. Lampart (Jurko 0). Tréner: E. Digaňa.
Nitra: P. Porubský 1, Malina 8, Jendrejčák 4, Kostoláni 18, Galandák 3, Kyjanica 7, libero Krajčo (Marinič 3). Družstvo viedol: D. Mikušovič.

MVP: Mário Oleárnik (Prešov)

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Som rád, že sme to zvládli. Spomínal som po Komárne chlapcom, že už to konečne začína byť tímové. Ešte to zďaleka nie je dokonalé. Dnes chalani predviedli tímový výkon, nebolo to dokonalé ani v útoku, ani na bloku, ani na príjme, ani na servise, ani nejak v obrane v poli, ale už to chytalo tie tímové črty. My potrebujeme tímový prejav, ako soľ. Takýto výkon, ako dnes, keď podáme v stredu v Myjave v pohárovom zápase, tak by sme mali postúpiť.“

Daniel Mikušovič, tréner Nitry: „Domáci hrali dnes výborne. Super servovali, my sme mali celý zápas problém s prihrávkou. Strašne veľa bodov nám oni spravili obranou. Ťažšie sme sa presadzovali, ale myslím, že to bolo aj na úkor toho, že nemali optimálne prihraté. Domáci dnes hrali výborne vo všetkých herných činnostiach. Na servise výborne, v obrane tak isto. Hralo sa ťažko, boli lepší, takže gratulujem.“

Mário Oleárnik, nahrávač Prešova: „Zápas bol z môjho pohľadu veľmi dobrý. Konečne sme divákom ukázali to, čo od nás očakávali. Víťazstvo 3:0 proti dobrému súperovi. Hral sa pekný volejbal na dobrej úrovni. Stále máme na čom pracovať, ale zaslúžene sme vyhrali. Verím, že aj v ďalších zápasoch nám to pôjde minimálne takto dobre, ako dnes.“

TEXT: Nicol Marcinková

NAPÍSALI O NÁS:

ŠTVRŤFINÁLE SP
V stredu (27.11.2019) sú na programe odvety štvrťfinálových zápasov o postup na turnaj o Slovenský pohár. V prvom zápase sme doma viedli 2:0, ale nezlomní hráči z Kopaníc stretnutie otočili vo svoj prospech a vyhrali 3:2. Máme im čo oplácať. V prípade rovností výsledku rozhodne o postupujúcom zlatý set. Začíname o 19:00 hod. Držte nám palce!

Ostatné výsledky zápasov 1.kola SP:
ŠŠ volejbal Trenčín – TJ Slávia Svidník 1:3
VK KDS Šport Košice – VK OSMOS Prievidza 1:3
VKP Bystrina SPU Nitra -VK Spartak UJS Komárno 3:2

Nasledujúci zápas v rámci 12. kola Edymax extraligy odohráme na palubovke súpera. V sobotu (30.11.2019) o 18:00 hod. hosťujeme na ihrisku MVK Zvolen. Fandiť z pohodlia domova, alebo kdekoľvek na mobilnom zariadení môžete online prostredníctvom webu www.tvcom.cz alebo aplikácie TVCOM.

Doma sa vidíme netradične na Mikulášsky PIATOK (6.12.2019) so začiatkom o 19:00 hod. O body zabojujeme proti východniarskemu rivalovi VK KDS Šport Košice. Srdečne pozývame fandiť!

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy