V sobotu začína extraliga na mieste, kde v minulej sezóne skončila

V sobotu 1. októbra odštartuje extraliga mužov 2022/23. VK MIRAD UNIPO Prešov sa v prvom kole predstaví o 19:30 hod. v Komárne. Zápas v priamom prenose odvysiela televízia JOJ ŠPORT. Domácu premiéru absolvujú Prešovčania  8. októbra v súboji s Prievidzou o 16:00 hod.

Prešovskí volejbalisti sa pod vedením trénera Erika Digaňu predstavia aj v pohárovej Európe. V druhom kole Vyzývacieho pohára sa v novembri stretnú so skúseným estónskym tímom SC Duo Tartu.

Nová sezóna bez Sopka, Lamparta, Lamanca a Porubského

Po striebornej extraligovej sezóne 2021/22 v mužstve VK Mirad UNIPO ukončili činnosť dlhoročný kapitán Martin Sopko st. (stal sa trénerom prešovských volejbalistiek), libero Tomáš Lampart (v klube VK Mirad UNIPO tréner kadetov a juniorov), univerzál Patrik Lamanec odišiel do VK Karlovarsko a nahrávač Peter Porubský do Prievidze.

Traja novici a legendárny tréning na kalvárii

Do tímu prišli libero Martin Turis, univerzál Erik Gulák a blokár Miroslav Baslar. Tréner Prešovčanov Erik Digaňa je s prípravou spokojný, aj keď je iná ako po minulé roky.

„Tým, že máme mladší káder, trochu sme ju obmenili. Už v predprípravnom období bola na programe silová príprava. Nasledovali ďalšie fázy prípravy, ktorých súčasťou boli vstupné a výstupné testy, ktoré momentálne vyhodnocujeme. U mladších hráčov sme sa zamerali na zvýšenie vitálnej kapacity pľúc,“ uviedol Digaňa. Štart novej sezóny je pred dverami a tímy už s prípravou finišujú. „Niektoré záležitosti dolaďujeme s naším kondičným trénerom Gabrielom Harčarikom. Na programe bol aj legendárny tréning na kalvárii, výbehy do kopcov, nechýbala práca s loptami v hale Prešovskej univerzity. Odohrali sme prípravné zápasy so Svidníkom, Kazincbarcikou, hrali na turnaji v poľských Gorliciach,“ dodal tréner Prešovčanov. To, či bude herný systém rovnaký a čo bolo dôležité z hernej stránky prípravy, vzápätí doplnil.

„Na poste univerzála sa udomácňujú Erik Gulák a Vincent Rzyman, máme šikovných smečiarov Lukáša Smoleja a Michala Ščerbu, niektoré útočné kombinácie sme skúšali s nahrávačom Samuelom Gočom. Náš herný systém sme naplno vyskúšali v zápase s Kazincbarcikou, ktorý sa skončil našou výhrou 4:0.“

Sezóna bude náročná, každý zápas bude dôležitý

Extraliga volejbalistov bude mať šesť tímov. Okrem Prešova v najvyššej súťaži bude účinkovať Myjava, VKP Bratislava, Komárno, Prievidza a Svidník. Erik Digaňa vie, čo by malo jeho zverencov charakterizovať. „Hlavne dravosť. V extralige bude hrať šesť tímov, päť je veľmi zaujímavých, dokonca do Prievidze prišlo viacero hráčov, ktorí budú v základnej zostave, Myjava má štandardné mužstvo, sú v ňom aj dvaja ukrajinskí volejbalisti, Komárno posilnil Lukasz Szarek, silný káder má i VKP Bratislava. Sezóna bude náročná, každý zápas bude dôležitý. Sústredíme sa na play-off.“

Chceme ťažiť z výbornej obrany a taktickej stránky

Okrem Slovenskej extraligy bude VK Mirad Unipo Prešov čakať aj konfrontácia v Európe. „Chlapci majú možnosť medzinárodnej konfrontácie. Naším cieľom je aj vychovávať mladších hráčov pre reprezentáciu. Máme dravých hráčov, reprezentantov, chceme sa prezentovať moderným útočným volejbalom. Tiež ťažiť z výbornej obrany a taktickej stránky. V hale Prešovskej univerzity nás čakajú zaujímavé zápasy, fanúšikovia sa majú na čo tešiť.“

Zdroj: Ján Jacoš, text je súčasťou vvydania týždenníka MY, číslo 152 z 29.9.2022, viac na odkaze.
Foto: Veronika Mihaliková

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD UNIPO Prešov nájdete na FacebookuInstagrameYouTube a najnovšie aj na TikToku! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. ĎAKUJEME!

#vkmiradunipopresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy #miradfans #fandimmiradu