Kapitán Sopko: Rozhodol výborný kolektív

Kapitán Sopko: Rozhodol výborný kolektív

Po desiatich rokoch sa na extraligový trón vrátili volejbalisti Prešova. Od sezóny 2004/2005, kedy sa finálová séria hrá na štyri víťazné zápasy, sa stali piatym tímom, ktorý si cestu k trofeji vybojoval najrýchlejším možným spôsobom a vyhral v sérii 4:0. Volejbalisti VK MIRAD zdolali vo finále Spartak VKP Komárno a vrátili mu februárovú prehru zo Slovenského pohára. Majstrovské šampanské striekali zverenci trénera Ľuboslava Šalatu v nedeľu po víťazsve 3:0 v Komárne.

Pred sezónou sa Prešov výrazne posilnil, vrátilo sa trio, ktoré v roku 2005 vybojovalo Martin Sopko st., Michal Červeň a Kamil Feňo, na pozíciu smečiara prišiel Juraj Drobňák. „Od začiatku sezóny sme mali vysoké ciele a som veľmi rád, že sme Komárnu vrátili prehru z pohára. Sme nesmierne šťastní, že po desiatich rokoch máme titul v Prešove. Manažmentu sa podarilo poskladať dobré družstvo a hoci sme nemali veľké individuality, boli sme dobrý kolektív a to bolo rozhodujúce. Možno nám zahralo do kariet aj to, ako dopadlo po sťahovaní Humenné, ale to už nie je naša starosť. Celé play off nám vyšlo fantasticky, neprehrali sme ani jeden zápas a bilancia 10:0 hovorí za všetko,“ povedal kapitán Prešova, skúsený 161-násobný slovenský reprezentant Martin Sopko (na foto s trénerom Šalatom).

mjstri 1Prešov položil základ úspechu dvomi víťazstvami na domácej palubovke, úspešnú extraligovú misiu završili Šarišania na juhu Slovenska. V sobotu si tretí triumf v sérii vybojovali po päťsetovom boji, v nedeľu už jasne dominovali a nedovolili domácim zvrat v sérii. „Síce sme vyhrali 4:0 na zápasy, ale po sobote to mohlo vyzerať inak, pretože sme vyhrali šťastne. V poslednom zápase to už bolo o tom, kto má viac síl a menej zranených hráčov,“ usmieval sa skúsený 205 cm vysoký blokár Michal Červeň, ktorý sa do Prešova vrátil po zahraničných zastávkach na Cypre, v Česku, Poľsku a Francúzsku.

Jedným z kľúčových mužov série bol smečiar Juraj Drobňák, ktorý nahradil zraneného Michala Hudáka a vo finálovej sérii podával výborné výkony. „Boli sme pripravenejší na súpera a myslím, že rozhodla kondícia. Najviac sa to odrzdaklilo v zápasoch, ktoré sa hrali po sebe.Pred sezónou sme mali najvyššie ciele, pretože prišli do tímu zvučné mená. Sme radi, že keď nám nevyšiel pohár, tak sme vyhrali ligu. Vo finále sa mi hralo veľmi dobre, nahrávač mi veril a nič lepšie nemôže byť. Aké budú oslavy? Dlhé!,“ spokojne konštatoval 26-ročný volejbalista.

majstri 2

Prešov získal titul v roku 2005, v roku 2010 bol vo finále a v roku 2015 získal znova titul.„Na tomto úspechu sme pracovali päť rokov a toto je vrchol nášho snaženia.Korene treba hľadať v minulých sezónach, keď sme to postupne začali stavať na nohy a v tejto sezóne naša snaha vyvrcholila. Pomohol nám príchod skúsených hráčov, ktorí priniesli do tímu skúsenosť, poriadok, rozvahu a rozhodnosť v koncovkách. Ich prínos do tímu bol veľký,“ povedal tréner Šalata.

omáci volejbalisti zažili aj napriek neúspechu vo finále prelomovú sezónu, v ktorej si pripísali najväčšie úspechy v podobne triumfu v Slovenskom pohári a striebra v extralige. Ocenilo to aj domáce publikum, ktoré sa so svojimi miláčikmi lúčilo 15 minútovým potleskom. Špeciálne ovácie si vyslúžil Boris Demeter, ktorý vo veku 32 rokoc ohlásil koniec kariéry, v ktorej ešte ako hráč VKP Bratislava získal tri majstrovské tituly. Pri skandovaní jeho mena sa mu tisli slzy do očí. „Pre nás bol maximum už postup do finále extraligy cez Prievidzu. V tejto sezóne sme získali zlato v Slovenskom pohár, striebro v extralige a sme spokokní. Bola tu skvelá atmosféra, som rád, že sme ľudí naučili chodiť na volejbal a dúfam, že budú chodiť stále vo väčšom množstve,“ povedal tréner Komárna Daniel Oravec.

Kapitán Komárna Tomáš Hollý získal tri tituly ako hráč VKP Bratislava, štvrtý po návrate zo zahraničia nepridal. „Prešov bol lepší asi vo všetkých činnostiach a zaslúžene vyhral. Lepšie podávali, prihrávali aj útočili, my sme boli v niektorých fázach lepší len na bloku. Pre klub Komárno je postup do finále veľký úspech, ale my, čo sme v kariére získali viacero úspechov, sme po titule veľmi túžili. Žiaľ, nevyšlo to,“ povedal 30-ročný nahrávač.

V extralige mužov je už otvorená len séria o bronz, v ktorej zatiaľ vedie Prievidza nad Spišskou Novou Vsou 2:1 na zápasy.