Porazili sme Svidník a postúpili do finále!

Prvými finalistami Slovenského pohára mužov 2014 v Humennom sa stali volejbalisti VK PU Mirad Prešov. Zverenci trénera Ľuboslava Šalatu vyhrali v semifinále prekvapujúco nad VK Slávia Svidník 3:0 a zajtra si v Humennom zahrajú o trofej s víťazom druhého semifinále Humenné – Myjava (18:30).

1. semifinále SP mužov: VK Slávia Svidník – VK PU MIRAD Prešov 0:3 (-22, -18, -20) Zápas trval: 85 minút, rozhodovali: Porvazník a Höger, 1000 divákov. Svidník: S. Soták, Bucki, Skasko, Száraz, M. Sopko ml., Malina, libero Hruboška (Drobňák, Labík, Kuchárik, Hauer). Tréner: P. Kalný. Prešov: Lux, Faron, Hudák, Macko, S. Lampart, Digaňa, libero T. Lampart. Tréner: Ľ. Šalata.

Prešov vstúpil do zápasu vo výbornej atmosfére lepšie, dobre podával a bránil a vypracoval si slušný náskok. Po ese Hudáka a bloku Luxa bolo 7:1! Svidník znížil na 4:7 pri delovom podaní Buckého potom dokonca dotiahol na 7:8. Prešov však ukázal pekné zákroky v obrane, navyše dal eso Lux a bolo 12:7 pre Šarišanov. Prešov si potom udržiaval náskok dvoch brejkov a na druhom technickom time viedol 16:13. Po šťastnom ese Macka o pásku zvýšil dokonca na 18:14 a blížil sa k zisku setu. V koncovke sa na kolíku presadil Digaňa a bolo 22:18. Prešovčania perfektne bránili, Svídník sa veľmi ťažko presadzoval v útoku. Svidník ale v koncovke znížili zásluhou Skaska na 20:23 a tréner Šalata si zobral time. Prešov nakoniec vyhral prvý set 25:22.

Prešovčania boli v laufe a pokračovali v dobrom výkone aj v druhom sete. Na kolíku uspel Digaňa a mierny outsider tohto duelu viedol 7:4. Svidník znížil z 5:9 na 7:9, ale opäť zaúradovala prešovská obrana a bolo 11:7 pre Prešov. Na druhom technickom timeoute vyhrávali rozbehnutí Prešovančania po Luxovom ese už 16:11 a mali nakročené k zisku aj druhého setu. Bucki esom znížili na 13:16 a kouč Šalata okamžite reagoval timeoutom. Prešovčania boli v laufe, naopak Svidník sa veľmi trápil a nepomáhali ani zmeny v zostave. Pri Digaňovom podaní viedli Prešovčania už 20:13! Druhý set vyhral Prešov 25:18 a viedol prekvapujúco 2:0.

Situácia sa nemenila ani v treťom sete, Prešov bol lepší a viedol 7:3. Svidník nemal na výborne hrajúcich Prešovčanov žiadnu odpoveď a zverenci kouča Šalatu viedli už 13:5. Na druhom technickom timeoute bolo 16:7 pre Prešovčanov. Svidníčania sa nevzdávali a získali nejaké brejky naspäť – po bloku Száraza bolo 13:18. Potom Skasko vrátil úspešným útokom Svidníku nádej a kouč Prešova zobral time – 17:21. Po bloku nahrávača Hauera bolo 19:22. Koncovku Prešov zvládol, tretí set vyhral 25:20 a prekvapujúco, ale zaslúžene postúpil do finále.

Peter Kalný, tréner Svidníka: „Súper veľmi odvážne servoval, čo sme čakali, ale nevysporiadali sme sa s tým do konca zápasu. Prešov dobre bránil prvý sled. My sme začali piatimi chybami v obrane, nevykrytím a už sa to s nami viezlo. Treba priznať, že Prešov podal veľmi dobrý a kompaktný výkon, koncentrovaný vo všetkých činnostiach a my sme nenašli na nich recept. Netrafili sme sa do servisu, neubránili sme ich a súper zaslúžene vyhral. Hralo sa v dobrej atmosfére, čo sme nevyužili. Mrzí nás, že sme spravili takého divadlo našim fanúšikom, ale sú žiaľ aj takéto zápasy.“

Ľuboslav Šalata, tréner Prešova: „Chceli sme sa poučiť z chýb, ktoré sme spravili v prvom vzájomnom zápase v tejto sezóne. Vedeli sme, že tento súper je pre nás po dobrej taktickej, ale aj hernej príprave hrateľný a verili sme si. Obrovská vôľa a túžba po víťazstve nakoniec slávila úspech. Všetko sa odvíjalo od podania, dnes sa viacerí naši hráči trafili do servisu a preto museli súperovi hráči útočiť z menej pripravených pozícií. Dokázali sme ustrážiť kľúčových hráčov Buckého a Sopka. V závere sme sa trochu obávali o výsledok, ale chvalabochu sme ustratovali dôležité stavy. Hráči boli veľmi motivovaní, každý jeden z nich chcel hrať vo finále a musel so ich držať v koncentrácii. Vedeli sme, že Svidník dokáže otočiť aj zo stavu 2:0 pre nás a preto sme nechceli poľaviť a išli sme stále naplno.“

Zdroj: Filip Hudec, SVF, Humenné