Prešovský samosprávny kraj ocenil Martina Sopka st.

V historickej budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove slávnostne vyhlásili výsledky ankety o najúspešnejších športovcov a športových kolektívov Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019. V kategórii jednotlivcov, kolektívov dospelých a mládeže, prvenstvá získali športovci hádzanárskeho klubu Tatran Prešov. Ocenenie pre najúspešnejších jednotlivcov bez určenia poradia porota pridelila aj nášmu kapitánovi Martinovi Sopkovi st.

Najúspešnejší športovec PSK za rok 2019

Lukáš Urban – hádzaná, Tatran Prešov
Dvadsaťštyriročný odchovanec klubu sa v tíme slovenského hádzanárskeho šampióna podieľal v mladom veku už na siedmom majstrovskom titule. V predchádzajúcom roku sa jeden z najväčších talentov slovenskej hádzanej vypracoval na dôležitého hráča spojkového radu tímu a výraznou mierou sa pričinil o jeho úspechy v Lige Majstrov, či nadnárodnej SEHA Gazprom lige. V Slovnaft handball extralige sa zaslúžil o zisk jubilejného pätnásteho titulu majstra republiky pre Tatran Prešov a zároveň bol Slovenským zväzom hádzanej vyhlásený za najlepšieho hráča tejto súťaže. L. Urban po dvoch „miestenkách“ v TOP 10 PSK do tretice, ako piaty z celkovo siedmich prvenstiev vystúpil na piedestál najvyšší.

Laureáti bez určenia poradia

Igor Čupryna – hádzaná, Tatran Prešov – Po prvenstve v predošlom ročníku ankety aj v tomto je v desiatke najúspešnejších športovcov kraja. Rodák z ukrajinskej Odesy je od apríla minulého roka už Slovákom, s rodinou sa usadil v Prešove a s Tatranom dosiahol rad pozoruhodných úspechov v prestížnych európskych i domácich súťažiach hádzanárov.

Marek Karlík – kickbox, KK Panter Prešov – Dvadsaťjedenročný študent Prešovskej univerzity na 23. svetovom šampionáte WAKO v tureckej Antalyi obhájil v kategórii kicklight mužov do 74 kilogramov titul majstra sveta spred dvoch rokov.

Nikola Krčová – fitnes, Slovenský zväz kulturistiky, fitnes a bodyfitnes, Ždiar – Trojnásobnej majsterke sveta a dvojnásobnej majsterke Európy sa v minulom roku podarilo docieliť viacero primátov. Je majsterkou sveta i Európy Miss fitness physique aerobik a aktuálnou majsterkou republiky v tejto disciplíne.

Martin Otčenáš – letný biatlon, Tatranská Štrba – V minulom roku sa popradský rodák stal v bieloruskom Minsku majstrom sveta v stíhacích pretekoch mužov na 10 kilometrov. V zimnom biatlone sa v predošlom roku stal majstrom Slovenska v šprinte.

Tajmuraz Salkazanov – zápasenie, ZK Vihorlat Snina – Dvadsaťtriročný rodák z ruského Vladikavkazu vo farbách slovenskej zápasníckej reprezentácie doviezol z majstrovstiev sveta v kazašskom Nur-Sultane v zápasení voľným štýlom do 79 kilogramov bronzovú medailu. Zlato má z majstrovstiev Slovenska.

Tomáš Smrek – kulturistika, KŠK Stará Ľubovňa – Cez prvenstvá na dvoch kvalifikačných turnajoch si vybojoval účasť na svetovom šampionáte v klasickej kulturistike v SPojených arabských emirátoch, kde získal zlatú medailu.

Martin Sopko – volejbal, VK Mirad Prešov – Bývalý 193-násobný slovenský volejbalový reprezentant, dvojnásobný víťaz Európskej ligy a trojnásobný účastník ME, aj v tridsiatich ôsmich rokoch bol výraznou oporou prešovského tímu, ktorý doviedol do finále Slovenského pohára.

Patrik Svitana – hokej/hokejbal, HK Poprad – V hokeji to dotiahol s Popradom do semifinále play–off. Z majstrovstiev sveta v hokejbale v Košiciach si doviezol svoje už celkovo tretie zlato.

Ján Velgos – silový trojboj, ŠK Family Bardejov – V minulom roku prekonal výkonom 350 kilogramov svetový rekord v tlaku na lavičke a svoju špičkovú výkonnosť potvrdil devätnásťročný bardejovský silák piatym európskym primátom. Je absolútnym majstrom sveta bez rozdielu hmotnosti a veku.

Najúspešnejšie kolektívy dospelých PSK 2019

Tatran Prešov – hádzaná muži – Na domácej hádzanárskej scéne zaknihoval Tatran jubilejný pätnásty majstrovský titul, trinásty v rade. Ako jeden z mála slovenských klubov účinkoval v najvýznamnejšej európskej súťaži, Lige majstrov EHF. K postupu zo skupinovej fázy LM i k účasti vo Final Four nadnárodnej SEHA Gazprom ligy chýbal prešovským hádzanárom len povestný krôčik.

Laureáti bez určenia poradia

FCB Predator Sabinov – florbal ženy – V slovenskej extralige sabinovské florbalistky získali historicky titul majsteriek Slovenska.

BK Iskra Svit – basketbal muži – Klub z tradičného basketbalového mesta získal v minulom roku v slovenskej najvyššej súťaži bronzové medaily.

Najúspešnejší tréner PSK 2019

Slavko Goluža – hádzaná, Tatran Prešov – Víťaz novej kategórie ankety je chorvátskou hádzanárskou legendou. Ako hráč má zlato z OH 1996 a 2004 a kompletnú medailovú zbierku z MS, ďalšie z ME, ako tréner Chorvátska bronz z OH 2012. Tatran Prešov doviedol k rekordnému počtu sedemnástich bodov v skupinovej fázy Ligy majstrov a k pätnástemu titulu majstra Slovenska.

Najúspešnejší kolektív mládeže PSK 2019

Tatran Prešov – hádzaná chlapci – Mladší dorastenci sú majstri Slovenska a v Česko-Slovenskom pohári skončili druhí. V lige starších dorastencov skončil Tatran druhý, na ČSP tretí. Starší a mladší žiaci klubu sa stali majstrami republiky.

Laureáti bez určenia poradia

ŠŠK SLŠ Prešov – hádzaná dievčatá – Historicky najúspešnejšia sezóna klubu. Po striebre žien, zlatými medailami zo slovenského šampionátu sa hrdia staršie i mladšie dorastenky. V Česko-Slovenskom pohári im patrí druhé respektíve tretie miesto.

TŠK Grimmy Prešov – tanečný šport – Na domácej i zahraničnej scéne získal klub množstvo najcennejších umiestnení. Z majstrovstiev sveta doviezli jeho súťažiaci tri zlaté medaily, z ME päť, pridali dve prvenstvá vo Svetovom pohári.

Najúspešnejší tréner mládeže PSK 2019

Tomáš Potocký – taekwondo, Black Tiger Snina – Jeho úspechy so zverencami v sninskom klube i slovenskými reprezentantmi na svetovom šampionáte v Kórei (zlato a bronz) mu vyniesli ocenenie Tréner roka 2019 Slovenskej asociácie taekwondo WT.

Najúspešnejší znevýhodnený športovec PSK 2019

Patrik Kuril – paracyklistika, Sportakus cykling team Tatranská Štrba – Na majstrovstvách sveta v cestných pretekoch v holandskom Emmene finišoval v kategórii C4 na trati dlhej 88,8 km na treťom mieste, v rovnakom čase ako víťaz pretekov.

Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/c/22324504/v-presovskom-kraji-vyhlasili-najuspesnejsich-sportovcov-a-kolektivy.html

Vždy čerstvé informácie z diania v klube VK MIRAD PU Prešov nájdete na Facebooku, Instagrame a YouTube! Odoberajte, zdieľajte, lajkujte, komentujte, máme to radi. 🙂 ĎAKUJEME! #vkmiradpupresov #miradfamily #fandimepresovu #miradarmy