Déjá vu majstrovskej sezóny?

Déjá vu majstrovskej sezóny?

 

Presne po desiatich rokoch sa volejbalisti Prešova tešili z prvenstva v základnej časti extraligy. V sezóne 2004/05 vtedajší VK PU vedený trénerom Jaroslavom Vlkom v prvej časti súťaže prehral jediný duel vo 4. kole doma so Zvolenom (1:3), prvú priečku v tabuľke si udržal aj v nadstavbovej časti a po spanilej jazde v play-off zdolal vo finálovej sérii 4:2 na víťazstvá obhajcu prvenstva VKP Bratislava.

Tento raz „koňare“ v základnej časti vyhrali dokonca všetky zápasy (naposledy to v sezóne 2006/07 dokázalo Nové Mesto nad Váhom, malo však jednoduchšiu situáciu, pretože Humenné v tom čase štartovalo v stredoeurópskej lige a do extraligy vstúpilo až v play-off), podľa nového systému bodovania stratili iba tri body v troch pre nich víťazných „päťseťákoch“. Prvá tretina súťaže tak nasvedčuje tomu, že  Prešovčania by si mohli svoju premiérovú majstrovskú sezónu zopakovať. Pre zaujímavosť, zo súčasného hráčskeho kádra si ju dobre pamätajú nahrávač Kamil Feňo, smečiar Martin Sopko st. a blokár Michal Červeň.

Tréner Ľuboslav Šalata však prehnanú eufóriu mužstva nepripúšťa a mužstvo drží pevne nohami pri zemi. „Naším cieľom bolo dať v základnej časti priestor všetkým hráčom, aby mali rovnocenné zápasové zaťaženie a prax. Chceli sme v nej skončiť do druhého miesta a zabezpečiť si tak priamy postup na Final Four Slovenského pohára. Boli sme si vedomí, že s najsilnejšími súpermi musíme hrať v najsilnejšom zložení. Mužstvo na víťaznú vlnu nakopol v prvej časti kapitán Martin Sopko starší, ktorý v rozhodujúcim momentoch zápasov zobral na seba zodpovednosť a svojím individuálnym výkonom dokázal strhnúť celé mužstvo,“ zdôrazňuje Šalata.

Svoje slová dokresľuje faktami. „V šiestom kole sme v Myjave prehrávali už 0:2 na sety, Martin mužstvo nakopol desiatimi esami a zápas sme vyhrali 3:2. Svoju hráčsku veľkosť ukázal aj v ôsmom kole v domácom stretnutí s Komárnom, v ktorom sme v tajbrejku prehrávali 7:10 a on ho doservoval na 15:10! Ďalšie dôležité momenty ukázal aj v Humennom, kde sme zvíťazili 3:1. Mužstvo sa dostalo na víťaznú vlnu a náročné pasáže bolo schopné neskôr zvládať aj bez neho. Pri jeho absencii sme dokázali vyhrať  posledných osem zápasov a v tabuľke sme tak získali rozhodujúce rozdiely.“

Už nie je tajomstvom, že dlhoročný reprezentačný smečiar, ktorý sa po potulkách svetom do rodného hniezda pred sezónou vrátil po deviatich rokoch, predposledný októbrový deň podstúpil operáciu kolena. „Vedeli sme o tom dopredu. Operácia nebola nevyhnutná, súčasťou našej dohody však bolo, že by ju absolvoval v období, v ktorom by sme mali v tabuľke nahraté body a prípadne nejaké tie stratené body by sme mohli obetovať času na jeho liečenie,“ vysvetľuje Šalata. Sopko st. už postupne začína so záťažou a tréner verí, že v januári by mohol mužstvu pomôcť aj na ihrisku.

Pre Prešov však bolo podstatné, že zo svojej línie neuhol ani v jeho neprítomnosti. Ktorí hráči po ňom prevzali na svoje plecia najväčšie bremeno? „Zodpovednosť za výsledok sa rozložila na viacerých hráčov. V dôležitých stretnutiach mužstvo potiahli smečiariDrobňák a Hudák a stále sa lepšiaci univerzál Lux. Neprehliadnuteľný na ihrisku bol blokár Červeň, ktorý je veľkou oporou v útočnej i v obrannej fáze.“

Po dlhšom čase sa do Prešova vrátil aj nahrávač Kamil Feňo a pevne prevzal do rúk dirigentskú taktovku. „Dobrý nahrávač zvyšuje potenciu mužstva v útoku. My sme najlepšie útočiacim mužstvom v súťaži a to je nahrávačova vizitka,“ zdôrazňuje prešovský kormidelník. Prešov v sobotu vkročí do nadstavbovej skupiny o 1. – 6. miesto s osembodovým náskokom pred druhým Komárnom. „Víťazstvo v základnej časti je iba čiastkový úspech, rozhodujúce zápasy ešte iba prídu. Je to však nádejný náskok na vytvorenie si najlepšej pozície pre play-off,“ dodal Šalata.

NAJŤAŽŠÍ TEN POSLEDNÝ

Z osemnástich víťazných duelov za vôbec najťažší Ľuboslav Šalata považuje ten posledný – sobotňajšie domáce víťazstvo 3:2 s obhajcom majstrovského titulu Humenným. „Humenčania boli pre nás najzdatnejším protivníkom. V extralige taktiež ťahali víťaznú sériu z extraligy či európskych pohárov. Podali u nás vynikajúci výkon. O to cennejšie bolo, že sme zápas zvládli v koncovke štvrtého setu i v tajbrejku.“

OD PREŠOVA PO PREŠOV

Základnú časť extraligy prvý raz Prešovčania vyhrali v sezóne 2004/05, keď z 18 duelov prehrali jediný a nakoniec sa tešili aj z majstrovského titulu. V tabuľke uvádzame prehľad ďalších víťazov základnej časti s bilanciou v nej (počet zápasov/počet prehier) a neskoršieho majstra.

POZN.: Humenné a Volley Team Bratislava v posledných sezónach v základnej časti nehrali, do extraligy sa po účinkovaní v SEL zapojili až v nadstavbe alebo v play-off.

Zdroj: Denník Šport, Pavol Kubiš