História klubu

Začiatky mužského volejbalu v Prešove siahajú do 30-tych
rokov 20. storočia, kedy vznikajú prvé volejbalové družstvá.
Volejbalisti sa začínajú formovať v TJ Sokol a na stredných
školách. Pravidelné športové súťaže boli zriadené v roku 1949.
Od tohto roku prešovské družstvá štartovali v krajských
majstrovstvách a v 2. Slovenskej národnej lige pod rôznymi
názvami: Sokol Sparta Dukla Prešov, KNV Prešov, TJ Slávia
Prešov, TJ ZVL Prešov, TJ Tatran Prešov.

História klubu

Začiatky mužského volejbalu v Prešove siahajú do 30-tych rokov 20. storočia, kedy vznikajú prvé volejbalové družstvá. Volejbalisti sa začínajú formovať v TJ Sokol a na stredných školách. Pravidelné športové súťaže boli zriadené v roku 1949. Od tohto roku prešovské družstvá štartovali v krajských majstrovstvách a v 2. Slovenskej národnej lige pod rôznymi názvami: Sokol Sparta Dukla Prešov, KNV Prešov, TJ Slávia Prešov, TJ ZVL Prešov, TJ Tatran Prešov.

VÝZNAMNÁ OSOBNOSŤ PREŠOVSKÉHO VOLEJBALU – JOZEF PROKOPOVIČ

14. februára 1920, sa narodil prešovský volejbalový zanietenec Jozef Prokopovič. Volejbalu sa upísal celým telom a dušou. Volejbal bol jeho láskou popri štúdiu na Vyššej škole staviteľskej v Prešove. V tridsiatych rokoch minulého storočia sa volejbal v Prešove ešte nehral organizovane. Medzi priekopníkov sa zaradila TJ Sokol a v archívnych materiáloch medzi jej prvými odchovancami je natrvalo zapísaný aj Jozef Prokopovič.
Od roku 1938 vystupuje mužstvo Sokola (jeho domácim ihriskom bola Sokolovňa) pod názvom ESO Prešov. Na mnohých turnajoch si vybojovalo popredné umiestnenia, na ktorých mal podstatný podiel i J. Prokopovič. Prelom nastal po druhej svetovej vojne. Od roku 1950 štartovalo družstvo Prešova v celoslovenských majstrovstvách. Pod vedením hrajúceho trénera Jozefa Weisa Prešov reprezentovali: Ladislav Vajdička, Milan Ondrovič, Vojtech Viťák, Zoltán Frohmann, Jozef Jenča, Jozef Jančík, Ladislav Székely, Vítězslav Hákej, Anton Háber, Jozef Prokopovič, Ján Tuleja, Milan Drdoš, Viktor Smoleň, Eugen Miščík. Prešov patril medzi najlepšie tímy na Slovensku. Prešovčania súperili so Sláviou Bratislava, Tatranom Ružomberok, Dynamom Bratislava, Sláviou Košice, Sláviou Nitra, Iskrou Tatrasvit, Slovanom Banská Bystrica, Sokolom Mládzovo JRD, Slovanom Martin, Spartakom Banská Bystrica, Slovanom Nitra.
V roku 1995 Slovenská volejbalová federácia udelila J. Prokopovičovi ďakovný list za prínos pre rozvoj volejbalu na Slovensku.              
Jozef Prokopovič opustil tento svet v januári 1999.  

Pre prešovský klubový volejbal bol zlomový rok 1986, kedy v krajských majstrovstvách štartovali tri družstvá TJ Tatran Prešov, TJ ZVL Prešov a TJ Vukov Prešov. Dobrá práca v Tréningovom stredisku mládeže pri TJ Tatran Prešov produkovala množstvo kvalitných hráčov, ktorí po skončení dorasteneckého veku končili v troch spomínaných kluboch.

Z rozhodnutia vyšších orgánov prioritným družstvom sa stáva TJ Vukov Prešov. Družstvo preberá mládežnícky tréner Michal Kudla. Hneď v sezóne 1986-1987 kolektív Vukova víťazí v krajských majstrovstvách a v kvalifikácii v Prešove historicky postupuje do 1. Slovenskej ligy, ktorá sa po rozdelení republiky premenovala na slovenskú Extraligu.

Prešovské družstvá v týchto súťažiach s výnimkou sezóny 2007-2008 štartujú dodnes. Volejbaloví funkcionári pri finančnom zabezpečovaní družstiev hľadali sponzorov, čo prinieslo zmeny názvu družstva – TJ Vukov Prešov, TJ ZPA Prešov, MŠK VTJ Sokol Prešov.

Pred sezónou 1997-1998 podpísal MŠK VTJ Sokol Prešov dohodu o prechode klubu pod Prešovskú univerzitu (PU) a tak získal štatút akademického družstva. Znamenalo to, že klub našiel domáce prostredie v peknom športovom stánku PU. Jednotlivé družstvá štartujú pod názvom VK PU Prešov a v nasledujúcom období sa vďaka výborným podmienkam zo strany univerzity a funkcionárskemu zázemiu zaraďujú medzi špičkové kolektívy na Slovensku. Klub má v tomto období najväčšiu členskú základňu.

Pri družstvách mužov pôsobili postupne títo tréneri: Michal Kudla, Richard Vlkolinský, Juraj Hugec, Daniel Oravec, Rastislav Chudík, Jaroslav Vlk a Jozef Bréda. Postupne sa družstvo presadzuje na medailových miestach. V sezóne 2003/2004 pod vedením trénera Richarda Vlkolinského získava VK PU Prešov 3. miesto v Extralige.

Nasledujúca sezóna 2004/2005 sa zapísala výrazne do histórie nielen v Prešove, ale aj na Slovensku. Môžeme ju nazvať zlatá. Prešovské družstvá skončili vo všetkých súťažiach na 1. mieste a stali sa Majstrami Slovenska.

O tento úspech sa zaslúžili hráči: Martin Sopko st. Michal Červeň, Radovan Škvarek, Roman Ondrušek, Peter Tholt, Milan Gešperik, Roman Špaček, Kamil Feňo, Stanislav Soták, Miroslav Hrivnák, Martin Sopko ml., Viktor Varchola a Peter Váhovský. Masér družstva Vladimír Gábor. Prezident klubu Martin Velecký. Družstvo mužov vedené trénerom Jaroslavom Vlkom vo finále play-off porazilo VKP Bratislava a stalo sa aj víťazom Slovenského pohára.

Družstvá juniorov, kadetov a žiakov získali tituly Majstrov Slovenska. Družstvo žiakov zvíťazilo aj vo finále Slovenského pohára. Prevažná väčšina týchto hráčov študovala na Spojenej škole v Prešove (športové triedy) a volejbalové družstvo školy získalo titul Majster stredných škôl na Slovensku. O tieto úspechy sa zaslúžili tréneri: Michal Kudla, František Drobňák a Jaroslav Palička.

Po týchto úspechoch odchádza Jaroslav Vlk a časť hráčov pôsobiť do zahraničia. V klube, vládnu funkcionárske nezhody, prezident Martin Velecký odchádza do Bratislavy, nastávajú finančné problémy a v sezóne 2006-2007 družstvo mužov Extraligu nedohrá, je vylúčené zo súťaže a klub postupne zaniká.

Nastáva úpadok volejbalu v Prešove, volejbalisti pokračujú vo volejbalovom oddiele TJ Slávia PU Prešov. Družstvo mužov pod vedením trénera Petra Váhovského štartuje v 1. lige a po víťazstve v tejto súťaži cez kvalifikáciu postupuje po ročnej pauze do Extraligy.

V sezóne 2008-2009 prichádza do družstva mužov tréner Ľuboslav Šalata a pod novým názvom Slávia VK PU Prešov postupuje do finále Extraligy. Po prehrách v play-off s VK Chemes Humenné získava ďalšie cenné umiestnenie na Slovensku – 2. miesto.

Od roku 2009 vstupuje do prešovského volejbalu nový partner, firma MIRAD, s. r. o. Družstvo mužov a mládežnícke kolektívy štartujú pod novým názvom Slávia VK PU MIRAD Prešov, neskôr po jemnej korekcii v názve, sa premenujú na VK MIRAD PU Prešov.

V roku 2010 prichádza do Prešova nový manažér Marián Palenčár. Po udržaní Prešova v baráži Extraligy sa Prešov umiestňuje na deviatom mieste. Príchodom nových hráčov a ustálením pomerov v klube, Prešov ďalšie roky postupne napreduje.

2010/2011 Extraliga 9. miesto: Peter Váhovský, Ján Ogurčák, Tomáš Mačuga, Martin Vokál, Miroslav Hrivnák, Radovan Škvarek, Tomáš Červeňák, Maroš Sopko, Juraj Lacek, Ľudovít Žilka, Pavel Prokipčák, Lukáš Sabol, Erik Digaňa, Marek Mikita, Jozef Novotný.

2011/2012 Extraliga 6. miesto: Peter Beňa, Imrich Boháč, Erik Digaňa, Tomáš Gut, Miroslav Hrivnák, Juraj Lacek, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Lukáš Sabol, Maroš Sopko, Ľuboš Bajcura

2012/2013 Extraliga 5. miesto: Matej Andráš, Ľuboš Bajcura, Peter Beňa, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Marek Mikita, Roman Németh, Ján Ogurčák, Mikalaj Shkliar, Maroš Sopko, Peter Tholt

2013/2014 Extraliga 4. miesto, Slovenský pohár 2. miesto: Matej Andráš, Jakub Gondžúr, Ľuboš Macko, Erik Digaňa, Matej Faron, Michal Hudák, Tomáš Lampart, Marcel Lux, Kamil Pavlinský,Michal Rajduga, Ľubomír Závacký, Stanislav Lampart.

Majstrovský rok 2015 Udržaním kvality tímu, po príchode opôr, ako Kamil Feňo, Michal Červeň, Martin Sopko st. v sezóne 2014/2015 získal Prešov po „kontroverznej“ prehre s Komárnom 2. miesto v Slovenskom pohári. Veľkými písmenami sa do štatistík volejbalovej histórie zapísala šnúra rekordnej 22-zápasovej neporaziteľnosti. Vo finálovej sérii zdolali Šarišania Komárno hladko 4:0 na zápasy a opätovne získali vytúžený titul Majstrov Slovenska.

2014/2015 MAJSTRI SLOVENSKA, Slovenský pohár 2. miesto: Červeň Michal, Marcel Lux, Kamil Feňo, Matej Faron, Martin Sopko, Michal Hudák, Kamil Pavlinský, Ľuboš Macko, Juraj Drobňák, Ľubomír Závacký, Erik Digaňa, Michal Rajduga, Tomáš Lampart . Tréner: Ľuboslav Šalata.

Sezónu 2015/2016 odštartoval klub v minimálne obmenenej zostave. Bol ochudobnený o zopár hráčov (Hudák hosťovanie Košice, Faron hosťovanie Stará Ľubovňa, Závacky práca v zahraničí), ale obohatený o Vranovčana, hráča VKP Bratislava Jána Halaja. V bojoch v CEV Cupe, Prešovčania porazili favorizovaný ukrajinsky klub Lokomotiv Charkov v zlatom sete. Postúpili do osemfinále pohára, kde prehrali s talianským veľkoklubom Sir Safety Sicoma Perugia, kde pri rekordnej domácej kulise 1300 divákov, podľahli medailistovi Talianskej série A. Klub získal Ocenenia: v ankete Volejbalový klub roka 2015 – kde po rokoch predbehol Slovenskú volejbalovú reprezentáciu. Druhé miesto v ankete športového klubu mesta Prešov, druhé miesto športového klubu Prešovského samosprávneho kraja. Titul najlepšieho športovca vo všetkých kategóriách získal Martin Sopko st., ktorý zároveň získal prvé miesto aj ako volejbalista roka a športovec vo všetkých týchto kategóriách, ako osobnosť.

Nezabudnuteľné sú momenty z bojov o Slovenský pohár, kedy prešovskí volejbalisti po dvoch striebrach a 11-tich rokoch čakania opäť získali aj túto cennú trofej. Finále v roku 2016 prehrávali už 0:2, ale vďaka kvalite a bojovnosti na pôde súpera napokon zvíťazili 3:2.

Vo finále extraligy toho istého roku Prešovčania nebojovali len so súperom, ale aj sami so sebou a najmä so zraneniami. Za stavu série 2:3 pre Nitru zabrali a zdolali súpera na jeho domácej palubovke, ale s dychom už nestačili v rozhodujúcom siedmom zápase. Strieborné medaily boli v tomto roku len slabým bolestným na sezónu, ktorej cieľom bolo repete legendárneho double (víťazstvo Slovenského pohára i extraligy v jednej sezóne).

Po tesnej prehre vo finálovej sérií extraligy sa po 8 rokoch s prešovským klubom rozlúčil tréner Ľuboslav Šalata a jeho miesto zaujal kouč Jaroslav Vlk, ktorý doviedol Prešovčanov k dovtedy najvýraznejším úspechom (double Slovenský pohár a titul Majstrov Slovenska v sezóne 2004/2005). Prevzal družstvo vo výbornej kondícií a bez výraznejších zmien v kádri si Prešovčania opäť razili cestu k vrcholom oboch súťaží. Vo februári 2016 hladko vybojovali Slovenský pohár, keď vo finále zdolali Nitru 3:1.

V semifinále play-off extraligy nestačili na družstvo Prievidze a museli sa uspokojiť so súbojmi o bronzové medaily. Tie napokon získali. V sérií zdolali Košičanov 3:2 na zápasy.

2016/2017 Extraliga 3. miesto: Kamil Feňo, Juraj Jurko, Marcel Lux, Ján Halaj, Martin Sopko st., Michal Hudák, Ivo Mikovčík, Ľuboš Macko, Michal Rajduga, Juraj Drobňák, Michal Červeň, Kamil Pavlinský, Matúš Margicin, Šimon Gula, Tomáš Lampart. Tréner: Jaroslav Vlk

V sezóne 2017/2018 sa prešovskí volejbalisti museli nedobrovoľne, ale len dočasne presťahovať zo svojho „svätostánku“ Športovej haly Prešovskej univerzity na palubovku Spojenej školy Ľ. Podjavorinskej na sídlisku Sekčov. Dôvodom bola rekonštrukcia univerzitného športoviska. Jemným úpravám prešiel aj káder. Odchovanec prešovského volejbalu Marcel Lux podpísal ročnú zmluvu vo Svidníku a na jeho miesto klub angažoval skúseného univerzála a najviac bodujúceho hráča uplynulej sezóny extraligy, Vladimíra Katonu z Myjavy. Najvyššia súťaž sa opäť vyvíjala relatívne priaznivo, ale prvé sklamanie prinieslo hneď štvrťfinále turnaja o Slovenský pohár, z ktorého Prešovčanov po prvom zápase poslali domov prekvapivo Košičania. V semifinále extraligy našli Šarišania premožiteľa v podobe hráčov Nitry (3:2 na zápasy) a opäť sa dostali „len“ do súbojov o bronz. Aj tie im napokon ušli po najtesnejšej prehre proti Svidníku 3:2 na zápasy.

História klubu
Začiatky mužského volejbalu v Prešove siahajú do 30-tych rokov 20. storočia, kedy vznikajú prvé volejbalové družstvá. Volejbalisti sa začínajú formovať v TJ Sokol a na stredných školách. Pravidelné športové súťaže boli zriadené v roku 1949. Od tohto roku prešovské družstvá štartovali v krajských majstrovstvách a v 2. Slovenskej národnej lige pod rôznymi názvami: Sokol Sparta Dukla Prešov, KNV Prešov, TJ Slávia Prešov, TJ ZVL Prešov, TJ Tatran Prešov.

Zlomový bol rok 1986, kedy v krajských majstrovstvách štartovali tri družstvá TJ Tatran Prešov, TJ ZVL Prešov a TJ Vukov Prešov. Dobrá práca v Tréningovom stredisku mládeže pri TJ Tatran Prešov produkovala množstvo kvalitných hráčov, ktorí po skončení dorasteneckého veku končili v troch spomínaných kluboch.

Z rozhodnutia vyšších orgánov prioritným družstvom sa stáva TJ Vukov Prešov. Družstvo preberá mládežnícky tréner Michal Kudla. Hneď v sezóne 1986-1987 kolektív Vukova víťazí v krajských majstrovstvách a v kvalifikácii v Prešove historicky postupuje do 1. Slovenskej ligy, ktorá sa po rozdelení republiky premenovala na slovenskú Extraligu.

Prešovské družstvá v týchto súťažiach s výnimkou sezóny 2007-2008 štartujú dodnes. Volejbaloví funkcionári pri finančnom zabezpečovaní družstiev hľadali sponzorov, čo prinieslo zmeny názvu družstva – TJ Vukov Prešov, TJ ZPA Prešov, MŠK VTJ Sokol Prešov.

O spolupráci klubu a univerzity vznikli záznamy
v podobe Volejbalového magazínu PU:

Volejbalový magazín PU za rok 1999

Volejbalový magazín PU za rok 2000

Volejbalový magazín PU za rok 2001