SPOD VYSOKEJ SIETE: Zaujímavosti z extraligových klubov

Prípravy našich extraligových klubov sú v plnom prúde. Čo je v kluboch nové a ako sa im darí? Situáciu zmapoval Pavol Kubiš z Denníka Šport a my vám ponúkame prehľad z kuchýň z niektorých našich mužských extraligistov.

VK EKONÓM SPU NITRA

Uspejú aj do tretice?

Tréner Nitranov Daniel Oravec, ktorého čaká pod Zoborom tretia sezóna, si už vo vysokoškolskom klube zvykol na každoročné omladenie a oslabenie v kádri. Z toho vlaňajšieho prestúpili Peter Czápa a Filip Zapala k nováčikovi do Komárna, Miroslav Krajčík skončil s volejbalom zo zdravotných dôvodov a po skončení vysokej školy odišiel do Nemecka za prácou nahrávač Peter Šompľak. Volejbal tam bude hrať v nižšej súťaži, rovnako tak aj Samuel Podstupka. Ďalší absolvent Daniel Mikušovič zostane v klube ako tréner mládeže i ako hráč. Z juniorky prišiel Martin Turis a z Trenčína Adam Hoďák.

Nitrania začali s prípravou na novú sezónu 12. augusta. Po účasti na antukovom turnaji v Bojkoviciach (8. miesto) vyhrali turnaj v Komárne za účasti domáceho nováčika extraligy a dvoch maďarských tímov Dági a Sümegi, keď jediný set prehrali s Komárnom. Minulý týždeň pokračovali na víťaznej vlne na turnaji v Starom Měste, na ktorom okrem úspechu so zlínskym „béčkom“ 2:0 zdolali aj českých extraligistov Brno 2:1 a Staré Město 2:0. Pochopiteľne, čo najlepšie by chceli Nitrania obstáť aj na domácom turnaji v konkurencii Zlína, Svidníka a Kaposváru, ale čakajú ich mimoriadne zdatní súperi. „Pred štartom extraligy sa ešte 21. a 22. septembra predstavíme na turnaji v maďarskom Kaposvári, kde bude hrať aj slovinská Murska Sobota a rakúsky hotVolleys Viedeň,“ doplnil bohatý turnajový program tréner Daniel Oravec.

SPARTAK VKP MYJAVA

Súperov hľadajú v Česku

Keď vlani pár hodín pred štartom extraligy volejbalistom oznámili dva naše popredné kluby VKP Bratislava a Spartak Myjava úzku spoluprácu, ktorej výsledkom bol spoločný extraligový tím, bolo to veľké prekvapenie. Pravda, konečné 4. miesto zaostalo za veľkými očakávaniami. Po tom, ako v klube skončil tréner Vladimír Sirvoň, mužstvo pred novou spoločnou sezónou prevzal predstaviteľ najmladšej trénerskej generácie Martin Májek. Najvýraznejšími zmenami v kádri boli odchod nahrávača Martina

Mikulu a univerzála Igora Reháka, ktorý si proti svojim bývalým spoluhráčom v drese úradujúceho českého majstra Ostravy zahral uplynulý víkend na turnaji v Ostrave. „Väčšinu turnajov v príprave sme odohrali práve v Česku, kam to máme bližšie ako napríklad na východ Slovenska. V Kojetíne sme skončili tretí po tom, ako sme prehrali v semifinále s Brnom. V Chlumci nad Cidlinou sme v konkurencii Českých Budějovíc, Příbrami a Brna nepostúpili zo skupiny. Uplynulý víkend sme obsadili na turnaji v Ostrave tretiu priečku, keď sme prehrali so Zlínom 1:3 i s neskorším víťazom nováčikom poľskej PlusLigy Bielsko-Bialou 0:3, domáci tím sme však zdolali 3:2,“ prezradil Májek. Novými tvárami v tíme, ktorý bude mať naďalej hlavné sídlo na Myjave, sú univerzál Ján Leškanič z Humenného a libero Martin Vydarený z Trenčína. Zaujímavosťou je, že do kádra sa vrátil aj skúsený 43-ročný nahrávač Dušan Gálik a s mužstvom sa pripravuje i Andrej Barbierik, ktorý pre problémy s chrbátom vynechal druhú polovicu minulej sezóny.

PO DLHŠOM ČASE V PKO

Po roku sa vrcholový mužský volejbal bude znova hrať aj v bratislavskej hale VKP v PKO, v ktorej cez víkend privítajú 7. ročník Memoriálu Miroslava Kováčika. VKP Myjava v sobotu o 11.30 h nastúpi proti Ostrave a o 17.00 proti Brnu, v nedeľu o 9.00 h ho preverí rakúsky šampión Aich Dob. Zápas o 3. miesto je na programe o 13.00 h a finále o 15.00 h. Vážnosť turnaju dodáva aj skutočnosť, že Ostrava i Aich Dob si v novej sezóne predstavia v Lige majstrov.

VK MIRAD PU PREŠOV

Šalatu čaká piata sezóna

Štyridsaťjedenročný bývalý volejbalový reprezentant Ľuboslav Šalata je medzi súčasnými trénermi v mužskej extralige   rekordér. V Prešove ho čaká už piata sezóna za sebou. Pravda, z vlaňajšieho tímu, ktorý skončil v súťaži piaty, keď mu postup do semifinále play-off ušiel doslova o chlp, odišlo až sedem hráčov: Peter Beňa do Humenného, Peter Tholt do Svidníka, Nikalaj Škliar sa vrátil domov do Bieloruska,  Marek Mikita do Kanady a v tíme skončili aj Roman Németh, Maroš Sopko a Ján Ogurčák.

Na ich miesta prišli nahrávači Stanislava Lampart z nemeckého Grafingu a Ľubomír Závacký zo Svidníka (vlani hosťoval v Starej Ľubovni) plus zo Svidníka aj Ľuboš Macko a Michal Rajduga. Z vlastných odchovancov  dostanú šancu Kamil Pavlinský a Jakub Gondžúr. „Je to výrazný zásah do tímu, nahradiť štyroch hráčov základnej zostavy Beňu, Tholta, Škliara a Mikitu nebude ľahké. Rozhodli sme sa však ísť cestou omladenia kádra s určitou perspektívou, viac sa budeme opierať o kolektívny prejav,“ poznamenal Šalata. Po turnaji vo Svidníku si Prešovčania uplynulý víkend schuti zahrali na domácom Mirad Cupe. Zajtra cestujú na dva zápasy do poľského Krosna.

VK SPARTAK KOMÁRNO

S Demeterom i s Tomášikom

V kádri nováčika sa objavilo niekoľko skúsených hráčov s extraligovými skúsenosťami. Na hosťovanie z Volley Teamu Bratislava prišiel univerzál Boris Demeter, ktorý v minulej sezóne pomohol k postupu medzi elitu Prievidžanom. V Prievidzi naposledy pôsobil aj nahrávač Juraj Tomášik, ktorý na Slovensku získal majstrovské tituly s Novým Mestom nad Váhom i s Humenným, v zahraničí si vyskúšal rakúsku, fínsku a švajčiarsku ligu. Z Nitry prišli blokár Peter Czápa i smečiar Filip Zapala, kmeňový hráč SVF. Na druhej strane z trojice bratov Šmahelovcov z pracovných dôvodov nebudú na extraligovej súpiske figurovať smečiar Martin a blokár Miroslav, v kádri zostal iba univerzál Peter. Mužstvo sa pripravuje v dvoch skupinách – komárňanská pod vedením Edmunda Németha a bratislavská pod taktovkou Borisa Sládečka. „Po turnajoch v Kojetíne a doma v Komárne sme minulý týždeň skončili na turnaji v Malackách druhí za juniorskou reprezentáciou Nemecka. Pred extraligovou premiérou proti Myjave 28. septembra absolvujeme ešte turnaj v maďarskom Kecskeméte,“ poznamenal Edmund Németh. Športoví fanúšikovia v Komárne sa majú na čo tešiť. Keďže volejbalisti hrajú v rovnakej hale ako basketbalisti, v niektorých termínoch ich čakajú sobotňajšie dvojzápasy.

VOLLEY TEAM UNICEF BRATISLAVA

Zatiaľ bez prípravných zápasov

Napriek čiernym scenárom a medializovaným ekonomickým problémom, keď klub nemá ešte finančne doriešenú minulú sezónu, sa úradujúci majster Volley Team UNICEF Bratislava pre sezónu 2013/14 prihlásil nielen do stredoeurópskej ligy, ale aj do Pohára CEV. Z neho by aj po rýchlom konci „vypadol“ do Vyzývacieho pohára, takže v európskych súťažiach musí odohrať minimálne dve kolá. Odhliadnuc od „vyschnunej“ pokladnici Volley Team ešte nemá ani úplný káder a definitívne vyriešenú ani hraciu halu.

Tréner a generálny manažér tímu Branko Pistovič privítal minulú stredu na prvom tréningu iba hŕstku hráčov. Úplne novými tvárami sú dvaja legionári – srbský nahrávač Duško Novoselac a poľský smečiar Mateusz Medrzyk. Ku 17-ročnému nahrávačovi Dominikovi Karoľovi a druhému liberovi Patrikovi Pistovičovi pribudli na pondelkovom tréningu ďalší traja hráči z vlaňajšieho majstrovského kádra – blokár Martin Benčič, libero Matej Kubš a univerzál Matej Hukel. Tí požiadali z rôznych príčin o možnosť zapojiť sa do prípravy neskôr.

V zložitej situácii tak Branko Pistovič narátal prvý raz na tréningu aspoň sedmičku hráčov, čo je zatiaľ aj tak pre trénera biedny počet. Z tohto dôvodu obhajca double ani nemôže odohrať prípravné zápasy. „Verím, že v krátkom čase sa počet hráčov rozrastie. Grécky smečiar Dimitris Efremidis by mal  priletieť v priebehu tohto týždňa, rieši si ešte ´papiere´ s jeho doterajším klubom Iraklisom Solún,“ vysvetľuje. Po hromadnom odchode hráčov z minulej sezóne majú „biele tigre“ zmluvne podchytených piatich legionárov. Do kočiara by teda mala pribudnúť ešte dvojica Kolumbijčanov – univerzál Willian Alejandro Narvaez Bermudez a blokár Cristian Palacios Santos. „Palacios čaká na povolenie pre vstup do Európy. Poslali sme mu pozývací list, vec sa doťahuje na španielskej ambasáde v Bogote. Bermudezovi síce ešte platí grécke vízum z minulej sezóny, ale do dvadsiateho šiesteho septembra má povinnosti v juniorskej reprezentácii,“ dodal. Na hráčskej súpiske bude možno figurovať aj 37-ročný tréner, bývalý reprezentačný smečiar však aktívnu kariéru ukončil pred minulou sezónou. „Muselo by sa stať niečo extrémne, aby som musel hrať. Zatiaľ však s tým nerátam a verím, že k tomu nepríde,“ zdôraznil Pistovič.

ZAČNÚ AŽ 19. OKTÓBRA

Napriek tomu, že o aktuálnej situácii vo Volley Teame  zatiaľ počuť skôr katastrofické scenáre, tréner a zároveň generálny manažér upozorňuje na to, že jeho tím čaká prvý zápas v stredoeurópskej lige v Humennom až 19. októbra (v základnej časti extraligy nemusí hrať). Dovtedy má podľa neho čas dať sa dokopy a doladiť formu. Mužstvo zatiaľ trénuje v centre Aircraft Sport House na Ivanskej ceste. Okrem dlhov voči hráčom či údajne aj bývalému trénerovi Zaninimu má klub „sekeru“ i v Hant aréne. Na Pasienkoch odohral minulú sezónu a Pistovič dúfa, že sa tam po doriešení situácie vráti aj v tej nasledujúcej. Prvý domáci duel ho čaká až 23. októbra v Pohári CEV proti bulharskému Gabrovu.

VK CHEMES HUMENNÉ

Bez nájomnej zmluvy i teplej vody

Zatiaľčo úradujúci majster z Bratislavy iba lepí dokopy káder a tréner ráta hráčov na tréningu na prstoch jednej ruky, intenzívna príprava vicemajstra VK Chemes Humenné sa v šiestom týždni prehupla do druhej polovice. Humenčania uplynulý víkend vyhrali piaty ročník Mirad Cupu v Prešove, na ktorom zdolali zhodne 2:1 poľské tímy Krosno a Krakov,  domáci tím 2:1 a v konečnom poradí druhý Svidník 3:0.

V zákulisí trojnásobného slovenského šampióna však aktuálne rezonuje iná téma. Klub totiž nemá podpísanú nájomnú zmluvu so správcom haly Správou rekreačných a športových zariadení Humenné a podľa stanoviska mesta by v nej v nasledujúcej sezóne v takomto prípade nemal hrať… Paradoxom je, že novú halu športové kluby v meste využívali od jej odovzdania do prevádzky v roku 2007 bezplatne. Po rozhodnutí kontrolného úradu musia mať nájomné zmluvy. Tú, ktorú mu ponúkli, však volejbalový klub odmieta.

„Aj my máme záujem ju podpísať. V našom prípade však čiastka na rok 2013 činí 38 840 eur a keď sme vydelili náklady na jednu hodinu, tak je to 40 eur. Zmluvu sme pripomienkovali ešte siedmeho mája, okrem sumy v nej totiž nie je uvedený spôsob platenia a splatnosť. Doteraz sme nedostali odpoveď,“ poznamenal predseda správnej rady VK Chemes Stanislav Rehúš. Situácia síce na prvý pohľad vyzerá dramaticky, ale táto suma figuruje skôr iba na papieri. Podľa prísľubu by športové kluby nemali za nájom v mestskej hale platiť ani naďalej. „Takúto zmluvu však nepodpíšeme. Podľa nej my preberáme záväzok a na druhej strane nemáme istotu a garanciu, že ju raz naozaj nebudeme musieť zaplatiť. Navrhovali sme, že pokiaľ chce mesto pomôcť športu, aby ju klubom prenajalo za jedno euro, nie bezplatne. V prípade, že bude trvať na inej cene, tak nech ju uvedie v zmysle schváleného cenníka na rok 2013 vo výške 16,60 eura za hodinu,“ dodal. Ďalšou základnou pripomienkou klubu bolo, že mesto chce vstupovať do jeho vstupenkovej politiky. Zo športových kolektívov robia volejbalisti Humennému najlepšiu reklamu. V hale trénujú naďalej a aj keď momentálne všetky športové zariadenia v meste sú od 2. septembra pre dlh vyše 115-tisícový dlhy Správy rekreačných a športových zariadení v Humennom voči Humenskej energetickej spoločnosti bez teplej vody, ich vysáčkovanie z nej je nepredstaviteľná vec.

ČO S PONUKOU Z LATINY?

V čase, keď de facto volejbalisti nevedia, či bez podpísanej nájomnej zmluvy budú môcť počas sezóny naďalej využívať  mestskú športovú halu, dostal klub zaujímavú ponuku od svojho súpera v 2. kole Vyzývacieho pohára z Latiny na odohranie oboch zápasov v Taliansku. „Ponúkajú nám, že zabezpečia a uhradia stravu, ubytovanie i transport počas celého pobytu pre dvadsať osôb a na letenky nám poskytnú tritisíc eur. Očakávajú skorú odpoveď s dôverou, že ich návrh budeme akceptovať. Je to zatiaľ otvorené. Na jednej strane nemáme garanciu haly, na druhej by sme neradi ochudobnili našich fanúšikov,“ poznamenal Rehúš.

Zdroj: Denník Šport, PAVOL KUBIŠ