Digaňa: Máme spravodlivé umiestnenie, schvaľujem ukončenie súťaží i opatrenia, musíme ochrániť rizikové skupiny

Slovensko i ostatné štáty Európy aktuálne bojujú so šíriacim sa koronavírusom a epidémia výrazne zasiahla aj volejbalové kruhy. Slovenská volejbalová federácia rozhodla o ukončení mužskej i ženskej extraligy, pričom majstrovské tituly sezóny 2019/2020 sa neudelia. O momentálnej situácií sa s trénerom Erikom Digaňom zhovárala Jana Palenčarová.

V súčasnosti beží dvojtýždňová športová karanténa, ako si myslíš, že bude vyzerať situácia po jej skončení?
Podľa mňa sa nič nezmení. Bude sa ďalej fungovať v obmedzenom režime, čo je správne. Ľudstvo už dlhé roky nebojovalo s niečím podobným v takom rozsahu. Vo všetkom sa snažím vidieť tú lepšiu stránku. Verím, že sa ako obyvatelia planéty poučíme. Opatrenia sú správne. My v produktívnom veku sa s tým vysporiadame, ale určite každý má v rodine niekoho staršieho, s problémami s imunitou, alebo dlhodobo chorého. Musíme ochrániť rizikové skupiny. Súhlasím s karanténou. Áno, bude to mať vplyv na ekonomiku, chod klubu, štátne problémy, ale povedzme si na rovinu, že naše zdravie a zdravie našich najbližších je najdôležitejšie. S radosťou ich vymením za pár mesiacov doma bez tréningu a kaderníka.

Rozhodnutie o ukončení súťaží prišlo v rozbehnutom play-off. Ako hodnotíš vývoj tohtoročnej základnej časti a nadstavby?
Jedným slovom? Neúspešne. Ale musím dodať, že asi žiadna sezóna nie je len buď o úspechu, alebo o čistom neúspechu. Má to viac podôb. V rámci prípravy niektorých chlapcov do budúcnosti si myslím, že to bol úspešný rok. Žiaľ, ako tím sme zlyhali. Bola to zvláštna sezóna, ktorá vyvrcholila až momentálnou situáciou.  Liga sa vyrovnala. Či k horšiemu, alebo lepšiemu, to nech každý posúdi sám. Ja som však stále veľký optimista. Videl som aj plamienok zdravého nasrdenia sa vo vedení klubu. Nechceme takto ďalej fungovať. Keďže sa úspešne ukončila rekonštrukcia našej „svätyne“, Športovej haly Prešovskej univerzity a legenda Maťo Sopko st. sa stále teší z volejbalu, tak spojením týchto vecí, musia prísť ďalšie úspechy prešovského volejbalu. Inak to byť nemôže.

Vedenie súťaže napokon majstra nevyhlásilo, no konečné poradie stanovilo. Prešov skončil na šiestom mieste za Myjavou a pred Nitrou. Je umiestnenie z pohľadu Prešova spravodlivé?
Myslím si, že áno. Mali sme zálusk na medailu, ale s ohľadom na všetky okolnosti a fakt, že sme mali v kádri spolu so Zvolenom najmenej profesionálov, je to spravodlivé umiestnenie. To sa musí zmeniť. Je fajn hrať s chuťou a srdiečkom, ale keď sa nestretneme na tréningu a nedotrénujeme, tak nám v extralige uniknú najdôležitejšie veci a to sú detaily, súhra, a podobne. Toto nie je len o našom tíme. Takto žiaľ fungujú skoro všetky družstvá. Je to smutné. Stále tvrdím, že kto bude mať najviac hráčov profesionálov a bude mať kde trénovať, má možnosť sa pobiť o titul. My sme túto sezónu mali skúsených hráčov ako je Sopko, Lampart, Hudák. Už aj Mikovčíka radím k skúseným, hoci je ešte mladší ročník, ako ja.  Mali sme mladých, ktorí sa učili a ešte stále sa musia učiť. Medzi perspektívnych radím Ščerbu, Oleárnika, Šiketa a aj našich stredoškolákov, ale ešte potrebujú odohrať zopár sezón. Pre príklad pripomeniem Mikovčíka. Pamätám si ho ešte ako hráč. Bol to volejbalista doslova do počtu. Pred 3 rokmi bol priemerný hráč a teraz je z neho najlepší blokár v lige. A to pracuje každý tretí deň. On nemusí byť profesionál na papieri, ale disciplínou, hlavou a srdcom je. V práci záchranára posilňuje, dodržiava stravu. Keď bol dôležitý zápas, tak sa nikdy nestalo, že by neabsolvoval tréningy, alebo nezobral voľno. Takýto môžu byť viacerí, ale vždy v play-off rozhodnú profesionáli, ktorých jedinou úlohou je trénovať, regenerovať a sústrediť sa na výkon v dôležitých momentoch.

Rozhodnutie o ukončení extraligy prišlo v čase začatia pandémie. Je to podľa Teba správne rozhodnutie? Nebolo lepšie počkať a odohrať súťaž neskôr?
Urobilo sa najsprávnejšie rozhodnutie. Koho zaujíma hrať bez divákov. Robíme to hlavne pre nich. Pre koho by to bolo? My sme vlastne tiež „herci“. V konečnom dôsledku prečo riskovať zdravie? Zdravie nás, našich rodín a okolia je najdôležitejšie. To je stále priorita.

Zažil si podobnú situáciu v minulosti?
Ja nie. Možno o päťdesiat rokov sa niečo podobné zopakuje. Je to situácia, ktorá sa stáva podľa mňa raz, maximálne dvakrát za život.

Vzhľadom na okolnosti, ako momentálne vyzerá Tvoj pracovný deň?
Ráno vstávam rovnako, ako keby som mal nulté hodiny. Aj by som si pospal, ale mám malý budík menom Max. 😊 Spolu polievame trávnik, kŕmime psíka. Cez sezónu so synom netrávim toľko času, ako by som chcel, tak si to teraz vynahrádzame a ja si to užívam. Dopoludnia spolu makáme na dome. Keď ide spať, tak si urobím kávu a pracujem, vzdelávam sa, robím si protokoly, prepisujem cvičenia z celého roku z tréningov, pozerám videá, ktoré mam natočené, aby som vedel chlapcom dať spätnú väzbu. Robím všetko tak, aby sme mohli hneď po skončení tejto pliagy pracovať na technike a fyzických nedostatkoch. Večer všetci spolu cvičíme výzvu trénera Tomáša Mačičku, ktorá prebieha na klubových sociálnych sieťach. Odporúčam. S manželkou potom uspíme Maxa a môžeme si dať pohár vínka. Je to vlastne veľmi príjemné obdobie, pretože som s rodinkou konečne aj hlavou nie len sem tam telom. 😊

https://www.facebook.com/presovvolejbal/posts/1900129153452140

V blízkej budúcnosti sa určite začnete zaoberať otázkou budovania kádra pre novú sezónu 2020/2021. Na čom plánujete stavať?
To je otázka budúcnosti. Ešte sme s chalanmi oficiálne neuzavreli ani starú sezónu. Nevieme, kto má aké plány. Uvidíme, čo bude v možnostiach klubu po karanténe, čo sa bude diať. Je tu zopár výborných vyhliadok na pár vecí a dianie v klube, ale nechcem predbiehať.  Je to budúcnosť. Teraz si všetci užívajme rodinky, dbajme na dodržiavanie opatrení, chráňme si zdravie a jedným očkom poškuľujme po budúcnosti.

Slovenská volejbalová federácia (SVF) rozhodla v piatok 13. marca po konzultácii s extraligovými klubmi o predčasnom ukončení všetkých súťaží v súťažnom ročníku 2019/2020. Dôvodom je aktuálna situácia v súvislosti so šírením nového typu koronavírusu, pre ktorú vláda SR tiež vyhlásila mimoriadnu situáciu v krajine. S ohľadom na rozdelenie miesteniek do európskych pohárových súťaží 2020/2021 určila SVF konečné poradie v Edymax extralige mužov a parfems.sk extralige žien na základe umiestnenia po nadstavbovej časti, majstrovské tituly sa však v tomto ročníku neudelia.

Foto: FB copvolleytrencin, Zlata Burgerová, Andrej Schlank, Erik Digaňa

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy